David Beckham: Když se loučí fotbalová ikona

Praha - Ikona světového fotbalu končí. Pojďme se ohlédnout za jeho kariérou.

Nesmazatelné místo v historii světového fotbalu si zajistil záložník DAVID BECKHAM (38), který se po jarním angažmá ve francouzském mužstvu Paris Saint-Germain rozhodl definitivně pověsit kopačky na hřebík. Fotbalovým fanouškům z paměti hned tak nevymizí jeho precizně zahrávané přímé kopy i fantastické centry, kterými udivoval v nejslavnějších klubech světa Manchesteru United i Realu Madrid.

Pár dnů po svých osmatřicátých narozeninách oznámil David Beckham konec své aktivní fotbalové dráhy. Ke své derniéře nastoupil 18. května 2013 v dresu Paris Saint-Germain proti sestupujícímu Brestu a k výhře 3:1 přispěl jednou gólovou přihrávkou. Skončila tak přebohatá kariéra hráče, který vyhrál Ligu mistrů, stal se desetkrát národním šampionem ve čtyřech různých zemích, skončil druhý v anketě Zlatý míč i Fotbalista roku FIFA, vstřelil gól na třech mistrovstvích světa, se 115 zápasy je druhým nejčastěji reprezentujícím fotbalistou Anglie, z nichž 58 odehrál s kapitánskou páskou. Přesto se na mysl vkrádá myšlenka, zda těch úspěchů mimořádného střelce přímých kopů nemohlo být dokonce ještě víc. Ale pojďme od začátku.

Fotbalový osud mu předurčilo už to, že se narodil vášnivým fanouškům Manchesteru United. Kuchyňský montér Ted a kadeřnice Sandra West milovali slavný klub tak, že jezdili z Londýna pravidelně na Old Trafford na jeho domácí zápasy. Není se co divit, že jejich ratolest podědila vášeň pro fotbal i lásku k Manchesteru United. Malý David své první fotbalové krůčky absolvoval v místním klubu Ridgeway Rovers, kde trénoval jeho otec Ted. Později se připravoval i v dalších týmech, soutěžní zápas si poprvé zahrál v barvách londýnských Kohoutů, Tottenhamu Hotspur, poté oblékal dres Brimsdown Rovers, v jehož dresu byl v roce 1990 vyhlášen nejlepším hráčem do 15 let. Své fotbalové dovednosti piloval při návštěvách fotbalové školy Bobbyho Charltona v Manchesteru a velkým zážitkem pro něj bylo, když vyhrál v talentové soutěži možnost zúčastnit se tréninkového soustředění v FC Barcelona.

Ligu mistrů okusil už v devatenácti

V šestnácti letech se upsal Manchesteru United a dva roky válel v jeho mládežnickém týmu. Hned v tom prvním David pomohl k vítězství v mládežnickém FA Cupu, když k finálové výhře nad Crystal Palace přispěl jedním gólem. Stejnému úspěchu byl blízko i v následujícím roce, ale mladíci Manchesteru United ve finále podlehli Leedsu. Už v roce 1992 debutoval za áčko v Ligovém poháru proti Brightonu a také podepsal svou první profesionální smlouvu. Manažer Alex Ferguson mu jako devatenáctiletému dal důvěru 7. prosince 1994 v posledním zápase skupiny Ligy mistrů proti Galatasaray Istanbul. A Beckham se mu odvděčil tím, že při domácí výhře 4:0 vsítil jeden gól. Pak ho ale klub poslal na hostování do týmu třetí divize Prestonu North End, aby tam získal zkušenosti z fotbalu mezi dospělými.

Tam sice odehrál jen dva zápasy, ale dokázal v nich vstřelit dva góly. Ty byly dílem jeho neskutečné píle při tréninku přímých kopů, jeden ze zmíněných dvou gólů zaznamenal dokonce přímo z rohového kopu. Na jaře už byl zpátky na Old Trafford a v závěru ročníku si čtyřikrát zahrál v Premier League, protože Alex Ferguson při očekávaném odchodu tří zkušených hráčů začal sázet na mládí. A tak David debutoval mezi elitními anglickými kluby 2. dubna 1995 při bezgólové remíze s Leedsem. Premiérový gól vsítil v úvodním kole následujícího ročníku, i když prohře 1:3 s Aston Villou tím nezabránil. Stal se stabilním hráčem mužstva a ve 33 odehraných zápasech se do sítě soupeřových brankářů trefil sedmkrát. A parádní sezonu mu ještě přikrášlil zisk mistrovského titulu, prvního ze šesti, na které během svého angažmá v Manchesteru dosáhl. Navíc byl vyhlášen nejlepším mladým hráčem roku.

