MS ve fotbale: Argentina vyhrála nad Bosnou i díky nejrychlejšímu vlastnímu gólu v historii MS

Rio de Janeiro - V noci z neděle na pondělí se odehrál další zápas v rámci mistrovství světa ve fotbale, které se koná letos v Brazílii. O půlnoci českého času začal na slavném brazilském stadionu Maracaná v Riu de Janeiru duel skupiny F mezi Argentinou a Bosnou. Zápas nabídl zajímavý souboj dvou útočníků, kteří patří v současném fotbale mezi nejlepší. Tedy Lionela Messiho a Edina Džeka.

Zatímco Argentina patří mezi zkušené harcovníky, co se týče účasti na světovém šampionátu, pro Bosnu a Hercegovinu to bylo premiérové vystoupení na fotbalovém mistrovství. Argentinci začali zápas velmi opatrně, ale pak ve 3. minutě udeřili. V tu chvíli totiž Mujdža zfauloval Agüera a následnou nařízenou standardní situaci zahrával Lionel Messi. Rojo pak balón prodloužil na vzdálenější tyč, kde si balón nešťastně srazil do vlastní sítě Kolašinac. Jednalo se tak o nejrychlejší vlasstní brance v historii mistrovství světa.

Balkánský národní tým však mohl záhy rychle vyrovnat. Nejdříve Pjanič odcentroval před argentinskou branku, kterou v tomto duelu hájil gólman Romero, v následujících vteřinách pak Bosňané zahrávali rohový kop, který Romero odvrátil. Poté se o vyrovnání pokušel neúspěšně Spahič. Jelikož však Argentinci nikterak nezářili, myšleno tak, že nijak nediktovali tempo utkání, mohli Bosňané na vyrovnání pomýšlet dále. Nejblíže k tomuto bosenskému snu mělo zakončení Misimoviče ze 13. minuty. To Misimovič totiž vystihl náběh Hajroviče, který mohl gómanskou jedničku jihoamerického národního mužstva přelobovat.

Nováček letošního mistrovství z Bosny a Hercegoviny šel do útočných akcí s myšlenkou, kterou následně dokázal zrealizovat. Sice neúspěšně, ale nápadů v hlavách reprezentantů tohoto evropského státu nebylo málo. Například exteplický hráč Edin Džeko mohl zakončovat poté, co mu nacentroval balón Mojdži. Zatímco Messi a spol. spíše bránili a hráli opatrný fotbal, bosenští nadále kombinovali a pro oko diváka nabízel trochu lepší hru. Lionelu Messimu se nikterak nedařilo přejít přes pevnou balkánskou obranu a když už se o nějaký útok pokoušel, utopil se ve vlastních kličkách. Gólman Bosňanů Begovič tak zakročoval až ve 31. minutě, kdy povedenou ránu vystřelil Mascherano. Begovič, jenž v současnosti obléká dres anglického Stoke City, musel totiž tuto ránu vyboxovat před sebe, následně se hnali Bosňané do protiútoku, na jehož koncni však Džeko pálil nad.

Pokud po většinu času v první půli hrál spíše tým v čele s Edinem Džekem, ke konci poločasu už to ze strany nováčka na světovém šampionátu zas už tak slavné nebylo. Diváci na Maracaná sledovali fotbal, který je dokázal uspat spíše než pobavit. Výjimkkou této nudné pasáže byla hlavička Luliče. Argentinský kouč Alejandro Sabella viděl, že hra jeho svěřenců nebyla nijak zvlášť výtečná a tak se o pauze rozhodl hned ke dvěma změnám. Za prvé, Gago nahradil Maxi Rodrígueze a za druhé, o poločase skončil i Campagnaro, kterého vystřídal Higuaín. I přesto ale předváděla lepší fotbal Bosna a Hercegovina. Například přes zeď střílel Hajrovič, ovšem gólman Romero tuto střelu lapil. Poté to ještě zkoušel Lulič a také z těžkého úhlu Pjanič.

Kdy však nakonec Argentina začne hrát svoje, to už bylo jen otázkou času. Přišlo to pak po šedesáté minutě, kdy bosenský tým už pomalu, ale jistě, ztrácel na silnějšího soupeře. Díky tomu, že Bosňané ztráceli síly, se do protiakcí více dostával Messi, ovšem jeho přihrávky svým spoluhráčům k ničemu nevedly. V 65. minutě si pak mohli Argentinci konečně zařvat gól. Messi si přihrával kulatý nesmysl společně s Agüerem, což nakonec skončilo tak, že se Argentinec působící v Barceloně dostal do úniku, na jehož konci byl vytoužený gól, 2:0 pro Argentinu. Následně chtěla hrát Bosna aktivněji, ale nepomohlo jí to. Naopak Argentinci mohli přidat ještě třetí a to v 77. minutě, kdy hlavičkoval nebezpečně Higuaín. O čtyři minuty později mohl skórovat i Messi z dalšího úniku.

Nováček fotbalového MS se epřeci jenom čestného gólu dočkal a to v 85. minutě. To si Ibiševič našel místo, kam zamířila Luličova přihrávka a první jmenovaný pak neměl problém snížit stav tohoto duelu. Ten nakonec skórem 2:1 pro argentinu skončil.

Skupina F

Argentina - Bosna a Hercegovina 2:1Branky: 3. Kolašinac (vl.) , 65. Messi - 85. Ibiševič

Argentina: Romero - Campagnaro (46. Gago), F. Fernández, Garay - Zabaleta, M. Rodríguez (46. Higuaín), Mascherano, Di María, Rojo - Agüero (87. Biglia), MessiBosna: Begovič - Mujdža (69. Ibiševič), Bičakčič, Spahič, Kolašinac - Bešič - Hajrovič (71. Višča), Pjanič, Misimovič (74. Medunjanin), Lulič - Džeko

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy