ZOH - Přehled dne: Krasobruslařský rekord i automatický postup Pančochové. Jakš se zase radoval z prvního olympijského umístění v elitní desítce

Pchjongčchang - Po druhém dni právě probíhajících Zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu se bude logicky v tuzemsku mluvit o stříbrné medaili, kterou pro české barvy vybojoval ve sprinterském desetikilometrovém závodě Michal Krčmář a pro českou výpravu je to tak po sobotním bronzu Veroniky Vítkové již druhý cenný kov z těchto jihokorejských Her. Není to ale jediné, co se během neděle v Pchjongčchangu událo, v akci byli samozřejmě i další čeští olympionici, respektive v jednom případě měli být. Snowboardistka Šárka Pančochová měla brzy nad ránem středoevropského času nastoupit v své disciplíně slopestylu ke kvalifikaci, ta se ale musela kvůli silnému větru zrušit a pořadatelé tak nakonec rozhodli, že všechny závodnice včetně té české postoupí automaticky přímo do finále, které je na programu v pondělí. To běžkař na lyžích Martin Jakš do skiatlonu dlouhého 30 kilometrů nastoupit musel a přestože začátkem letošní sezóny bral antibiotika, na vrcholnou akci se - jak vidno - připravit dokázal velmi dobře a vůbec poprvé na nějaké takovéto velké akci a tudíž i poprvé po dpěti kruhy se v závodě umístil do desátého místa, konkrétně na senzačním deváté pozici. Jinak v tomto závodě dominovali Norové, kteří brali všechny medaile, přičemž tím nejlepším Simen Hegstad Krueger, kterého nezastavil ani pád hned na začátku tohoto závodu. Na druhý olympijský den pak budou vzpomínat i Rusové. Právě jejich reprezentantka (nastupující ovšem coby "Olympijský sportovec z Ruska"), osmnáctiletá krasobruslařka Jevgenija Medvěděvová. Nejen, že v krátkém programu v rámci krasobruslařských závodech družstev posunula ruskou výpravu na průběžné druhé místo, ale vedle toho si ještě vylepšila svůj osobní rekord, když od rozhodčích za svou jízdu získala 81,06 bodu. V neděli se ale jely i závody v boulích, rycholbruslení či saních.

Poté, co krátce po startu, jenž byl v závodě skiatlonu dlouhém 30 kilometrů hromadný, společně s dalšími soupeři spadnul, málokdo by si tehdy tipoval, že to bude právě on, který se nakonec bude radovat ze zisku zlaté medaile. Noru Kruegerovi se to ale podařilo. Právě od momentu jeho pádu musel dohánět manko, které nabral a když se Fin Iivo Niskanen během klasické části rozhodl ke zrychlení a tudíž tak k tomu, aby unikl svým pronásledovatelům, bylo to pro Kruegera zvláště složité. Český divák si přišel na své v tomto závodě určitě, neboť právě ve stíhací skupině se v tu dobu ocital i Martin Jakš. Ten se tak pohyboval kolem osmnáctého místa, přičemž na čelo ztrácel něco kolem dvaceti sekund.

Následovalo přezutí lyží, po kterém nebyl na závodnících vidět žádný spěch, tehdy se ale dočela závodu probojovali Norové, kteří tak mířili vstříc medailovým radostem. Protože právě tito Seveřané tempo závodu kontrolovali, mohl se tak díky tomu Jakš dotáhnout k vedoucí skupině.

Když zbývalo do cíle devět kilometrů, rozhodl se k první sólo akci Nor Hans Christer Holund, ovšem nic z toho velkého nakonec nebylo a uniknout se nakonec o něco později podařilo až právě Krueger, jenž se postupně stále zrychloval a pět kilometrů před cílem se tozhodl k nástupu. A jelikož soupeři na tento nástup nestihli včas nezareagovat, bylo tedy jasné, kdo nakonec získá zlato. Poté se rozhodlo i stříbru a bronzu, které putovaly taktéž do Norska.

Pro Martina Jakše se pak nakonec jednalo o vůbec první umístění v elitní desítce pod olympijskými kruhy, když skončil na parádním 9. místě. A to ještě v samotném závěru atakoval osmou příčku.

Pančochová bude bojovat o medaile, i když nenastoupila ke kvalifikaci

Dá se říct, že vůbec nejjednodušší to měli s postupem snowboardistky-slopestylistky a to včetně Šárky Pančochové. Ty totiž měli mít původně v neděli na programu kvalifikaci své disciplíny, protože ale organizátory opět zlobil silný vítr, rozhodli se tak kvalifikaci zrušit úplně a nakonec tak tedy všechny závdnice automaticky postoupily do pondělního finále. "Takže nám to dneska bohužel zrušili. Foukalo tornádo největší. Všichni postupujou do finále, takže na to nezapomeňte koukat," vybízela po zjištění, že je její závod zrušen, Pančochová fanoušky.

Nejprve sice pořadatelé start kvalifikace odložit, jenže ani po půlhodině se počasí nad areálem neumoudřilo a rozhodli se tak poté soutěž o den posunout a proto tak bude v této disciplíně pouze finále.

A nebyla to jediná disciplína, která v neděli doplatila na silný vítr (70 km/h). Právě kvůli němu museli organizátoři Her přesunout na čtvrtek sjezd mužů v rámci alpského lyžování, který se měl jet v noci ze soboty na neděli českého času. Kromě větru vše ještě komplikuje silný mráz sahající k mínus 13 stupňů.

První místo ve svém krátkém programu s osobním rekordem. Postarala se o to osmnáctiletá olympijská sportovkyně z Ruska

Na krasobruslařce Jevgeniji Medvěděvové bylo v rámci krátkého programu žen vidět, že je v rozhodně lepší formě, než jak tomu bylo na lednovém evropském šampionátu. Tam totiž nestačila na patnáctiletou krajanku Alinu Zagitovovou, vše si ale vynahradila v tento den, kdy si nakonec za svou jízdu připsala o dva a půl bodu více, než na zmiňovaném moskevském evropském mistrovství. Druhá pak v tomto závodě skončila Italka Carolline Kostnerová, třetí pak Kanaďanka Kaetlyn Osmondová.

Na tento den budou v růžovém vzpomínat i reprezentanti javorových listů, protože ve všech dnešních krasobruslařských disciplínách figurují na stupních vítězů Kanaďané, obhájci stříbrných kovů ze Soči. V tancích například vládla dvojice Tessa Virtueová a Scott Moir (šampioni z Vancouveru a stříbrní ze Soči).

Mladí olympijští vítězové: devatenáctiletá boulařka a sedmnáctiletý snowboardista

Za zmínku pak určitě stojí i triumfy dvou mladých mladých nadějných sportovců. Ze zlaté olympijské medaile se v neděli jednak radovala teprve devatenáctiletá Francouzka Perrine Laffontová, která tak triumfovala v jízdě v boulích. Vylepšila si tak o hodně své 14. místo z předešlýých Her, kde startovala coby patnáctiletá a stala se tak tehdy nejmladším francouzským olympionikem v historii vůbec. V tomto závodě pak celkem překvapivě bere bronz reprezentantka Kazachstánu Julia Galyševová.

Ve finále mužského slopestylu pak sice nebyl k vidění v kvalifikaci již vyřazený český reprezenant Petr Horák, i tak se ale bylo na co dívat. Celkově totiž triumfoval teprve sedmnáctiletý Američan Redmond Gerard se ziskem 87,16 bodu za svou jízdu a stal se tak jedním z nejmladších olympijských vítězů. Stříbro dostal Max Parrot (86,00 b.), bronz dělá radost dalšímu Kanaďanovi Marku McMorrisovi.

ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V PCHJONGČCHANGU 2018 - konečné výsledky (11.2.2018):

Skiatlon, mužů - 30 km:

1. Krüger 1:16:20,02. Sundby -8,03. Holund (všichni Nor.) -9,94. Spicov (OSR) -12,75. Manificat (Fr.) -14,26. D. Cologna (Švýc.) -25,17. Musgrave (Brit.) -25,78. Harvey (Kan.) -33,49. Jakš (ČR) -33,810. Klaebo (Nor.) -43,4

...

