Prestižní krasobruslařská Grand Prix ve znamení návratů

Milwaukee/Lethbridge/Beijing - Tradiční zkouška připravenosti mistrů ladných ledových křivek má svůj neměnný řád. Letošní série však má pro fanoušky mnohem větší přitažlivost a čeká se, že bude skutečným začátkem nového olympijského cyklu.

Seriál krasobruslařské Grand Prix má neměnnou podobu - krasobruslaři si mohou vybrat ze šestice závodů: Americké brusle, Kanadské brusle, Čínského poháru, francouzského Eric Bompard Trophy, Poháru Rostelecom nebo japonské NHK Trophy. Každý závodník či dvojice se mohou zúčastnit maximálně dvou Grand Prix, výsledky se sečtou a šest nejlepších se utká ve finálové Grand Prix ve španělské Barceloně.

Krasobruslaři berou tuto sérii jako ostrý test pro nejdůležitější závody sezóny: mistrovství světa, případně i Olympijské hry. Evropané pak rovněž pro Mistrovství Evropy, zámoří má svůj ekvivalent v Mistrovství čtyř kontinentů. A pochopitelně většinu sportovců ještě čeká účast v národních šampionátech, které jsou většinou kvalifikační vstupenkou pro zmíněná mistrovství. Na Grand Prix se dostávají nejčastěji nejlepší krasobruslaři té které země, ale pořadatelské země (USA, Kanada, Čína, Japonsko, Francie a Rusko) mají většinou možnost nominovat i méně úspěšné či zkušené domácí krasobruslaře.

Letošní Grand Prix se nese v duchu několika významných návratů. Po olympijském "neúspěchu" a roční pauze opět vyjeli před publikum bývalý mistr světa Kanaďan Patrick Chan a Japonka Mao Asada. Ona také své první Grand Prix vyhráli - Chan v domácí Kanadě, Mao při Čínském poháru. Že však nebudou mít cestu lehkou, dokazují i jejich soupeři. 

Jsme přesně v polovině šesti zastavení, takže je do jisté míry předčasné zkoumat šance v jednotlivých kategoriích. Někteří krasobruslaři, kteří si naplánovali obě účasti do druhé poloviny série ještě do bojů vůbec nezasáhli. Zatím jsme však svědky spíš váhavých výkonů nikoli prostých chyb. Favorité se s nimi potýkají více než je jim milo či zdrávo, překvapivě je častá zejména skokanská nejistota.

Kategorie žen - Rusky se hledají

Někdejší ruské mistryně Julia Lipnickaja a Jelizaveta Tuktamyševa tápou, proto zatím nejúspěšnější ve "sborné komandě" je patnáctiletá Jevgenia Medvěděva. Naproti tomu vynikající formu má Američanka Ashley Wagner a na paty jí šlape zástup Japonek, které mají, zdá se, nevyčerpatelný fond nových adeptek. Prim ale hraje "veteránka" Mao Asada, která vypilovala téměř k dokonalosti svou specialitu, trojitý axel (na něj si v této kategorii troufá už jen Tuktamyševa).

Kategorie mužů - jak silný bude Chan?

Jistým překvapením může být vítězství Maxe Aarona (USA) v prvním závodě, v dalších už byli na výši předpokládaní šampioni Patrick Chan a Javier Fernandez. Překvapením bylo zaváhání mistra světa a olympijského vítěze Juzura Hanja v Kanadě, nakonec famózní volnou jízdou své šance uchoval. V této kategorii máme i své jediné zastoupení v Grand Prix, ale Michal Březina v Kanadě nezvládal skoky a jeho šance na postup do finále už není ani teoretická.

Patrick Chan vyhrál v Kanadě, ale rozhodně neoslnil (zdroj: Wikipedia)

Kategorie sportovních dvojic - i zde se chystá velký návrat

Roční pauzu si dali i olympijští vítězové Tatiana Volosožar/Maxim Traňkov, ale ti zatím do bojů nezasáhli (pojedou v Rusku a Japonsku). Jejich soupeři a favorité Ksenia Štolbova/Fjodor Klimov ale při Americké brusli kazili víc než je u nich obvyklé a nejspíš jsou mimo hru. Silnou pozici a tradici čínských párů tak potvrzuje pár Wenjing Sui/Con Han - ti už mají s ohledem na svou účast finále jisté. Není ani pochyb o kvalitách kanadského páru Meagan Duhamel/Eric Radford, jejichž obrovská zbraň, trojitý lutz, jim stále dává náskok před ostatními. Dá se předpokládat, že je doplní i nějaký ruský pár, jen je otázka, zda to budou zkušení Kavaguti/Smirnov nebo mladí Tarasova/Morozov. Šance dalších dvou jsme již hodnotili.

V párech nalzeneme rovněž českou stopu, i když v italských barvách. Bývalý sólista Ondřej Hotárek, který před rokem spojil síly s další skvělou sólovou krasobruslařkou Valentinou Marchei, už léta reprezentuje Squadru azzuru. Bohužel v Kanadě tento pár musel po krátkém programu odstoupit.

Kategorie tanečních párů - zámoří je stále o krůček vpředu

Dalo by se doplnit - jen Italové mu konkurují, ale zatím nikoli v přímém souboji. Američané Madison Chock/Evan Bates a Kanaďané Kaitlyn Weaver/Andrew Poje vyhráli své domácí podniky, k nim se přidali Anna Cappellini/Luca Lanotte v Číně, zvláště proto, že Číňané jsou v této kategorii stále nejslabší. Sice tam porazili zmíněný pár Chock/Bates, ale ten si prvním a druhým místem de facto zajistil účast ve finále. Nesmírně důležitý bude Rostelecom Cup, kde se sejde hodně silná sestava a minimálně dva ze čtyři párů usilujících o postup tam asi budou mít smůlu. Úřadující mistři Evropy a světa, Francouzi Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron zvolili prozíravě závody, kdy se vážnějším soupeřům zatím vyhnou. 

Související

Více souvisejících

Patrick Chan Mao Asada Krasobruslení

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy