Prestižní krasobruslařská Grand Prix ve znamení návratů

Milwaukee/Lethbridge/Beijing - Tradiční zkouška připravenosti mistrů ladných ledových křivek má svůj neměnný řád. Letošní série však má pro fanoušky mnohem větší přitažlivost a čeká se, že bude skutečným začátkem nového olympijského cyklu.

Seriál krasobruslařské Grand Prix má neměnnou podobu - krasobruslaři si mohou vybrat ze šestice závodů: Americké brusle, Kanadské brusle, Čínského poháru, francouzského Eric Bompard Trophy, Poháru Rostelecom nebo japonské NHK Trophy. Každý závodník či dvojice se mohou zúčastnit maximálně dvou Grand Prix, výsledky se sečtou a šest nejlepších se utká ve finálové Grand Prix ve španělské Barceloně.

Krasobruslaři berou tuto sérii jako ostrý test pro nejdůležitější závody sezóny: mistrovství světa, případně i Olympijské hry. Evropané pak rovněž pro Mistrovství Evropy, zámoří má svůj ekvivalent v Mistrovství čtyř kontinentů. A pochopitelně většinu sportovců ještě čeká účast v národních šampionátech, které jsou většinou kvalifikační vstupenkou pro zmíněná mistrovství. Na Grand Prix se dostávají nejčastěji nejlepší krasobruslaři té které země, ale pořadatelské země (USA, Kanada, Čína, Japonsko, Francie a Rusko) mají většinou možnost nominovat i méně úspěšné či zkušené domácí krasobruslaře.

Letošní Grand Prix se nese v duchu několika významných návratů. Po olympijském "neúspěchu" a roční pauze opět vyjeli před publikum bývalý mistr světa Kanaďan Patrick Chan a Japonka Mao Asada. Ona také své první Grand Prix vyhráli - Chan v domácí Kanadě, Mao při Čínském poháru. Že však nebudou mít cestu lehkou, dokazují i jejich soupeři. 

Jsme přesně v polovině šesti zastavení, takže je do jisté míry předčasné zkoumat šance v jednotlivých kategoriích. Někteří krasobruslaři, kteří si naplánovali obě účasti do druhé poloviny série ještě do bojů vůbec nezasáhli. Zatím jsme však svědky spíš váhavých výkonů nikoli prostých chyb. Favorité se s nimi potýkají více než je jim milo či zdrávo, překvapivě je častá zejména skokanská nejistota.

Kategorie žen - Rusky se hledají

Někdejší ruské mistryně Julia Lipnickaja a Jelizaveta Tuktamyševa tápou, proto zatím nejúspěšnější ve "sborné komandě" je patnáctiletá Jevgenia Medvěděva. Naproti tomu vynikající formu má Američanka Ashley Wagner a na paty jí šlape zástup Japonek, které mají, zdá se, nevyčerpatelný fond nových adeptek. Prim ale hraje "veteránka" Mao Asada, která vypilovala téměř k dokonalosti svou specialitu, trojitý axel (na něj si v této kategorii troufá už jen Tuktamyševa).

Kategorie mužů - jak silný bude Chan?

Jistým překvapením může být vítězství Maxe Aarona (USA) v prvním závodě, v dalších už byli na výši předpokládaní šampioni Patrick Chan a Javier Fernandez. Překvapením bylo zaváhání mistra světa a olympijského vítěze Juzura Hanja v Kanadě, nakonec famózní volnou jízdou své šance uchoval. V této kategorii máme i své jediné zastoupení v Grand Prix, ale Michal Březina v Kanadě nezvládal skoky a jeho šance na postup do finále už není ani teoretická.

Patrick Chan vyhrál v Kanadě, ale rozhodně neoslnil (zdroj: Wikipedia)

Kategorie sportovních dvojic - i zde se chystá velký návrat

Roční pauzu si dali i olympijští vítězové Tatiana Volosožar/Maxim Traňkov, ale ti zatím do bojů nezasáhli (pojedou v Rusku a Japonsku). Jejich soupeři a favorité Ksenia Štolbova/Fjodor Klimov ale při Americké brusli kazili víc než je u nich obvyklé a nejspíš jsou mimo hru. Silnou pozici a tradici čínských párů tak potvrzuje pár Wenjing Sui/Con Han - ti už mají s ohledem na svou účast finále jisté. Není ani pochyb o kvalitách kanadského páru Meagan Duhamel/Eric Radford, jejichž obrovská zbraň, trojitý lutz, jim stále dává náskok před ostatními. Dá se předpokládat, že je doplní i nějaký ruský pár, jen je otázka, zda to budou zkušení Kavaguti/Smirnov nebo mladí Tarasova/Morozov. Šance dalších dvou jsme již hodnotili.

V párech nalzeneme rovněž českou stopu, i když v italských barvách. Bývalý sólista Ondřej Hotárek, který před rokem spojil síly s další skvělou sólovou krasobruslařkou Valentinou Marchei, už léta reprezentuje Squadru azzuru. Bohužel v Kanadě tento pár musel po krátkém programu odstoupit.

Kategorie tanečních párů - zámoří je stále o krůček vpředu

Dalo by se doplnit - jen Italové mu konkurují, ale zatím nikoli v přímém souboji. Američané Madison Chock/Evan Bates a Kanaďané Kaitlyn Weaver/Andrew Poje vyhráli své domácí podniky, k nim se přidali Anna Cappellini/Luca Lanotte v Číně, zvláště proto, že Číňané jsou v této kategorii stále nejslabší. Sice tam porazili zmíněný pár Chock/Bates, ale ten si prvním a druhým místem de facto zajistil účast ve finále. Nesmírně důležitý bude Rostelecom Cup, kde se sejde hodně silná sestava a minimálně dva ze čtyři párů usilujících o postup tam asi budou mít smůlu. Úřadující mistři Evropy a světa, Francouzi Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron zvolili prozíravě závody, kdy se vážnějším soupeřům zatím vyhnou. 

Související

Více souvisejících

Patrick Chan Mao Asada Krasobruslení

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 5 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 8 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 8 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 8 hodinami

Trump měl pravdu. Nikdo nezapomene na den, kdy vyhlásil obchodní válku. Za rukojmí si vzal Američany

Prezident Spojených států Donald Trump oznámil drastické nové tarify na téměř veškerý dovoz z Číny, čímž rozpoutal největší obchodní střet za poslední desetiletí. Peking reagoval ostrými slovy a varováním, že se proti „šikaně“ Washingtonu tvrdě postaví.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy