Úspěch pro Česko ještě před olympiádou. Kejval se stal 100. členem v MOV

Pchjongčchang - Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu sice začínají až v pátek, přesto se na Korejském poloostrově Česká republika dostala prvního úspěchu ještě dva dny před samotným zahájením tohoto sportovního svátku. Ovšem nejednalo se o úspěch na poli ryze sportovním, ale na poli funkcionářském a to proto, že se ve středu podařilo předsedovi Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřímu Kejvalovi stát se členem pléna Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Stal se tak již sedmým českým potažmo československým funkcionářem, kterému se něco takového povedlo.

Podle původního plánu se mělo o Kejvalově působení v MOV rozhodnout už na zářijovém zasedání MOV v peruánské Limě, jenže tehdy krátce před hlasováním vše nečekaně překazil anonymní dopis, který upozornil na dotační kauzu v tuzemském sportu, která vyvrcholila loni vv květnu celorepublikovou raziíí, při které byl například zatčen a vzat do vazby tehdejší předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. Proto se nakonec tehdy rozhodl Kejval svou kandidaturu pozastavit a zástupcům MOV tak celou dotační kauzu vysvětlit.

V těchto dnech se tedy rozhodl Kejval kandidovat znovu do řad MOV a ve středu se v jihokorejském Pchjongčchangu, kde tedy už za dva dny odstartují 23. Zimní olympijské hry, tak stal jubilejním stým členem této organizace, přičemž celkem členů MOV může být maximálně 115. Dodejme, že pro něj hlasovalo 73 z 84 delegátů. "Je to velký krok pro český sport, konečně po delší době opět máme ve vrcholném sportovním orgánu zástupce. Hodně za to ale vděčím Romanu Kumpoštovi, který dlouhé roky pracuje intenzivně na české sportovní diplomacii v zahraničí a má na tom lví podíl," okomentoval výsledek hlasování Kejval, jenž tak vyzdvihl i práci místopředsedy ČOV, pod kterého spadají mezinárodní vztahy.

Připomeňme, že Kejval je šéfem ČOV již od roku 2012 a od té doby se postaral o řadu projektů, jakými jsou například olympijské parky či festivaly, které se pak staly inspirací i pro zahraniční olympijské výbory. "Teď už jsou ve třech zemích, kromě nás i ve Francii a Slovinsku. V létě poté minimálně v devíti. Myslím si, že mi i to pomohlo se dostat do MOV," prozradil Kejval. Tento bývalý reprezentant ve veslování se pak vedle toho postaral i o několikeré zpochybnění dopingového systému v Československu z doby normalizace. "Na sportovce, kteří nikdy neměli pozitivní dopingový nález, se hledí jako na podezřelé. Jsou zostuzováni, aniž by jim kdykoli bylo prokázáno, že se něčím provinili. V 80. letech jsem patřil do veslařské reprezentace a u ničeho takového jsem opravdu nikdy nebyl. Můžu říct, že jsme o tom hovořili s mými kolegy a kamarády veslaři tisíckrát. A já nevěřím, že by někdo z nich nějaké drogy bral," uvedl Kejval na toto téma například v roce 2015.

Před třemi lety v době, kdy se blížili první Evropské hry v ázerbajdžánském Baku, pokáral lidskoprávní organizace, které režim této blízkovýchodní země kritizovali. "Sport má něco, co lidé z lidskoprávních organizací ani politici nechápou. Pro mladou generaci má úžasné příběhy a leadership (vůdcovství) od světových sportovců. Je ale nepřesvědčíte. Oni na takové akci nikdy nebyli a nechápou, o čem mluvím," řekl tehdy.

Dodejme, že posledním Čechem, který byl zvolen členem MOV byla několikanásobná olympijská medailistka v gymnastice Věra Čáslavská, která však nakonec tuto funkci opustila ze zdravotních důvodů a to již v roce 2001. Svůj osmiletý mandát v MOV měl v minulosti i další z tuzemských olympijských medailistů oštěpař Jan Železný. V komisi sportovců působil až do roku 2012.

V Pchjongčchangu se ještě rozhodlo o tom, že místopředsedou MOV i nadále zůstává Číňan Jü Caj-čching, jenž mimochodem tuto funkci zastává již od roku 2008, nově do výkonného výboru zasedne Srb Nenad Lalovič, který je zároveň i šéfem zápasnické federace a který tak nahrazuje Tchajwance Wu Ching-kua, jenž loni v listopadu kvůli předešlé suspendaci porušování stanov a manažerským chybám odstoupil z funkce předsedy Mezinárodní asociace amatérského boxu.

Související

Češi vítají na Staroměstském náměstí naše olympioniky

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou

Praha - Úspěšní čeští sportovci ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu stále nedostali odměny za medaile, i když jim premiér v demisi Andrej Babiš 23. dubna předal symbolické šeky. Peníze by měli obdržet zhruba v červenci. Ve vyjádření pro ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga. Zpoždění souvisí s tím, že odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV). Musí se kvůli tomu schválit nové nařízení vlády.

Více souvisejících

Olympijské hry 2018 Mezinárodní olympijský výbor olympiáda

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 4 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 5 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu

O víkendu budou v Česku panovat typicky podzimní teploty. Sobota bude podle ČHMÚ.cz chladnější a denní maxima mohou vyrůst i jen na tři stupně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy