Zítra uplyne 30 let od chvíle, co 96 fanoušků Liverpoolu našlo smrt na tribuně stadionu Hillsborough. Na potrestání hlavního viníka čekají pozůstalí dodnes, letos však velitel policie konečně stanul před soudem.
Semifinále FA Cupu v roce 1989 mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest nemělo být úplně obyčejným zápasem, stopu však utkání, ze kterého se odehrálo jen pár minut, nakonec zanechalo nejen ve fotbalové historii. Na stadionu Hillsborough v Sheffieldu totiž přišlo o život 96 liverpoolských fanoušků.
Anglický fotbal má ve zvyku, že se rozhodující pohárová utkání hrají na neutrální půdě, což byl i tento případ. V osmdesátých letech bylo jedním z určených stadionů Hillsborough, domácí hřiště Sheffieldu Wednesday.
Už v roce 1981 tu došlo k tlačenici, která si vyžádala 38 zraněných. Liverpool a Nottingham se tu navíc shodou okolností utkali v semifinále FA Cupu už rok před tragédií. I tehdy došlo k problémům a zástupci klubu podali oficiální stížnost, nic se však nezměnilo. Šanci zabránit katastrofě zodpovědní lidé propásli.
15. dubna 1989 mělo do Sheffieldu namířeno minimálně 14 600 liverpoolských fanoušků, právě tolik míst na tribuně Leppings Lane pro ně bylo vyhrazeno. Paradoxně dostal Liverpool menší sektor než Nottingham, ačkoliv se očekávalo, že fanoušků Reds dorazí mnohem víc. Zápas měl začít ve 3 odpoledne, divákům bylo doporučeno, aby přišli o 15 minut dřív.
Mnoho fanoušků však dorazilo ještě s větším předstihem a mezi 14:30 a 14:40 se v malém prostoru před turnikety shromáždilo tolik fanoušků, že se situace vymkla kontrole. Lidé bez vstupenek se nemohli dostat pryč, protože za nimi vznikl dav. Policisté chtěli uvolnit tlak tím, že otevřeli nejdřív vedlejší bránu a nakonec i tu, která běžně sloužila jako východ.
Oni nás zabijou, prosili fanoušci brankáře o pomoc
Jelikož se blížil výkop, mohutný dav se vyvalil úzkým tunelem do středových sektorů tribuny. Následkem toho byli lidé vepředu vahou davu natlačeni na kovový plot, o čemž ti nahoře neměli ani tušení. Z účastníků zápasu, který mezitím začal, byl probíhající tragédii nejblíž brankář Liverpoolu Bruce Grobbelaar, který před třemi lety promluvil pro BBC News.
„Po devadesáti vteřinách jsme trefili břevno a za mnou to jen zahučelo. Za chvíli ale přišel nával fanoušků a najednou jsem uslyšel ránu. Soupeři pak kopli balon do autu, a jak jsem si pro něj šel, viděl jsem tváře lidí namáčknuté na plot,“ popisuje i po letech rozrušený fotbalový internacionál.
„Říkali mi: ‚Bruci, můžeš nám pomoct? Prosím, oni nás zabijou.‛ Ptal jsem se, kdo je zabije. Odkopl jsem míč od brány a opět se na ně otočil. To už někteří lezli nahoru, aby přelezli plot. Mnozí na ně řvali, že jsou blbci, ať nikam nelezou, ale to si neuvědomovali, že stojí na mrtvých tělech,“ pokračuje Grobbelaar.
V 15:06 rozhodčí Ray Lewis zápas přerušil. Fanouškům se povedlo vyrazit malou bránu v plotu a pár jich uniklo. Jiní ale byli v davu tak silně stlačeni, že nemohli dýchat a vestoje se udusili. Vypukl chaos, fanoušci Nottinghamu si mysleli, že jde o nepokoje vyvolané jejich liverpoolskými kolegy, kteří o pár let dříve zavinili tragédii na Heyselově stadionu.
Situaci nezvládali ani policisté a záchranáři. Do akce se tak zapojili i fanoušci, kteří rovněž prováděli resuscitace nebo strhávali reklamní tabule, které používali jako provizorní nosítka. Část policistů však utvořila na hřišti kordon, který bránil vjezdu sanitek i odnesení zraněných.
Těch bylo neuvěřitelných 766, horší však bylo, že už v den katastrofy bylo jasné, že zemřelo přinejmenším 94 lidí. Po pár dnech přibyla 95. oběť a v březnu 1993 zemřel i Tony Bland, který na stadionu Hillsborough utrpěl rozsáhlá a nezvratná poškození mozku. Jeho rodiče u soudu roky usilovali o odpojení od přístrojů.
Hlavní viník letos stanul před soudem
Spravedlnosti se pozůstalí dočkali až po neuvěřitelných 27 letech, symbolicky v dubnu 2016 totiž byly zveřejněny závěry vyšetřování, které v roce 2012 nařídil nejvyšší soud po protestech lidí, kteří nesouhlasili s dosavadními verdikty, že šlo o nešťastnou náhodu a na vině bylo chování fanoušků.
Verdikt, který konečně umožnil trestní stíhání viníků tragédie, tehdy pozůstalí oslavovali potleskem a zvoláním „Ano!“ přímo v soudní síni ve Warringtonu. Venku se pak zpívala slavná hymna liverpoolského klubu You’ll Never Walk Alone.
Porota před třemi lety mimo jiné konstatovala, že stadion Hillsborough neodpovídal bezpečnostním předpisům, že záchranáři vyhlásili výjimečný stav se zpožděním, především ale potvrdila, že chování fanoušků k tragédii nepřispělo. Naopak uvedla, že zásadně pochybila policie vedená velitelem Davidem Duckenfieldem, který letos stanul před soudem.
20. listopadu 2024 17:15
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
Tragédie na stadionu Hillsborough (15.4.1989) , Fotbal , Velká Británie , Liverpool FC , soudy , Policie Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák