Měl jsem čest proti Maradonovi hrát. Jeho život však do čítanek nepatří, říká pro EZ Panenka

Jeho hlas byl plný smutku. Bývalý československý reprezentant Antonín Panenka se těžko smiřoval se zprávou, která oznámila, že fotbalová argentinská modla Diego Maradona ve středu zemřela na zástavu srdce. „Každé úmrtí je tragické a těžko se přijímá. Maradona se ale právem mohl považovat za legendu. Měl jsem čest za národní tým nastoupit proti němu. Dodnes jsem z jeho kousků unesen. Jinak ale nevedl život, který byl patřil do čítanek,“ říká pro EuroZprávy.cz Antonín Panenka.

Nikdy nezapomene, jak tehdy dvacetiletý Diego Maradona trápil jeho parťáka Františka Štambachra. Mistru Evropy z roku 1976 Antonínu Panenkovi bylo kolegy doslova líto. „František byl na něj nasazen jako osobní strážce, ale vůbec neměl šanci jej uhlídat. Maradona si s ním dělal, co chtěl. Byl prostě k neudržení,“ vzpomíná Panenka na přátelský zápas v Buenos Aires, kde tehdejší Československo 15. října 1980 v přátelském utkání podlehlo Argentině 0:1.

Exekutora památného pokutového kopu z Bělehardu 1976, kdy ve finále proti NSR vršovickým dloubákem překonal Seppa Maiera, Maradona fascinoval obrovskou silou v nohách. „Byl také vynikajícím technikem. Navíc svoji myšlenku uměl hned perfektně zrealizovat. Velmi obtížně se mu odebíral balón, dovedl si ho totiž skvěle podržet,“ velebí mistra světa z roku 1986 legenda pražských Bohemians. S Klokany ale jejich jediný mistrovský titul v roce 1983 nezískal, v té době totiž už válel za Rapid Vídeň.

Záložník podsaditého malého Argentince, který zesnul v šedesáti letech, považuje za jednoho z  nejlepších hráčů světového fotbalu. „Právem o něm můžeme hovořit jako o legendě, naprosto si to zaslouží.“ Nejen Panenku nadchl Maradona šedesátimetrovým sólem, při němž ve čtvrtfinále mistrovství světa 1986 v Mexiku obešel šest Angličanů a Argentinec vstřelil druhý gól.

Před třemi minutami, ale ukázal svoji druhou, kontroverzní tvář. Před úvodní brankou si pomohl rukou. Malý Maradona jen horko těžko mohl o půl hlavy většího brankáře Petera Shiltona překonat ve vzdušném souboji. „Jestli to byla ruka, tak se jednalo o ruku boží,“ prohlásil tehdy.

Čtvrtfinále pro Anglii jakoby charakterizovalo jeho život. Nezapomenutelné momenty střídal s excesy. Vítěz Poháru UEFA s SSC Neapol si liboval v bouřlivém životě. Bral drogy, kokain, za který v Itálii v roce 1991 dostal patnáctiměsíční distanc, na mistrovství světa 1994 neprošel dopingovou kontrolou a byl ze šampionátu v USA vyloučen. V Neapoli ve stejném roce šokoval i tím, že na novináře vytáhl vzduchovku a začal po nich střílet. I jeho milostný život plnil bulvár.

Trojnásobný mistr světa Brazilec Pelé o Maradonovi řekl, že na hřišti mu tleskal, ale mimo trávník nad jeho skandály plakal. Podobný názor má i Antonín Panenka. „Fotbalově byl vzorem pro všechny, ale nevedl život, který by se dostal do čítanek. Prožil si zkrátka velmi bohatý život, jak na hřišti, tak mimo něj.“

Související

Více souvisejících

Diego Maradona Antonín Panenka (fotbalista)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy