I v Holmenkollenu se české jméno umístilo na stupních vítězů. Ve stíhačce skončila Koukalová na druhém místě

Holmenkollen - O tomto víkendu jsou na programu poslední závody v rámci Světového poháru v biatlonu 2016/17 a i v závěrečném díle tohoto ročníku se čeští fanoušci mohou radovat ze zisku cenného kovu. V sobotu se o něj postarala Gabriela Koukalová, která i přesto, že v desetikilometrovém stíhacím závodě v norském Holmenkollenu bezchybně zastřílela na všech položkách, nakonec do cíle dorazila druhá. Díky tomuto umístění umístění má tak mimochodem jisté i druhé místo v celkovém pořadí v této disciplíně. Z vítězství se radovali ve Finsku zásluhou Marit Laukkanenové.

Nejen díky Gabriele Koukalové mohli být tuzemští biatlonoví fanoušci rádi, jak se závod na jeho začátku pro české barvy vyvíjí. Tato česká biatlonová královna totiž nan první střeleckou položku dorazila společně se svojí reprezentační kolegyní Veronikou Vítkovou, která byla jen pouhé čtyři vteřiny za ní. Zatímco však Koukalová udělala svým fanouškům radost svou bezchybnou střelbou, Vítková musela hned na úvod absolvovat 150 metrů navíc. Čistou střelbu v úvodu zaznamenala i Finka Laukkanenová, jenž tak navazovala na své výskony z pátečního sprintu na trati dlouhé 7,5 kilometru, který vyhrála. Jelikož hned za ní dvě startující francouzské biatlonistky chybovaly, mohla si následně Finka užívat pětatřicetivteřinového náskoku na Koukalovou s Braisazovou, tedy na její dvě nejbližší pronásledovatelky. Půlminutu na čelo závodu pak po první střelbě ztrácela Vítková.

Všech pět terčů pak vybílily Koukalová s Laukannenovou opět a náskokk mezi nimi se tak nikterak neměnil ani po druhé položce. Tentokrát ale byla nna pronásledování Finky Koukalová sama, jelikož Braisazová jednou minula. To Vítková se tentokrát mohla radovat z čisté střelby a figurovala tak proto následně na slušném šestém místě. Dařilo se i německé závodnici Lauře Dahlmeierové, jež vjela do tohoto závodu až jednatřicátá, po úvodních  dvou zastávkách na střelnici se však dokázala vyšvihnout na 13. místo.

Na čele startovního pole se nic neměnilo ani po třetí střelbě, která se absolvovala již vestoje a i když si Koukalová při ní dala hodně záležet na poslední terč, pořád se mohla těšit z průběžné druhé pozice, přičemž patnáct vteřin za ní už byla přítomna Braisazová. Vítková pak musela na další trestné kolo v závodě a klesla tak na devátou příčku. Skokankou v průběžném pořadí se stala i zlepšující se Rakušanka Hauserová, které se podařilo z 22. pozice dostat až na pátou. Na Laukkanenovou nikdo zkrátka po celou dobu závodu neměl a tak nebylo žádným překvapením, že po závěrečné, jak jinak než bezchybné, střelbě to byla ona, kdo si jela pro jasné vítězství, které pak v cíli věnovala trenérovi finského biatlonu, jenž v pátek zemřel na následky mrtvice. Pro Koukalovou, která tedy dorazila na druhém místě, to bylo již třinácté medailové umístění v tomto ročníku Světového poháru.

Protože Vítková musela i po závěrečné položce na jedno trestné kolo, byla to ona, která nakonec uzavírala po dojezdu do cíle první desítku a umístila se tak hned za Dahlmeierovou, která se i po tomto závodě mohla radovat ze zisku malého glóbu za celkový triumf ve stíhacích závodech. Výkon svých svěřenkyň pak po závodě ohodnotil kouč Zdeněk Vítek. „Gábina byla střelecky úžasná a tím šla i přes zjevnou únavu za dalším umístění na pódiu. Cítila, že do toho nemá šlapat hned od začátku a věděla, kolik si může naložit. Jsem taky rád, že máme zase dvě holky v první desítce," řekl konkrétně. Závod ze svého pohledu okomentovala pro Českou televizi i sama Koukalová: „Hlavně jsem ráda, že mě ta stíhačka už nebolela tolik jako sprint. Cítila jsem se o třídu lépe na lyžích a střelba mi vyšla až neskutečně. Trochu ty čtyři nuly nechápu, ale možná je to tím, že si nedávám na tom tak záležet, ale všechno vychází fajn a pak už to jde i ruku v ruce s tím lepším pocitem z běhu."

Světový pohár v biatlonu - Holmenkollen:

Ženy - stíhací závod na 10 km:

1. Laukkanenová (Finsko) 29:33,3 (1)2. Koukalová (ČR) +26,5 (0)3. Braisazová (Francie) +1:01,4(4)4. Gregorinová (Slovinsko) +1:08,2 (1)5. Hauserová (Rakousko) +1:12,5 (0)6. Olsbuová (Norsko) +1:15,9 (3)

----

10. Vítková (ČR) +1:55,7 (3)33. Charvátová (ČR) +3:40,5 (5)

Stav SP (po 25 z 26 závodů):

1. Dahlmeierová (Německo) 11792. Koukalová (ČR) 10523. Mäkäräinenová (Finsko) 9334. Dorinová-Habertová (Francie) 8485. Wiererová (Itálie) 7036. Braisazová (Francie) 677

-----

13. Puskarčíková (ČR) 49224. Vítková (ČR) 34552. Charvátová (ČR) 10191. Davidová (ČR) 13

Související

Olympijské centrum Milána

Česko má první medaili ze zimní paralympiády po 16 letech. Stříbro získala biatlonistka Edlingerová

Hned v první soutěžní den zimních paralympijských her se česká výprava dočkala cenného kovu. Navíc se jedná o první medaili ze zimní paralympiády po dlouhých 16 letech. Konkrétně se o ni postarala biatlonistka Carina Edlingerová, když ve sprintu dojela druhá za vítěznou Číňankou Wangovou. Neztratila se ani druhá česká reprezentantka Simona Bubeníčková, která se svým trasérem Davidem Šrůtkem skončila těsně pod stupni vítězů čtvrtá.
Tereza Voborníková

Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz

Až poslední olympijský závod přinesl pro český biatlon vytouženou medaili. Postarala se o ni v závodě s hromadným startem na 12,5 kilometru ve svém životním závodě Tereza Voborníková, která získala bronzovou medaili. Navíc to mohla být i medaile nejcennější, ale v posledních metrech jí ubývalo sil, takže se nakonec spokojila se třetím místem. Česká olympijská výprava tak získala v pořadí pátou medaili na těchto olympijských hrách.

Více souvisejících

Biatlon Gabriela Koukalová (biatlonistka)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu

Ruský prezident Vladimir Putin čelí rostoucí paranoie z možného atentátu nebo vnitrostranického převratu. Podle uniklé zprávy evropských tajných služeb, na kterou se odkazují server Important Stories a stanice CNN, panují v Kremlu od začátku března vážné obavy z úniku citlivých informací a spiknutí uvnitř ruských politických a bezpečnostních elit. Putin se má obávat zejména útoku pomocí dronů, které by mohli zorganizovat lidé z jeho blízkého okolí.

před 2 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?

Podezření na propuknutí nákazy hantavirem na výletní lodi MV Hondius uprostřed Atlantského oceánu si vyžádalo již tři oběti. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí potvrdila úmrtí tří cestujících a jeden další potvrzený případ, přičemž nejméně jeden člověk zůstává v kritickém stavu v intenzivní péči v Jihoafrické republice. Úřady aktuálně prověřují dalších pět podezřelých případů mezi pasažéry.

před 3 hodinami

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu

Evropa se nepodrobí „brutálnímu světu“ a namísto toho se stane základnou pro obnovu nového mezinárodního řádu. Na summitu Evropského politického společenství (EPC) v arménském Jerevanu to prohlásil kanadský premiér Mark Carney. Ten se stal historicky prvním neevropským lídrem, který se jednání tohoto bloku zúčastnil, což podtrhuje proměnu globálních spojenectví v době rostoucí nejistoty.

před 4 hodinami

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš

Vleklá kauza padesátimilionové dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo dospěla u Městského soudu v Praze k přelomovému rozuzlení. Soudce Jan Šott v pondělí vynesl odsuzující verdikt nad europoslankyní a bývalou manažerkou holdingu Agrofert Janou Nagyovou. Ta byla za dotační podvod potrestána třemi lety vězení s podmíněným odkladem na pět let a pokutou ve výši půl milionu korun.

před 4 hodinami

Pavel Blažek

Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze

V kauze darování kryptoměn Ministerstvu spravedlnosti nastal zásadní obrat. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili další tři osoby ze zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy z praní špinavých peněz. Podle informací serveru Seznam Zprávy figuruje mezi obviněnými i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

před 5 hodinami

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné

Po téměř sedmi letech se do českého podnikatelského prostředí vrací povinná elektronická evidence tržeb. Současná vládní koalice hnutí ANO, SPD a Motoristů na svém pondělním zasedání schválila projekt pracovně nazvaný „EET 2.0“, který by měl začít fungovat od ledna příštího roku. Návrh nyní míří k posouzení do Poslanecké sněmovny.

před 6 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa stupňuje tlak na OSN a mezinárodní humanitární sektor. Pod hrozbou dalších rozpočtových škrtů prosazuje novou strategii „obchod místo pomoci“ (trade over aid), která má upřednostňovat zájmy amerických firem a volný trh před tradiční rozvojovou asistencí. Tento posun vyvolává u expertů obavy z globálního dominového efektu, který by mohl stát životy milionů lidí.

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na vyvádění obchodních lodí z Hormuzského průlivu, známý jako Projekt Svoboda, vyvolává mezi vojenskými experty i zástupci přepravních společností řadu nezodpovězených otázek. Přestože operace oficiálně začala v pondělí ráno, stále není jasné, jak přesně budou americké síly v této strategicky citlivé a úzké vodní cestě postupovat.

před 8 hodinami

Předseda vlády Andrej Babiš

Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal

Premiér Andrej Babiš v televizním vystoupení zhodnotil fungování současné vládní koalice, kterou tvoří hnutí ANO společně s Motoristy a SPD. Podle jeho slov je nynější spolupráce efektivnější než v případě koalic z předminulého volebního období. I přes celkovou spokojenost si však předseda vlády neodpustil kritiku směřovanou k jednomu z koaličních partnerů.

před 8 hodinami

Rudy Giuliani

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani byl hospitalizován a jeho stav je podle mluvčího „kritický, ale stabilizovaný“. Zprávu o zdravotních komplikacích jednaosmdesátiletého politika zveřejnil v neděli večer jeho zástupce Ted Goodman. Mluvčí ve svém příspěvku na sociálních sítích označil Giulianiho za bojovníka, který se každé životní výzvě postavil s neochvějnou silou, a požádal veřejnost o modlitby.

před 9 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus

Na palubě expediční lodi MV Hondius, která se plavila z Argentiny na Kapverdy, vypukla nákaza nebezpečným hantavirem. Tato tragická událost si vyžádala již tři oběti na životech, zatímco pět dalších osob onemocnělo. Mezi mrtvými je nizozemský pár; sedmdesátiletý muž zemřel po náhlých horečkách a bolestech břicha při příjezdu na ostrov Svatá Helena, jeho devětašedesátiletá partnerka pak podlehla nemoci v nemocnici v Johannesburgu.

před 10 hodinami

Hormuzský průliv

Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ozbrojené síly Spojených států začnou od pondělního rána blízkovýchodního času vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu. Tato klíčová námořní cesta, která slouží pro přepravu ropy, plynu i kontejnerového zboží, byla po týdnech íránských útoků a následné americké blokády fakticky neprůjezdná. Podle šéfa Mezinárodní námořní organizace zůstalo v této oblasti od začátku konfliktu mezi USA a Íránem uvězněno přibližně 2 000 lodí a 20 000 námořníků.

před 11 hodinami

Počasí

Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku

Do Česka v úvodních květnových dnech předčasně dorazilo letní počasí a definitivně ukončilo zimu. I na hřebeni Krkonoš o víkendu roztála souvislá sněhová pokrývka. Sníh tak zmizel z našich nejvyšších hor výrazně dříve, než bývá zvykem, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje

I v neděli odpoledne pokračuje hasičský zásah u požáru v národním parku České Švýcarsko, který vypukl již v sobotu. Hasiči si požářiště rozdělili na několik úseků, na jednom z nich chrání domov se zvláštním režimem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy