
Milwaukee/Lethbridge/Beijing - Tradiční zkouška připravenosti mistrů ladných ledových křivek má svůj neměnný řád. Letošní série však má pro fanoušky mnohem větší přitažlivost a čeká se, že bude skutečným začátkem nového olympijského cyklu.
Seriál krasobruslařské Grand Prix má neměnnou podobu - krasobruslaři si mohou vybrat ze šestice závodů: Americké brusle, Kanadské brusle, Čínského poháru, francouzského Eric Bompard Trophy, Poháru Rostelecom nebo japonské NHK Trophy. Každý závodník či dvojice se mohou zúčastnit maximálně dvou Grand Prix, výsledky se sečtou a šest nejlepších se utká ve finálové Grand Prix ve španělské Barceloně.
Krasobruslaři berou tuto sérii jako ostrý test pro nejdůležitější závody sezóny: mistrovství světa, případně i Olympijské hry. Evropané pak rovněž pro Mistrovství Evropy, zámoří má svůj ekvivalent v Mistrovství čtyř kontinentů. A pochopitelně většinu sportovců ještě čeká účast v národních šampionátech, které jsou většinou kvalifikační vstupenkou pro zmíněná mistrovství. Na Grand Prix se dostávají nejčastěji nejlepší krasobruslaři té které země, ale pořadatelské země (USA, Kanada, Čína, Japonsko, Francie a Rusko) mají většinou možnost nominovat i méně úspěšné či zkušené domácí krasobruslaře.
Letošní Grand Prix se nese v duchu několika významných návratů. Po olympijském "neúspěchu" a roční pauze opět vyjeli před publikum bývalý mistr světa Kanaďan Patrick Chan a Japonka Mao Asada. Ona také své první Grand Prix vyhráli - Chan v domácí Kanadě, Mao při Čínském poháru. Že však nebudou mít cestu lehkou, dokazují i jejich soupeři.
Jsme přesně v polovině šesti zastavení, takže je do jisté míry předčasné zkoumat šance v jednotlivých kategoriích. Někteří krasobruslaři, kteří si naplánovali obě účasti do druhé poloviny série ještě do bojů vůbec nezasáhli. Zatím jsme však svědky spíš váhavých výkonů nikoli prostých chyb. Favorité se s nimi potýkají více než je jim milo či zdrávo, překvapivě je častá zejména skokanská nejistota.
Kategorie žen - Rusky se hledají
Někdejší ruské mistryně Julia Lipnickaja a Jelizaveta Tuktamyševa tápou, proto zatím nejúspěšnější ve "sborné komandě" je patnáctiletá Jevgenia Medvěděva. Naproti tomu vynikající formu má Američanka Ashley Wagner a na paty jí šlape zástup Japonek, které mají, zdá se, nevyčerpatelný fond nových adeptek. Prim ale hraje "veteránka" Mao Asada, která vypilovala téměř k dokonalosti svou specialitu, trojitý axel (na něj si v této kategorii troufá už jen Tuktamyševa).
Kategorie mužů - jak silný bude Chan?
Jistým překvapením může být vítězství Maxe Aarona (USA) v prvním závodě, v dalších už byli na výši předpokládaní šampioni Patrick Chan a Javier Fernandez. Překvapením bylo zaváhání mistra světa a olympijského vítěze Juzura Hanja v Kanadě, nakonec famózní volnou jízdou své šance uchoval. V této kategorii máme i své jediné zastoupení v Grand Prix, ale Michal Březina v Kanadě nezvládal skoky a jeho šance na postup do finále už není ani teoretická.
Patrick Chan vyhrál v Kanadě, ale rozhodně neoslnil (zdroj: Wikipedia)
Kategorie sportovních dvojic - i zde se chystá velký návrat
Roční pauzu si dali i olympijští vítězové Tatiana Volosožar/Maxim Traňkov, ale ti zatím do bojů nezasáhli (pojedou v Rusku a Japonsku). Jejich soupeři a favorité Ksenia Štolbova/Fjodor Klimov ale při Americké brusli kazili víc než je u nich obvyklé a nejspíš jsou mimo hru. Silnou pozici a tradici čínských párů tak potvrzuje pár Wenjing Sui/Con Han - ti už mají s ohledem na svou účast finále jisté. Není ani pochyb o kvalitách kanadského páru Meagan Duhamel/Eric Radford, jejichž obrovská zbraň, trojitý lutz, jim stále dává náskok před ostatními. Dá se předpokládat, že je doplní i nějaký ruský pár, jen je otázka, zda to budou zkušení Kavaguti/Smirnov nebo mladí Tarasova/Morozov. Šance dalších dvou jsme již hodnotili.
V párech nalzeneme rovněž českou stopu, i když v italských barvách. Bývalý sólista Ondřej Hotárek, který před rokem spojil síly s další skvělou sólovou krasobruslařkou Valentinou Marchei, už léta reprezentuje Squadru azzuru. Bohužel v Kanadě tento pár musel po krátkém programu odstoupit.
Kategorie tanečních párů - zámoří je stále o krůček vpředu
Dalo by se doplnit - jen Italové mu konkurují, ale zatím nikoli v přímém souboji. Američané Madison Chock/Evan Bates a Kanaďané Kaitlyn Weaver/Andrew Poje vyhráli své domácí podniky, k nim se přidali Anna Cappellini/Luca Lanotte v Číně, zvláště proto, že Číňané jsou v této kategorii stále nejslabší. Sice tam porazili zmíněný pár Chock/Bates, ale ten si prvním a druhým místem de facto zajistil účast ve finále. Nesmírně důležitý bude Rostelecom Cup, kde se sejde hodně silná sestava a minimálně dva ze čtyři párů usilujících o postup tam asi budou mít smůlu. Úřadující mistři Evropy a světa, Francouzi Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron zvolili prozíravě závody, kdy se vážnějším soupeřům zatím vyhnou.
Související

Čtvrtá krasobruslařská Grand Prix byla kvůli teroristickému útoku zrušena
Patrick Chan , Mao Asada , Krasobruslení
Aktuálně se děje
před 41 minutami

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
před 1 hodinou

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
před 1 hodinou

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
před 1 hodinou

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
před 1 hodinou

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
před 2 hodinami

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
před 3 hodinami

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
před 3 hodinami

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
před 3 hodinami

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
před 3 hodinami

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
před 4 hodinami

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
před 4 hodinami

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
před 5 hodinami

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
před 5 hodinami

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
před 6 hodinami

Musk v Trumpově administrativě skončí. Bílý dům se bojí, co bude pak
před 6 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese
před 7 hodinami

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod
před 8 hodinami

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy
před 8 hodinami

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti
před 8 hodinami
Trump měl pravdu. Nikdo nezapomene na den, kdy vyhlásil obchodní válku. Za rukojmí si vzal Američany
Prezident Spojených států Donald Trump oznámil drastické nové tarify na téměř veškerý dovoz z Číny, čímž rozpoutal největší obchodní střet za poslední desetiletí. Peking reagoval ostrými slovy a varováním, že se proti „šikaně“ Washingtonu tvrdě postaví.
Zdroj: Libor Novák