Praha - Cyklista Jiří Ježek se podruhé v kariéře stal nejlepším českým handicapovaným sportovcem roku. Na druhém místě skončila za rok 2011 nevidomá atletka Miroslava Sedláčková, mistryně světa v běhu na 800 metrů, třetí pozici obsadil neslyšící cyklista Jan Čapek.
O vítězi hlasovalo 50 odborníků v několika kategoriích s různými druhy postižení, jméno Ježka vybrali už loni. Sedmatřicetiletý jezdec, kterému chybí část nohy, měl skvělý uplynulý rok. Vyhrál v něm zlatou medaili na MS v dráhové cyklistice ve stíhacím závodu na čtyři kilometry, na MS v silniční cyklistice získal stříbro a opanoval také celkového hodnocení Světového poháru."Dříve jsem si vážil hlavně sportovních úspěchů, podobné ankety pro mě moc neznamenaly. Čím je ale člověk starší, tím si těchto ocenění váží daleko víc. Obecně jsem rád, že je handicapovaný sport v Česku na vysoké úrovni. Je to pro mě velká radost, loňská sezona byla opravdu povedená, teď už ale všichni vyhlížejí hlavně paralympiádu v Londýně," uvedl Ježek.Vedoucí výpravy českých handicapovaných sportovců Roman Suda pak na tiskové konferenci v Top Hotel Praha řekl, že ambice bude mít jeho tým vysoké. "Samozřejmě doufám, že budeme zase úspěšní. Kolik ale přivezeme domů medailí, si netroufám odhadovat. Každopádně věřím, že budou také zlaté. Naše silné disciplíny budou tradičně plavání, atletika, cyklistika nebo lukostřelba," konstatoval Suda.
10. listopadu 2025 20:14
MOV zvažuje zákaz účasti transgender žen v ženských olympijských kategoriích
Související
Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo
před 1 hodinou
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
před 2 hodinami
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
před 3 hodinami
Policie vznesla obvinění v případu únosu chlapce. Potvrdilo se, že mu šlo o život
před 3 hodinami
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
před 4 hodinami
Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?
před 4 hodinami
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém
včera
USA: Ukrajina dostane záruky podobné členství v NATO. Rusko s jejím vstupem do EU souhlasí
včera
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
včera
Babiš ukazuje, jak se z Česka nejlepší místo pro život nedělá
včera
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
včera
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
včera
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
včera
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
včera
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
včera
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno včera
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
včera
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
včera
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Nová ministryně financí Alena Schillerová, která se vrací do čela resortu, ostře kritizovala stav ministerstva, v jakém ho přebírá po předchozím ministrovi Zbyňku Stanjurovi. Po převzetí agendy neskrývala svou nespokojenost.
Zdroj: Libor Novák