38. Knop -3:52,155. Razým (oba ČR) -7:13,8

Snowboarding, muži - slopestyle:

1. Gerard (USA) 87,162. Parrot 86,003. McMorris (oba Kan.) 85,204. Sandbech (Nor.) 81,015. Garcia Knight (N. Zél.) 78,606. Kleveland (Nor.) 77,767. Nicholson (Kan.) 76,41 8. Bergrem (Nor.) 75,809. Mattsson (Švéd.) 74,7110. Smits (Belg.) 69,03

Krasobruslení, družstva:

Taneční páry - krátký tanec: 1. Virtueová, Moir (Kan.) 80,51, 2. Shibutaniová, Shibutani (USA) 75,46, 3. Bobrovová, Solovjov (OSR) 74,76.

Ženy - krátký program: 1. Medveděvová (OSR) 81,06 - světový rekord, 2. Kostnerová (It.) 75,10, 3. Osmondová (Kan.) 71,38.

Sportovní dvojice - volná jízda: 1. Duhamelová, Radford (Kan.) 148,51, 2. Marcheiová, Hotárek (It.) 138,44, 3. Zabijaková, Enbert (OSR) 133,28.

Průběžné pořadí: 1. Kanada 45, 2. OSR 39, 3. USA 36

Jízda v boulích - ženy:

1. Perrine Laffontová (Fr.) 78,65 b.

2. Justine Dufourová-Lapointeová (Kan.) 78,56 b.

3. Julia Galyševová (Kaz.) 77,40 b.

4. Anthonyová 75,35 b.

5. Coxová (obě Austr.) 75,08 b.

6. Naudeová (Kan.) nedokončila

Curling - turnaj smíšených dvojic, základní skupina

Norsko - Čína 3:9 Finsko - Spojené státy americké 7:5 Švýcarsko - Olympijští sportovci z Ruska 9:8 Kanada - Jižní Korea 7:3

Curlinh - turnaj smíšených dvojic, tie-break:

Čína Norsko 7:9

Rychlobruslení, muži - 5000 m:

1. Kramer (Niz.) 6:09,762. Bloemen (Kan.) 6:11,6163. Pedersen (Nor.) 6:11,6184. Michael (N. Zél.) 6:14,075. I Sung-hun (Korea) 6:14,156. Swings (Belg.) 6:14,577. Blokhuijsen (Niz.) 6:14,758. Tumolero (It.) 6:15,489. Ičinohe (Jap.) 6:16,5510. Beckert (Něm.) 6:17,91

Saně, muži - konečné pořadí po 4 jízdách:

1. Gleirscher (Rak.) 3:10,702 (47,652+47,835+47,584+47,631)2. Mazdzer (USA) -0,026 (47,800+47,717+47,534+46,677)3. Ludwig (Něm.) -0,230 (47,764+47,940+47,625+47,603)4. D. Fischnaller (It.) -0,232 (47,930+47,967+47,562+47,475)5. Loch (Něm.) -0,266 (47,674+47,625+47,560+48,109)6. Edney (Kan.) -0,319 (47,862+47,755+47,759+47,645)7. K. Fischnaller (It.) -0,3528. Repilov (OSR) -0,4069. Kindl (Rak.) -0,43110. Langenhan (Něm.) -0,731

...

21. Hyman (ČR) 2:24,913 po 3 jízdách (48,324+48,276+48,313)

Lední hokej - ženy:

SKUPINA A:

Finsko - USA 1:3Kanada - Olympijští sportovci z Ruska 5:0

Související

Češi vítají na Staroměstském náměstí naše olympioniky

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou

Praha - Úspěšní čeští sportovci ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu stále nedostali odměny za medaile, i když jim premiér v demisi Andrej Babiš 23. dubna předal symbolické šeky. Peníze by měli obdržet zhruba v červenci. Ve vyjádření pro ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga. Zpoždění souvisí s tím, že odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV). Musí se kvůli tomu schválit nové nařízení vlády.