Reds vyhráli vše, co mohli

A že nešlo o náhodu, stvrdil v následujícím ročníku, kdy vsítil v 36 utkáních osm gólů a se spoluhráči se znovu radoval z prvenství v Premier League. Začal oblékat dres číslo 10, který naposledy nosil Mark Hughes. A anglickým fanouškům se vryl do paměti gólem z poloviny hřiště, když si všiml daleko před brankou stojícího brankáře Wimbledonu a nádhernou dalekonosnou ranou ho překonal. Na konci sezony skončil v Manchesteru Eric Cantona a naopak přišel z Tottenhamu kanonýr Teddy Sheringham. Tyto změny se dotkly i Beckhama. Desítku na dresu přenechal Sheringhamovi, sám si vzal v Manchesteru tolik populární sedmičku. Ročník 97-98 začali Reds skvěle, ale později se dostavil útlum a bylo z toho výsledné druhé místo za Arsenalem. Beckham si ale připsal své nejlepší statistiky – 37 zápasů a devět vstřelených gólů.

Sezona bez úspěchu jako by vyburcovala hvězdný kádr k nevšednímu úsilí v následujícím ročníku a výsledkem byl ojedinělý triple – zisk tří trofejí: za prvenství v Premier League, k němuž přispěl ve 34 utkáních šesti góly, za vítězství v FA Cupu a dokonce i v Lize mistrů! V jejím finále na barcelonském Nou Campu ale měli svěřenci Alexe Fergusona skutečně namále. Před devadesátitisícovou návštěvou prohrávali s Bayernem od šesté až do poslední minuty. Italský rozhodčí Pierluigi Collina ale nastavoval a hned v první přidané minutě po Beckhamově centru srovnal skóre Teddy Sheringham. A když běžela třetí nastavená minuta proměnil další parádní Beckhamův centr Ole-Gunnar Soslkjaer ve vítězný gól. David Beckham třímal během pár týdnů se svými spoluhráči už třetí trofej, a to tu nejcennější. Z ní se Beckham radoval krátce po svých čtyřiadvacátých narozeninách a nikdy víc ji už ve své kariéře nezískal. Jeho skvělé výkony mu vynesly i druhé místo v anketě Zlatý míč 1999 o nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě za Brazilcem Rivaldem a stejnou příčku i v anketě FIFA o nejlepšího fotbalistu světa.

Válka manažera s hvězdou

V ročníku 1999/2000 předváděl Beckham znovu skvělé výkony, v 31 duelech skóroval šestkrát a významně přispěl k tomu, že Manchester obhájil ligový titul s rekordním náskokem. Zároveň se však začal zhoršovat jeho vztah s Alexem Fergusonem. Manažer to po letech komentoval tak, že s Davidem nebyly žádné problémy, dokud se neoženil. Od té chvíle to prý byl úplně jiný člověk. Začal žít úplně jinak, stal se obrovskou celebritou a v jeho životě už byl fotbal jen jednou z mnoha částí. Jejich velký střet se odehrál ze zdánlivě nevinné příčiny, když Ferguson omluvil Beckhama z tréninku, protože se hvězdný záložník potřeboval starat o nemocného syna Brooklyna. Manažera však poté rozlítilo, když zjistil, že v týž den se Davidova manželka Victoria zúčastnila fotografování na módním týdnu v Londýně, což byl skutečný důvod Beckhamovy absence. Napařil mu proto pokutu 50 tisíc liber a navíc ho nezařadil do sestavy v důležitém utkání s Leedsem.

Přes média také Beckhamovi vzkázal, aby se přestěhoval blíž k Manchesteru. Fotbalista si totiž se svou chotí Victorií pořídil nádherné hnízdečko lásky v hrabství Hertfordshire. To však bylo od klubového centra vzdáleno 300 kilometrů. David však chuť do fotbalu neztratil, V následujícím ročníku odehrál v Premier League znovu 31 zápasů, ale vstřelil dokonce devět gólů. A byl z toho další mistrovský titul pro United, třetí v řadě, což se některému z anglických klubů povedlo teprve počtvrté v historii. V nové sezoně se David Beckham poprvé ve své kariéře potýkal se zraněními, a i proto stihl v Premier League odehrát jen 28 zápasů. Střelecky se mu ale dařilo nejlépe za dobu působení v Manchesteru, když se mu podařilo skórovat jedenáctkrát. Ale Manchester tentokrát zůstal bez titulu. Ten si vzal zpět hned o rok později. Byla to poslední Beckhamova sezona a s Old Trafford se rozloučil bilancí 31 utkání a šesti branek.

Beckham mohl přijít o oko

O tom, že v klubu skončil, nejspíš rozhodly prohlubující se rozpory s Alexem Fergusonem. Ten údajně žárlil na Beckhamovu pozici obdivované hvězdy a občas si na něm potřeboval dokázat svou moc a sílu. Příkladem budiž Beckhamův nucený odpočinek na lavičce náhradníků a navrch pokuta v přepočtu devět miliónů korun za účast na noční party. Za jejich úplně největším konfliktem však stála i náhoda.

Došlo k ní po nevydařeném zápase FA Cupu v polovině února 2003, v němž se Manchester musel sklonit před Arsenalem. David Beckham si v něm srazil přímý kop soupeře do vlastní branky a katastrofálně hrající tým londýnským Kanonýrům snadno podlehl. Rozzuřený Ferguson přiběhl do šatny, a tam si vylil zlost po svém. Nakopl na zemi ležící kopačku tak přesně, že zasáhl kousek od něj sedícího Davida Beckhama přímo do obličeje. Stačilo pár centimetrů a fotbalista mohl přijít i o oko. Takhle to odnesl jen šrámem, ale i tak se stal ještě větším soustem pro fotografy než obvykle.

Snímky anglického reprezentačního kapitána, jak s nasupeným výrazem ve tváři opouští Old Trafford obletěly vbrzku celý svět. Novináři později vypátrali, že k incidentu došlo ve chvíli, kdy Ferguson vyčítal záložníkovi chybu při druhém inkasovaném gólu, jenž padl z prostoru, který měl bránit právě Beckham. Hráč si ale údajně nechtěl nechat něco takového líbit a popadl trenéra za límec. Dokonce na něj měl i plivnout. Přítomní hráči museli oba dva od sebe odtrhnout. Britská média jejich střet překřtila na Scar (jizva) Wars. Jisté je, že nejít o Beckhama, jenž je pod drobnohledem médií, tak by se o trenérově zlobě skoro nikdo nedozvěděl a pokud ano, tak by se z ní nestala událost na první stránky novin. I když ji Ferguson později zlehčoval, zcela jistě šlo o hlavní impuls, který vedl Beckhama k odchodu z milovaného klubu.

Titul v Realu až na čtvrtý pokus

Během letního přestupního termínu se Manchester pokusil Beckhama prodat do Barcelony, hráč to ale odmítl, a tak se jeho novým působištěm stal Real Madrid. Byl to velký triumf prezidenta královského klubu Florentina Péreze, jenž získal hvězdného záložníka do Madridu na čtyři roky. Během nich nastoupil ve španělské lize ke 116 zápasům, v nichž vstřelil 13 branek. Šéf Realu si posilu nepořizoval jen kvůli sportovním úspěchům, ale i proto, že prodejem dresů s jeho jmenovkou toužil vydělat velké peníze. V tomhle se nespletl. Měsíc po skončení Beckhamova angažmá v Realu, zveřejnil časopis Forbes, že během jeho působení v týmu se obrovsky zvýšil prodej klubových suvenýrů, tedy hlavně dresů. Díky Beckhamovi zbohatl klub za tyto čtyři roky na prodeji suvenýrů o 600 milionů dolarů. Svou sedmičku však Angličan nedostal, protože tu nosila ikona Realu Raúl González. Beckham si tak vybral číslo 23, protože stejné nosil jeho oblíbenec basketbalista Michael Jordan.

Sportovně už to tak slavné nebylo, i když začátek byl jako z pohádky. Hned v prvním ligovém kole a už ve 3.minutě proti Betisu rozvlnil síť parádním přímým kopem a přispěl k výhře 2:1. Pěly se na něj oslavné ódy, ale úvodní sezona moc slavně nedopadla. V lize skončil Real čtvrtý a v Lize mistrů ztroskotal už ve čtvrtfinále. Jen o málo lepší to bylo v dalších dvou sezonách, v nichž Real skončil opakovaně druhý za mistrovskou Barcelonou. Titulu se tak Beckham dočkal až na čtvrtý pokus. To už ale věděl, že v Realu končí, v lednu 2007 totiž oznámil, že uzavřel pětiletou smlouvu s Los Angeles Galaxy a to od 1. července. V reakci na to trenér Fabio Capello oznámil, že už si Beckham za Real nezahraje a s mužstvem bude jen trénovat. Tlak fanoušků a médii ho však přinutil toto rozhodnutí změnit a Beckham si návrat na trávník osladil hned v prvním utkání gólem proti Realu Sociedad. Naposledy navlékl bělostný dres „pusinek" v závěrečném kole proti Mallorce, v němž si Real výhrou 3:1 zajistil titul před Barcelonou.

Související

Miley Cyrus

Světové celebrity uspořádají megakoncert, výtěžek půjde na boj s koronavirem

Hudebníci a filmové hvězdy z celého světa vystoupí v sobotu 27. června na dobročinném koncertě, jehož cílem je vybrat peníze na boj s pandemií způsobenou koronavirem. Na akci, kterou pořádají nezisková organizace Global Citizen a Evropská komise, zazpívají mimo jiné zpěvačky Shakira, Miley Cyrusová či skupina Coldplay, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

David Beckham

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy