Praha - V českém hokeji se rozpoutala široká debata o mládeži. Obsáhlým článkem na svých webových stránkách do ní přispěl i Michal Broš, bývalý hráč, trenér a provozovatel hokejové školy. Naráží v něm na spoustu paradoxů, které hokejoví funkcionáři nesmyslně hájí.
„Stále jsem nepochopil, proč spousta věcí nepracuje ve prospěch té hlavní hybné síly - hráčů samotných," divil se mistr světa z roku 2000 a čtyřnásobný šampion české extraligy.
Článek otitulkoval ‚Obrácená logika českého hokejového prostředí' a na konkrétních či ilustračních příkladech znázornil případy obrácené logiky.
Podle Broše jsou hráči všech věkových kategorií vůči klubům kvůli tabulkovému odstupnému/výchovnému v nevýhodném svazku a otrocky jim slouží, stejným poměrem kluby podléhají svazu. „Vždyť na co by nám byly kluby, kdyby v nich nebyli žádní hráči? Komu by královali svazoví funkcionáři?" položil bývalý hráč Vsetína, Sparty či Mladé Boleslavi řečnickou otázku.
K úplatkům a korupci se vyjádřit nechtěl, protože se s tím nikdy nesetkal. Je však výrazně proti výchovnému u mládeže, jehož úplné zrušení nenavrhuje. „Na svoji krátkou kariéru hokejového rodiče/trenéra/funkcionáře mám bohužel dost zkušeností s tatínky a maminkami, kteří v domnění, že pro svou ratolest dělají to nejlepší, vymýšlí pořád nějaké kraviny, hledají, kde jejich mladej bude hrát víc, chytat častěji, atd., a chovají se přitom jak hovada bez úcty i k těm nejrespektovanějším personám našeho hokeje, a tudíž jsem přesvědčený, že naše společnost není stavěná na úplné zrušení omezení a ‚volný' pohyb hráčů po světě," vysvětlil.
Navrhuje však volný pohyb malých hokejistů v období mezi sezonami. „Nenutilo by takové ‚tržní' prostředí kluby pečovat o svoje ovečky co nejlépe? Určitě ano. Rychle by se rozkřiklo, kde to dělají dobře a kde naopak ne. JéPéPéčko (jedna paní povídala) je totiž stále nejlepší marketingový nástroj. V současné situaci ale kluby naopak vůbec nejsou pod tlakem, protože děti prakticky vlastní a ony se dle tabulek stávají každý rok o deset tisíc dražším zbožím. Když to trošku přeženu, tak některé velké kluby práce s dětmi ani moc nezajímá, protože vědí, že v určitém věku stejně sezobou ty nejlepší kusy z širokého okolí..." argumentoval.
Zároveň Broš upozornil, že výchovné, které určují dané tabulky, ničí malé kluby, což uvedl na příkladu: když mladý dorostenec přestupuje z extraligy do první ligy, má hodnotu 150 tisíc korun. Pokud mění tým opačným směrem – z první ligy do extraligy – jeho cena je 35 tisíc korun.
Pár případů za rok? Nebo někdo neříká pravdu?
Argumentace klubů proti zrušením výchovného je, že by se několikanásobně zvýšily příspěvky. Jenže svaz v tiskové zprávě uvedl, že případů, kdy hráči přestupují na základě výchovného podle tabulek, je šest za rok. „Tak na co by se musely zvyšovat ty příspěvky, když jde o šest případů za rok? Nebo je těch případů víc a někdo z nějakého důvodu neříká pravdu?" ptá se Broš.
Bývalý střední útočník také porovnal národní systém výchovy hokejistů v Česku a ve Finsku, kde tři roky působil. „Tam kladou hlavní důraz na rozvoj mladého člověka po všech stránkách, vzdělání má samozřejmě přednost před hokejem, i když oni to na tom severu zvládají tak nějak ruku v ruce. A díky tomuto přístupu jsou tamní adolescenti výborně připraveni na situaci, která nastane u 99% z nich, a to že se v hokeji nijak výrazně neprosadí," popsal.
„Naproti tomu náš ‚systém' upřednostňuje odmalička cestu stát se hokejistou před cestou stát se charakterově zdravým aspoň trochu vzdělaným člověkem. Pochybuju o tom, že v nějak rozšířeném měřítku kontrolují trenéři svěřencům žákovské, a tam, kde to dělají, tak asi nenechají nehrát svého nejlepšího borečka důležitej nedělní zápas kvůli takové prkotině, jako je hrozící vyhazov ze školy. Schytali by to od šéfů i od rodičů, vždyť hrajeme o všechno!" srovnal Broš.
Související
Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač
První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech
extraliga, hokej ČR , Michal Broš (hokejista)
Aktuálně se děje
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
včera
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
včera
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
8. ledna 2025 22:03
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
8. ledna 2025 21:29
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
8. ledna 2025 20:35
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.
Zdroj: Lucie Žáková