Více souvisejících

Olympijské hry 2018 Šárka Pančochová (snowboarding)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Volby v Maďarsku

Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní

Maďarsko zažívá mimořádný volební den, který podle dosavadních čísel směřuje k historicky rekordní účasti. Podle údajů Národního volebního úřadu (NVI) odevzdalo do 15. hodiny svůj hlas již 66,01 % registrovaných voličů, což představuje téměř pět milionů lidí. Přestože dynamika růstu v odpoledních hodinách mírně zpomalila, zájem o volby zůstává nebývale vysoký a výrazně překonává i dosud rekordní rok 2018.

před 3 hodinami

Prezident Trump

Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil radikální změnu vojenské strategie v oblasti Blízkého východu. Ve svém prohlášení uvedl, že nařídil námořnictvu Spojených států zahájit blokádu všech lodí, které se pokoušejí vplout do Hormuzského průlivu nebo jej opustit. Tento krok přichází v době extrémního napětí, kdy se tato klíčová námořní cesta stala středobodem globálního konfliktu.

před 4 hodinami

Filip Turek

Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky

Česká politická scéna zažívá další vlnu napětí mezi Pražským hradem a vládní koalicí. Hlavním tématem nedělní diskuse v pořadu Partie Terezie Tománkové se stal otevřený konflikt ohledně zahraniční politiky a role prezidenta Petra Pavla. Vládní zmocněnec pro klimatickou krizi Filip Turek v debatě ostře kritizoval hlavu státu a prohlásil, že jelikož prezident s vládou nespolupracuje, kabinet mu hodlá tento přístup oplácet stejnou mincí.

před 5 hodinami

Volby v Maďarsku

Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi

Maďarské parlamentní volby provází mimořádný zájem voličů. Podle aktuálních dat dosahuje účast rekordních hodnot, které výrazně překonávají čísla z předchozích let. Už dopolední údaje naznačily, že půjde o historický moment, neboť v 9 hodin ráno odvolilo 16,89 procenta voličů. To je o více než šest procentních bodů více než v roce 2022 a o tři procentní body více než v roce 2018.

před 7 hodinami

Volby v Maďarsku

Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů

Nedělní parlamentní volby v Maďarsku provázejí od časných ranních hodin četná obvinění z porušování volebního zákona a pokusů o ovlivňování voličů. Jedním z nejvýraznějších incidentů je oznámení hnutí Naše vlast (Mi Hazánk), které podává stížnost pro podezření z trestného činu proti volebnímu systému. Strana tvrdí, že disponuje informacemi o organizovaném svážení voličů k urnám.

před 8 hodinami

Volby v Maďarsku

Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla

Zajištění transparentnosti a bezpečnosti parlamentních voleb v Maďarsku doprovází řada přísných pravidel, která se týkají jak technického vybavení volebních komisařů, tak součinnosti s bezpečnostními složkami. Členové komisí pro sčítání hlasů čelí zásadnímu omezení: od 6. hodiny ranní až do oficiálního ukončení hlasování nesmí ve volební místnosti používat žádná zařízení schopná zaznamenávat nebo přenášet data.

před 9 hodinami

Péter Magyar

Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar

V Maďarsku právě probíhají klíčové parlamentní volby, na které upírá zrak celá Evropa. Důležitost tohoto hlasování podtrhuje i fakt, že na regulérnost a transparentnost celého procesu dohlíží rekordní počet mezinárodních pozorovatelů. Podle údajů Národní volební kanceláře (NVI) bylo registrováno zhruba devět set zahraničních expertů, což je srovnatelné s počtem z minulé volby před čtyřmi lety.

před 10 hodinami

Předvolební atmosféra v Maďarsku

Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev

Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.

před 12 hodinami

Jaro na Petříně

Počasí: Příští týden se citelně oteplí

Nadcházející týden přinese do Česka proměnlivé jarní počasí, které doprovodí citelné teplotní rozdíly i silnější vítr. Zatímco pondělí odstartuje s příjemnými teplotami až 19 °C a varováním před nárazy větru na Českomoravské vrchovině, polovina týdne se ponese ve znamení přibývající oblačnosti a občasných srážek. Výhled na závěr období však slibuje postupné vyjasňování a návrat jarního tepla s maximy dosahujícími hranice 20 °C.

včera

včera

Arc de Trump

Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě

Bílý dům oficiálně odhalil ambiciózní plány na výstavbu monumentálního vítězného oblouku, který má vyrůst přímo v hlavním městě Spojených států. Projekt, pro nějž se vžil název „Arc de Trump“, představil sám prezident Donald Trump. Ten neskrývá nadšení a na sociálních sítích uvedl, že půjde o největší a nejkrásnější triumfální oblouk na celém světě, který bude sloužit Američanům po mnoho nadcházejících desetiletí.

včera

Prezident Trump

Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop

Americký prezident Donald Trump údajně plánuje na konci svého druhého funkčního období rozsáhlou vlnu milostí pro své nejbližší spolupracovníky a poradce. Podle informací deníku Wall Street Journal, který se odvolává na anonymní zdroje, se Trump v neformálních rozhovorech nechal slyšet, že udělí milost každému, kdo se během jeho působení v úřadu „přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop“ (zhruba 60 metrů).

včera

Praha

CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo

Zatímco tradiční destinace jako Francie, Itálie nebo Španělsko stále lákají tisíce emigrantů, v posledních letech se objevuje nový trend: Američané stále častěji obracejí svou pozornost k zemím střední a východní Evropy. Podle aktuálních dat a průzkumů veřejného mínění webu CNN touží po odchodu z USA rekordní množství lidí, přičemž země jako Polsko, Rumunsko, Albánie nebo Česká republika nabízejí to, co ve své domovině postrádají – bezpečí, nižší náklady na život a výrazně pomalejší životní tempo.

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD

Automobilka Tesla dosáhla významného milníku na evropském trhu. Nizozemský úřad pro schvalování vozidel (RDW) jako první v Evropě oficiálně povolil provoz pokročilého softwaru Tesla Full Self-Driving (FSD) Supervised. Tato technologie umožňuje vozu automaticky zatáčet, brzdit i zrychlovat, a to nejen na dálnicích, ale nově i v městském provozu.

včera

Hormuzský průliv

Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny

Vyjednávání o ukončení války v Íránu naráží na nečekaný technický problém, který může ohrozit křehké příměří. Podle zpráv deníku New York Times, který cituje americké představitele, není Írán schopen najít a odstranit námořní miny, které sám rozmístil v Hormuzském průlivu. Tato neschopnost vyčistit klíčovou vodní cestu brání obnovení plynulé dopravy v místě, kudy proudí pětina světové produkce ropy.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje

Navzdory ostré rétorice Donalda Trumpa a narůstajícímu napětí mezi Washingtonem a Bruselem zůstává Severoatlantická aliance (NATO) i nadále pevnějším svazkem, než by se mohlo na první pohled zdát. Současná krize, vyvolaná americkým vojenským angažmá v Íránu a následným uzavřením Hormuzského průlivu, sice otřásá základy transatlantické důvěry, experti se však shodují, že k faktickému rozpadu spojenectví je ještě daleko.

včera

Íránská delegace v Pákistánu

V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA

V pákistánském Islámábádu se právě píší dějiny moderní diplomacie. Zdroje z britské BBC potvrdily, že v přísně střežené diplomatické „červené zóně“ byla zahájena očekávaná jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Ačkoliv jsou rozhovory zatím nepřímé a probíhají prostřednictvím pákistánských prostředníků, samotný fakt, že obě strany zasedly k jednacímu stolu, vzbuzuje ve světě opatrný optimismus.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku

Nález trhaviny v blízkosti plynovodu Balkan Stream na srbském území vyvolal vlnu spekulací a diplomatického napětí. Podle bezpečnostních expertů se však s největší pravděpodobností nejednalo o reálný pokus o zničení klíčové infrastruktury, ale o rafinovanou provokaci ruských tajných služeb. Hlavním cílem této operace mělo být ovlivnění nedělních parlamentních voleb v Maďarsku, kde premiér Viktor Orbán bojuje o politické přežití.

včera

Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident

Americký prezident Donald Trump vyvolal na politické scéně i sociálních sítích nebývalý rozruch, když se v ostrém příspěvku na své platformě Truth Social pustil do řady dříve loajálních konzervativních komentátorů a influencerů. Předmětem sporu se stala válka v Íránu, kterou Trump zahájil a kterou část jeho dosavadních spojenců začala otevřeně kritizovat. Prezident na tyto výtky reagoval salvou urážek, v nichž své oponenty označil za „hloupé lidi“ s nízkým IQ a neúspěšné mediální osobnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy