Praha - Zápas mezi Spartou a Plzní, jenž se hrál v neděli večer, nebyl jednoduchý nejen pro hráče obou týmů, ale i pro samotného hlavního rozhodčího. Tím byl pro toto velmi sledované utkání Jiří Jech. Ten si vysloužil od šéfky komise rozhodčích Dagmar Damkové slušné vysvědčení za odpískání tohoto duelu. I obě vyloučení byla podle Damkové v pořádku.
Obě červené karty, které sudí Jiří Jech ukázal dvěma plzeňským hráčům, konkrétně Tomáši Hořavovi a Michalu Ďurišovi, byly velkým tématem i po utkání Sparta vs. Plzeň (1:0) na tiskových konferencích. Například trenér západočeského týmu Dušan Uhrin ml. „O vyloučení nechci spekulovat, viděl jsem tam i jiné žluté karty. Nechci hodnotit, proč jsme karty dostali. Druhá věc je, proč je Sparta nedostala za úmyslné ruce. Nepamatuji si, že by moje mužstvo někdy dostalo dvě červené karty. Asi jsme tak silní, že to bylo nutné... Ale Sparta byla lepší, vyhrála zaslouženě," neskrýval své rozhořčení nad verdiktem hlavního sudího šestačtyřicetiletý kouč.
Dle komise rozhodčích však Jiří Jech pískal toto "české El Clásico" velmi dobře a zvládl ho. „Jiří Jech si v utkání vedl dobře, přestože nešlo o jednoduché utkání a emoce plály na všech stranách. Co se týká vyloučení plzeňských hráčů, Jech všechny situace a s tím související udělení žlutých karet posoudil zcela správně a musí to vidět každý nezávislý člověk. Přesně podle takového trendu se má pískat, pravidlově tedy obě vyloučení byla v pořádku a Jech celkově obstál," řekla konkrétně k výkonu sudího v nedělním zápase Dagmar Damková. „V zápase byla celá řada ostrých zákroků na obou stranách a žlutých karet možná mohlo být uděleno i více. Ale protože Jech v některých případech zvolil důraznou osobní domluvu, komise rozhodčích dokáže akceptovat i takový postup," pokračovala bývalá hlavní rozhodčí a nynější funkcionářka.
Komentář šéfky komise rozhodčích se během pondělí nevyhnul ani třem žlutým kartám, které Jech udělil plzeňskému útočníkovi Ďurišovi. "Jecha upozorníme na jím zvolený postup při vyloučení v 84. minutě, kdy se na první pohled mohlo zdát, že plzeňský hráč v utkání dostal dohromady tři žluté karty. Sám rozhodčí se hájil, že to tak nebylo a žlutou kartu před vyloučením Ďurišovi ukázal dvakrát proto, že k němu byl hráč v prvním případě otočen zády. Rozhodčí ale stále nabádáme k tomu, aby raději počkali a karty opravdu ukazovali až ve chvíli, kdy k nim je trestaný hráč postaven čelem. Souhlasíme však s tím, že tato situace mohla působit lehce zmatečně," uvedla jedna z nejmocnějších žen v českém fotbalovém zákulisí.
Kromě tohoto snad nejsledovanějšího duelu 19. kola fotbalové Gambrinus ligy řešila komise vedená Dagmar Damkovou i páteční předehrávku mezi Libercem a Brnem (1:0). Hlavní rozhodčí tohoto duelu, jenž byl Libor Kovařík, měl vyloučit hostujícího Pavla Košťála, který fauloval domácího útočníka Kevina Luckassena. Ten se dostával do nebezpečné brejkové situace. Místo červené karty však Kovařík faulujícímu ukázal pouze žlutou.
Podle slov Dagmar Damkové měl Kovařík hráče vyloučit, neboť šlo o zmaření vyložené brankové příležitosti. "Toto byla situace podobná těm, které jsme podrobně rozebírali na našem lednovém semináři za přítomnosti rozhodčích a médií. Rozhodčím opakujeme, aby v podobných případech byli nekompromisní a vyloučením i veřejnosti dali najevo, jaký je dnes celosvětový trend," doplnila šéfka komise rozhodčích.
18. června 2026 21:16
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
Související
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
Fotbalová 1. liga ČR , FC Viktoria Plzeň , Fotbal
Aktuálně se děje
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
včera
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
včera
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
včera
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
včera
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
18. června 2026 22:02
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
18. června 2026 21:16
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
18. června 2026 20:49
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
18. června 2026 20:01
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
18. června 2026 18:28
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
18. června 2026 17:41
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
18. června 2026 16:53
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
Náměstek amerického ministra obrany Elbridge A. Colby prohlásil, že pokračující podpora ze strany evropských členů Severoatlantické aliance je naprosto klíčová pro udržení ukrajinské obranyschopnosti proti ruské agresi. Washington podle něj považuje strategii přenesení hlavní odpovědnosti za materiální a finanční pomoc Ukrajině na evropské partnery za úspěšnou a efektivní. V uplynulém roce to byli právě evropští spojenci, kdo převzal vůdčí roli v zajišťování finanční stability Kyjeva a dodávkách vlastních zbrojních systémů, což stabilizovalo situaci na bojišti.
Zdroj: Libor Novák