Slavia podpořila okupovanou Ukrajinu. Kačarabovi přenechala kapitánskou pásku. Děkuji všem klukům za obranu země, řekl fotbalista

Přenecháním kapitánské pásky jej fotbalová Slavia podpořila v těžkých chvílích, které společně s krajany prožívá při ruské invaze na Ukrajině. Obránce Taras Kačaraba si pocty v odvetném zápase 1. kola play off Konferenční ligy proti Fenerbahce Istanbul (3:2) velmi považoval. Po střetnutí pochopitelně vůbec neřešil postup Pražanů do osmifinálové fáze soutěže. „Obrovsky si cením solidarity od klubu i fanoušků. Byl jsem pod obrovským psychickým tlakem. I během duelu jsem musel myslet na realitu, jaká se odehrává u nás doma. Chci poděkovat všem klukům, kteří naši zemi před agresorem vojensky brání. Jsem hrdý, že jsem Ukrajinec, sláva Ukrajině,“ řekl Kačaraba v rozhovoru pro Českou televizi.

Nemysleli jen na sport. Fotbalisté pražské Slavia v odvetném zápase 1. kola play off Konferenční ligy proti Fenerbahce Istanbul na sebe oblékli žlutá trička, na nichž v angličtině bylo napsané: Stojíme při tobě, Ukrajino. Fanoušci skandovali jméno okupované země, která se ocitla ve válce, a vulgárně uráželi prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.

Těsně před výkopem se stadion v Edenu ponořil do tmy a z reproduktorů pořadatelé pustili slavnou píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka, která se stala protestsongem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968. Lhostejní k osudu napadené Ukrajiny nezůstali ani hosté z Turecka, kteří se dojemnou a empatickou atmosféru doplnili heslem: No War, ne válce. „Podpora lidí mě velmi dojala,“ prohlásil pro Českou televizi Taras Kačaraba. V závěru do zápasu nastoupil další jeho krajan ve slávistickém dresu Maksym Talovjerov.

I během zápasu myslel na tragické dění doma

Taras Kačaraba přiznal, že ráno s manželkou nemohli uvěřit, do jakého dne se probudili. „Nevěřil jsem, že Ukrajinu Rusové napadnou. Je to neskutečně kruté. Celý den jsem četl s ženou zprávy od rodičů a na mobilu sledoval  aktuální dění. Na zápas s Fenerbachce jsem se nemohl soustředit. I během duelu jsem totiž musel myslet na realitu a tragédii, jaké náš národ musí čelit. Prožil jsem nejhorší den v životě.“ Na jeho výkonu nebylo až na jedno hrubku vypětí znát. „Na hřišti jsem se snažil ukázat, že jsem Ukrajinec, a chtěl jsem do toho dát co nejvíc, abych alespoň nějak potěšil své fanoušky a fanoušky Slavie. Pro mě i pro nás pro všechny je to nejhorší doba, která mohla být,“ pronesl hráč s číslem 30 na slávistickém dresu.

Rodák ze západoukrajinského města Žydačiv byl po utkání vystavěn dalším emocím. Fanoušci jej totiž společně s krajanem Maksymem Talovjerovem přizvali do kotle na tradiční děkovačku, která se koná po každém zápase sešívaných. Kačaraba si vzal do ruky mikrofon a spustil: „Červenobílá, bojová síla.“ A diváci i hráči dole na hřišti po něm slova opakovali. Když zvolal další text děkovačky: „Vždycky jsme s vámi,“ jistě tentokrát nemyslel na klub, ale na rodnou zemi.

Udělení kapitánské pásky, kterou jinak na svém rukávu nenosí, jej nesmírně potěšilo. „Podpora od Čechů je nesmírně důležitá. Víme, že na těžký osud nejsme sami.“ Zatímco jeho spoluhráči hodnotili výkon ve vítězném zápase, Kačaraba byl myšlenkami doma, kde umírají jeho spoluobčané. „Chci poděkovat všem klukům, kteří naši zemi před agresorem vojensky brání. Jsem hrdý, že jsem Ukrajinec, sláva Ukrajině.“

S Kačarabou souzněl i kolega Ivan Schranz. „Vítězství nad Fenerbachce si nemůžeme úplně užít. Mísí se v nás hořkost z dění na Ukrajině. Dnes nešlo jen o sport. Doufáme, že bude lépe a Ukrajina těžkou situaci zvládne,“ prohlásil pro ČT slovenský fotbalista. Jeho slova slyšel Taras Kačaraba a v očích se mu leskly slzy dojetí. Myšlenkami už zase byl na Ukrajině. A není divu. I když nevstřelil gól, stal se hrdinou zápasu. Napsal silný, emotivní příběh, který zasáhl každého, kdo má srdce na pravém místě.

Taras Kačaraba FK Slavia Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy