ANALÝZA: Quo vadis, krasobruslení? Ale nejen české, vlastně celé evropské

Bratislava/Praha - Skončený šampionát v krasobruslení nastavil zrcadlo nejen našim reprezentantům, ale vlastně celé Evropě. Co se děje se sportem, v němž v minulosti nejstarší kontinent drtil zámoří a dominoval ve všech kategoriích?

Setkání nejlepších evropských mistrů ledových křivek přineslo poměrně nemilé zjištění, nikoli však nové a nikoli překvapivé - jestliže ještě před několika lety byly šance Evropy a zámoří vyrovnané, v současné době náš kontinent začíná výrazně ztrácet dech. Můžeme se jen dohadovat, nakolik to je způsobeno odchody "starých" mistrů, zjišťujeme, že nejen masivní nárůst japonských, čínských, ale přetrvávající kvalita amerických a kanadských krasobruslařů naznačuje, že Evropě tak trochu "ujel vlak".

Malý zájem? Spíš malá publicita a nechuť něčeho dosáhnout

Krasobruslení bývá hodnoceno jako "nezajímavý, leč finančně náročný sport". Ale jak už řekl největší z Čechů Jára Cimrman: "Co dnes není drahé?" Jde spíš o to, co tento sport provází. A to je jev ve své podstatě spíše společenský než ekonomický. Tento sport, který je občas posměšně nazýván "zženštilým", někdy ho dokonce zastánci mužných sportů hodnotí ještě příkřeji, je nesmírně náročný. Spousta lidí nedokáže na pevné zemi a bez bruslí to, co krasobruslaři na ledě. Jenže problém je v tom, že pokud chceme něčeho dosáhnout, je třeba tomu něco obětovat. A tady narážíme na dvě, možná tři hlavní překážky. Jednou z nich je samotný přístup. Jak naznačila naše rozhodčí Kateřina Kamberská, výsledky zejména ruských a čínských krasobruslařů jsou podloženy dřinou, která je v našich poměrech nemyslitelná. Současná výchova směřuje k tomu, že se vše musí dít dobrovolnou, až hravou formou, žádné příkazy a dril. Ale jak se ukazuje, ono to nejspíš jinak nepůjde. Kolikrát jsme u různých sportů slyšeli - jenom talent nestačí, je třeba i řádnou dávku oné lopoty. Jenže to se dnes už nejspíš nenosí.

Pak je tu samozřejmě otázka ekonomická. Někoho může zarazit, že jde o sport nákladný, který se prakticky bez sponzorů neobejde. Je třeba platit led, trenéry, choreografy, kostýmy (ty se mění opravdu velmi často), brusle se také nekupují na X let a v běžném obchodě. A s tím jde ruku v ruce celkový nezájem o krasobruslení jako takové. Nejednou jsem slýchal, jaký to je začarovaný kruh. Krasobruslení je u nás na okraji zájmu, nepíše se o něm. Proč se nepíše? Protože nejsou výsledky. Proč nejsou výsledky? Protože jde o sport, který je drahý a málokdo ho finančně utáhne. Proč si nesežene podporu? Protože není dostatečně zviditelněné. A proč není zviditelněné? Protože nemáme špičkové výsledky... a tak dále jako v té písničce o psovi, co jitrničku sežral. O lecčems svědčí i taková skutečnost, že národní šampionát České republiky musíme pořádat společně s Maďarskem, Polskem a Slovenskem, aby nepůsobil chudým dojmem.

Mají stejné problémy i jinde?

Kdo se o krasobruslení zajímá, tak zjistí, jak dřívější bašty tohoto sportu v Evropě vyklízejí své pozice. V měřítku nejstaršího kontinentu na určité úrovni vlastně pouze Rusko a do jisté míry Itálie stále pravidelně obsazují všechny kategorie, i když obě země sem tam sáhnou pro "cizí pomoc". U Italů to byl v minulosti třeba Francouz Contesti, v současné době hájí jejich barvy Ondřej Hotárek, který neměl v našich podmínkách šanci najít odpovídající zázemí. Rusové občas využívali postsovětských příslušníků, ale třeba i služeb Japonky Yuko Kavaguti. To je ale vůbec průvodní jev celého sportovního světa, kde se mění občanství dle momentálních potřeb, takže existují závodníci, kteří za svou kariéru mají u svého jména i několik národních vlaječek.

Potíž je spíš v tom, že na tradice se nenavazuje. Spíš se nyní čas od času objeví silný jedinec, před nímž a za nímž je pusto a prázdno. Ostatně než na scénu přišla dvojice Verner/Březina, díky níž jsme opět dosáhli na medaile, byly výsledky v této kategorii značně tristní. Od dob Petra Barny to bylo více než 15 let, než jsme zase dostali aspoň mužské krasobruslení do popředí. Jinak je to opravdu trápení a některé kategorie pro jistotu neobsazujeme vůbec. Jenže kde brát, když se o krasobruslení u nás píše jen tehdy, když má někdo - v konkrétním případě pouze u mužů - šanci na úspěch? To se rozebírá pouze Březina a o ostatních kategoriích se nedozvíme nic. Jako by neexistovaly. Jak tedy máme někoho třeba do sportovních dvojic přilákat?

Asie a Amerika utíkají - a není to jen otázka peněz

V komentářích k evropským výsledkům se hodnotil výkon mistra Evropy Javiera Fernandeze, který "o parník" předstihl ostatní. Jeho náskok téměř 60 bodů je impozantní, ale takový Yuzuru Hanyu ho ve finále Grand Prix porazil rozdílem 40 bodů. V ostatních kategoriích to není až tak markantní, ale pro Evropany visí cenné kovy hodně vysoko. Zdaleka už nemůžeme počítat s tím, že asijští krasobruslaři jsou jen technicky vyspělí, během let vypilovali projev a nyní až na taneční kategorii převzali vládu. A v tancích zase válcují Evropany dlouhodobě Američané a Kanaďané - je otázkou, nakolik trvalá bude výjimka v případě francouzské dvojice Papadakis-Cizeron. 

V zámoří je krasobruslení nesmírně populární a zájem o něj mnohonásobně převyšuje ten evropský. Situace dospěla tak daleko, že české páry sahají rovněž do zahraničí, aby vůbec mohly startovat. Proto máme v taneční dvojici Kanaďanku Cortney Mansour, proto v minulosti s Lucií Myslivečkovou jezdil Neil Brown a s Gabrielou Kubovou Dmitrij Kiselev. A také v sólových případech jsme řešili kritickou situaci podivnými šarádami ve stylu Veroniky Dytrt (Německo) nebo Martiny Boček (Itálie), které měly s Českem společné jen to, že tu měly svůj původ, jinak tu vůbec nepůsobily.

Musí existovat nějaká cesta ven...

To zpívá ve své písni All Along The Watchtower Bob Dylan. A člověka maně napadá - nebylo by lepší v krasobruslení zrušit národnostní limity, aby se příznivci dívali na skutečnou kvalitu namísto různorodého startovního pole? Například Rusové by ve všech kategoriích mohli poslat na šampionát několik dalších závodníků a rozhodně by z větší části startovní pole předčili. Se státní příslušností se nakládá stejně jako s prodejním artiklem - stačí vzpomenout na nejčerstvější případ Ukrajinky Aljony Savčenko, která s Francouzem Bruno Massotem reprezentuje Německo. Proč tedy neudělat mistrovství otevřené, bez ohledu na nezbytné vlaječky, abychom viděli opravdu nejkvalitnější přehlídku mistrů ledu? Když už tolik ctíme Evropskou Unii? Není to poprvé, co padl návrh v tomto duchu povolat Evropany a nedodržovat nějaké státní kvóty. Utopie a diskriminace, řekne někdo. Ale kolikrát už se položil dotaz, zda v tomto směru má ještě význam coubertinovské "není důležité vyhrát, ale zúčastnit se".

Za necelé dva měsíce nás čeká mistrovství světa v americkém Bostonu. Bude výrazně zámořské, nebo se Evropané vzepnou k překvapivému výkonu symbolizujícímu návrat k dřívějším časům? Upřímně řečeno, moc se tomu věřit nedá.

Související

Ilustrační foto

Krasobruslařka Valijevová skutečně dopovala. O jejím dalším startu rozhodne soud

Teprve patnáctiletá ruská reprezentantka v krasobruslení Kamila Valijevová opravdu během prosincového národního šampionátu v Petrohradu dopovala. Podle Mezinárodní testovací agentury (ITA) se právě u ní z této akce objevila zakázaná látka trimetazidin. Nyní má o budoucnosti krasobruslařky na právě probíhajících Hrách v Pekingu, kde výrazně pomohla ruskému krasobruslařskému týmu ke zlatu, rozhodnout Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS).

Více souvisejících

Krasobruslení

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 6 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 8 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 8 hodinami

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy