Anglické kluby jsou pro restart Premier League. Ta bude bez diváků zřejmě i příští sezónu

Prostřednictvím videokonference se účastníci anglické Premier League dohodly na pokračvání této anglické fotbalové soutěže, přičemž restart je na plánován na 8. června a mělo by se hrát na neutrální půdě. A pochopitelně bez diváků. Mimochodem, bez těch by to podle všeho mělo být i v následující sezóně 2020/21 a to alespoň do té doby, než bude k dispozixi proti nemoci COVID-19 vakcína.

Počátkem tohoto týdne mohou fotbalisté idividuálně trénovat v tréninkových centrech, ovšem nadále platí v Británii vládní opatření, která by ale měla podle všeho platit až do příštího čtvrtka. Pak se počítá s částečným uvolňováním těchto opatření, ale i tak se nadále bude počítat s dvoumetrovými rozestupy. Přesto kluby doufají, že v následujích několika dnech by se mohlo přikročit k týmovým tréninkům.

Aby to bylo možné, vedení Premier League musí obstarat až 40 000 testů pro všechny fotbalisty a členy realizačních týmů tak, aby bylli na nemoc COVID-19 pravidelně kontrolováni.

Protože je restart naplánovaný na 8.června, znamená to, že se Premier League vrátí do zápasového kolotoče, přičemž k její dohrání zbývá odehrát celkem 92 utkání, po třech měsících "nicnedělání". Tyto zbývající zápasy se odehrají bez diváků, britská policie se ale obává toho, že před branami stadionů se lidé budou shlukovat a to i v době utkání.

Vzhledem k tomu, že všech 20 stadionů, na kterých se anglická Premier League normálně hraje, by podle všeho nedostalo potřebné bezpečnostní povolení, neboť policie a zdravotní složky jsou už nyní plně zaměstnáni bojem proti koronaviru, se tak zbytek sezóny 2019/20 odehraje na neutrální půdě a to na dvou stadionech. Na londýnském Wembley a na tréninkovém centru St.George´s Parku s několika hřišti a hotelem. Mělo by se hrát každý den před televizními kamerami.

"Liga a kluby zvažují první opatrné krůčky kupředu a vrátí se k tréninku a zápasům pouze na doporučení vlády, lékařských expertů a po konzultacích s hráči a trenéry," stojí v prohlášení anglické Premier League.

Přestože kluby nakonec odsouhlasily restart ligy, neznamá to, že by byl každý pro tuto variantu. Například útočník Brightonu Glenn Murray nebyl zrovna přívržencem pokračování soutěže.

"Chápu, proč se lidé zoufale snaží, aby se začal hrát fotbal. Musí se to ale udělat rozumně, ve správný čas a způsobem, který zajistí, aby všichni byli v bezpečí... Při tréninku i zápasech budou na místě sanitky. Je správné je vzít záchranářům? Nevím. Každý je v jiné situaci. Mám doma děti a nechtěl bych je ohrožovat. Někteří fotbalisté mají nově narozené děti, které by mohly být náchylnější k nákaze. Někteří žijí se staršími rodiči..." nechal se konkrétně slyšet.

Bez diváků i v následující sezóně 2020/21. Až do doby, kdy bude vakcína

I když ještě není o podobě následující sezóny 2020/21 definitivně rozhodnuto, s největší pravděpodobností se budou i v této sezóně hrát zápasy Premier League před prázdnými tribunami a to do doby, než bude k dispozici vakcína proti COVID-19.

Tato varianta by ale znamenala nepochybné finanční ztráty a to nejen kvůli tomu, že by se neprodávaly vstupenky. Radost by z takového scénáře neměly rozhodně kluby Arsenalu a Manchesteru United. Zatímco v prvním případě by se podle deníku Daily Mail jednalo o ztrátu ve výši až 1000 milionů liber, v tom druhém pro změnu až 110 milionů liber, tedy něco přes 3 miliardy korun.

Americký prezident Donald Trump sice přislíbil maximální urychlení vývoje vakcíny, například lék remdesivir, jenž se zdá být nejnadějnější a jenž vyvinul tým českého virologa Tomáše Cihláře, nyní může být v USA použit pouze nouzově pro nejtěžší případy. Jak informuje agentura Bloomberg, Bílý dům přichází s operací s názvem "rychlost světla", do které by se měly zapojit soukromé farmaceutické firmy, vládní agetury a armáda a která by měla tedy urychlit vývoj vakcíny.

Experti říkají, že klinické testy zaručující bezpečnost a účinnost vakcíny trvají 12 až 18 měsíců a tak tedy se zdá být nereálná snaha Bílého domu mít do konce tohoto roku připraveno 100 milionů dávek vakcíny, stejně jako do konce roku vidět diváky na anglických fotbalových stadionech.

Související

Ronaldo, Cristiano

Chování Ronalda je na legendu Manchesteru United moc. Vyzvala ho k odchodu z klubu

Kolem hvězdného portugalského fotbalového útočníka Cristiana Ronalda je v posledních dnech živo a to především proto že před pár dny opustil předčasně lavičku a odešel tak do kabiny ještě před koncem ligového duelu s Tottenhamem. Kouč Rudých ďáblů Erik ten Hag na to reagoval tak, že ho nenominoval na další ligový duel s Chelsea, na čež se Ronaldo za své chování omluvil. Podle klubové legendy Garyho Nevilllea by pro United bylo nejlepší, kdyby s Ronaldem okamžitě ukončila spolupráci.
Chelsea FC

Prohra se Záhřebem byla poslední kapkou. Vedení Chelsea se rozloučilo s Tuchelem

Fotbalistům londýnské Chelsea se nevydařil vstup nejen do nové sezóny anglické Premier League, na jejímž začátku ze sedmi dosavadních kol Londýňané vyhráli jen třikrát a nachází se tak aktuálně na šestém místě ligové tabulky, ale i do nové sezóny Ligy mistrů. Hned v prvním zápase totiž na hřišti Dinama Záhřeb prohráli 0:1 a to už bylo na vedení Blues příliš a rozhodli se tak ukončit spolupráci s koučem Thomasem Tuchelem.

Více souvisejících

Premier league Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy