Hillsborough: Tragédie, která si vyžádala 96 životů, změnila fotbal nadobro

Zítra uplyne 30 let od chvíle, co 96 fanoušků Liverpoolu našlo smrt na tribuně stadionu Hillsborough. Na potrestání hlavního viníka čekají pozůstalí dodnes, letos však velitel policie konečně stanul před soudem.

Semifinále FA Cupu v roce 1989 mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest nemělo být úplně obyčejným zápasem, stopu však utkání, ze kterého se odehrálo jen pár minut, nakonec zanechalo nejen ve fotbalové historii. Na stadionu Hillsborough v Sheffieldu totiž přišlo o život 96 liverpoolských fanoušků.

Anglický fotbal má ve zvyku, že se rozhodující pohárová utkání hrají na neutrální půdě, což byl i tento případ. V osmdesátých letech bylo jedním z určených stadionů Hillsborough, domácí hřiště Sheffieldu Wednesday.

Už v roce 1981 tu došlo k tlačenici, která si vyžádala 38 zraněných. Liverpool a Nottingham se tu navíc shodou okolností utkali v semifinále FA Cupu už rok před tragédií. I tehdy došlo k problémům a zástupci klubu podali oficiální stížnost, nic se však nezměnilo. Šanci zabránit katastrofě zodpovědní lidé propásli.

15. dubna 1989 mělo do Sheffieldu namířeno minimálně 14 600 liverpoolských fanoušků, právě tolik míst na tribuně Leppings Lane pro ně bylo vyhrazeno. Paradoxně dostal Liverpool menší sektor než Nottingham, ačkoliv se očekávalo, že fanoušků Reds dorazí mnohem víc. Zápas měl začít ve 3 odpoledne, divákům bylo doporučeno, aby přišli o 15 minut dřív.

Mnoho fanoušků však dorazilo ještě s větším předstihem a mezi 14:30 a 14:40 se v malém prostoru před turnikety shromáždilo tolik fanoušků, že se situace vymkla kontrole. Lidé bez vstupenek se nemohli dostat pryč, protože za nimi vznikl dav. Policisté chtěli uvolnit tlak tím, že otevřeli nejdřív vedlejší bránu a nakonec i tu, která běžně sloužila jako východ.

Oni nás zabijou, prosili fanoušci brankáře o pomoc

Jelikož se blížil výkop, mohutný dav se vyvalil úzkým tunelem do středových sektorů tribuny. Následkem toho byli lidé vepředu vahou davu natlačeni na kovový plot, o čemž ti nahoře neměli ani tušení. Z účastníků zápasu, který mezitím začal, byl probíhající tragédii nejblíž brankář Liverpoolu Bruce Grobbelaar, který před třemi lety promluvil pro BBC News.

„Po devadesáti vteřinách jsme trefili břevno a za mnou to jen zahučelo. Za chvíli ale přišel nával fanoušků a najednou jsem uslyšel ránu. Soupeři pak kopli balon do autu, a jak jsem si pro něj šel, viděl jsem tváře lidí namáčknuté na plot,“ popisuje i po letech rozrušený fotbalový internacionál.

„Říkali mi: ‚Bruci, můžeš nám pomoct? Prosím, oni nás zabijou.‛ Ptal jsem se, kdo je zabije. Odkopl jsem míč od brány a opět se na ně otočil. To už někteří lezli nahoru, aby přelezli plot. Mnozí na ně řvali, že jsou blbci, ať nikam nelezou, ale to si neuvědomovali, že stojí na mrtvých tělech,“ pokračuje Grobbelaar.

V 15:06 rozhodčí Ray Lewis zápas přerušil. Fanouškům se povedlo vyrazit malou bránu v plotu a pár jich uniklo. Jiní ale byli v davu tak silně stlačeni, že nemohli dýchat a vestoje se udusili. Vypukl chaos, fanoušci Nottinghamu si mysleli, že jde o nepokoje vyvolané jejich liverpoolskými kolegy, kteří o pár let dříve zavinili tragédii na Heyselově stadionu.

Situaci nezvládali ani policisté a záchranáři. Do akce se tak zapojili i fanoušci, kteří rovněž prováděli resuscitace nebo strhávali reklamní tabule, které používali jako provizorní nosítka. Část policistů však utvořila na hřišti kordon, který bránil vjezdu sanitek i odnesení zraněných.

Těch bylo neuvěřitelných 766, horší však bylo, že už v den katastrofy bylo jasné, že zemřelo přinejmenším 94 lidí. Po pár dnech přibyla 95. oběť a v březnu 1993 zemřel i Tony Bland, který na stadionu Hillsborough utrpěl rozsáhlá a nezvratná poškození mozku. Jeho rodiče u soudu roky usilovali o odpojení od přístrojů.

Hlavní viník letos stanul před soudem

Spravedlnosti se pozůstalí dočkali až po neuvěřitelných 27 letech, symbolicky v dubnu 2016 totiž byly zveřejněny závěry vyšetřování, které v roce 2012 nařídil nejvyšší soud po protestech lidí, kteří nesouhlasili s dosavadními verdikty, že šlo o nešťastnou náhodu a na vině bylo chování fanoušků.

Verdikt, který konečně umožnil trestní stíhání viníků tragédie, tehdy pozůstalí oslavovali potleskem a zvoláním „Ano!“ přímo v soudní síni ve Warringtonu. Venku se pak zpívala slavná hymna liverpoolského klubu You’ll Never Walk Alone.

Porota před třemi lety mimo jiné konstatovala, že stadion Hillsborough neodpovídal bezpečnostním předpisům, že záchranáři vyhlásili výjimečný stav se zpožděním, především ale potvrdila, že chování fanoušků k tragédii nepřispělo. Naopak uvedla, že zásadně pochybila policie vedená velitelem Davidem Duckenfieldem, který letos stanul před soudem.

Tragédie na stadionu Hillsborough (15.4.1989) Fotbal Velká Británie Liverpool FC soudy Policie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

Tusk: Bezpečnost Evropy závisí na Polsku. Západ nás neochrání

Polský premiér Donald Tusk v úterý řekl, že Evropa je v současnosti v oblasti bezpečnosti závislá na Polsku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy