"Přihlouplé" roztleskávačky? Nenechte se zmást, jde o náročný sport +VIDEO

Praha - Cheerleaders již nejsou roztleskávačky na sportovních zápasech, ale sportovkyně s náročnými prvky gymnastiky a akrobacie. Symbolem dávno nejsou barevné střapce, ale mašle na hlavě, řekla v rozhovoru s ČTK předsedkyně České asociace cheerleaders Martina Marešová. Sportu, který předloni oficiálně uznal i Mezinárodní olympijský výbor, se v Česku věnuje asi 1500 dívek a žen, ale také zhruba 150 chlapců a mladých mužů. Vozí i medaile z mezinárodních soutěží.

"Stejně jako v Americe vznikaly i v Česku na přelomu roku 1993 a 1994 první týmy při týmech amerického fotbalu," vysvětlila Barbora Schejbalová, která se v českém cheerledingu pohybuje už od jeho počátku. Po několika letech ale dívkám přestalo stačit podporovat sportovce před zápasem, vznikla asociace a skupiny mezi sebou začaly soutěžit.

"Teď už spojení se sportovním týmem nemají kluby téměř vůbec. Prioritní je pro ně soutěžení," dodala Schejbalová. Pokud jsou roztleskávačky na zápase jako doprovodný program, většinou se podle ní soutěžnímu cheerleadingu nevěnují nebo mají fandění jako doplněk.

Ve sportu jsou děti už od dvou let, často jsou to třeba mladší sourozenci soutěžících. Podle Marešové je to hlavně pohybová přípravka. "Děti na tréninku se učí stát na jedné noze, zvednou ruce. Takové ty základní pohybové dovednosti," vysvětlila. Zájem mezi dětmi i rodiči podle ní roste. "Maminkám se líbí pompony, blýskavé uniformy a velké mašle," dodala.

Právě mašle jsou pro cheerleaders typické, jsou součástí každého soutěžního kostýmu. Barevné pompony, ale třeba také cedule s názvem týmu, vlajky nebo megafon patří do úvodní částí vystoupení - pokřiku. Původně jím roztleskávačky měly navnadit diváky na výkon týmu, dnes soutěžící podporují hlavně sebe a své fanoušky.

V hlavní části vystoupení rekvizity odloží a předvádějí gymnastické a akrobatické prvky, zejména lidské pyramidy, zvedání a vyhazování do vzduchu. Hlavně kvůli tomu jsou také v převážně dívčím sportu chlapci a mladí muži. "Kluci mají větší sílu, pyramidy jsou větší, rychlejší, dynamičtější. Létá se výš a to je divácky atraktivnější," popsala Marešová. Soutěžní kategorie jsou rozdělené pro týmy dívek a smíšené.

České cheerleaders zaznamenávají úspěchy na evropské i světové úrovni. Juniorky do 16 let i starší tým přivezly zlatou medaili z loňského mistrovství Evropy. Na letošním mistrovství světa byl český národní tým sedmý. Podle Marešové vládne jejich sportu stále Amerika, kde tento druh sportu vznikl. Do popředí se ale dostává například i Čína a letošními mistryněmi světa se staly Finky.

"Daří se díky tomu, že dorůstají děti, které už u sportu vyrostly. Když začne někdo trénovat až jako junior nebo dospělý, výkonnost není taková," dodala. V roce 2016 byl cheerleading uznaný oficiálně Mezinárodním olympijským výborem jako neolympijský sport. Letos se představil na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu a v roce 2020 by podle Marešové mohl být zařazen na program her jako řádný sport.

roztleskávačky (cheerleaders) NHL ženy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy