ZOH: Jakš skončil poprvé pod pěti kruhy v elitní desítce. Nejen zkušenosti, ale i dobrá příprava, tvrdí

Pchjongčchang - Ještě nikdy se mu před tím nepovedlo umístit se v olympijském závodě do první desítky. Běžkaři na lyžích Martinu Jakšovi se to ale v jihokorejském Pchjongčchangu nakonec přeci jenom podařilo a to ve skiatlonu děleném na dva patnáctikilometrové úseky, ve kterém sice na prvních třech místech dominovaly norské vlaječky, ovšem na senzační deváté pozici se probojoval právě český reprezentant Martin Jakš. A nebylo to pro něj první umístění v první desítde nejen na olympijských hrách, ale v jakémkoli velkém závodě, neboť se mu v minulosti takto umístit se nepodařilo ani na světových šampionátech.

Po závodě byla pochopitelně znát na Martinu Jakšovi radost. "Super, že to vyšlo. Jsem nadšenej," okomentoval svůj výkon. Klidně se mohl dostat v závěru i na osmou příčku, ve finiši se mu ale o místo výše nakonec posunout nepovedlo, přesto neskrýval nadšení. Vždyť si tímto nedělním závodem vylepšil své loňské 14. místo z padesátky ve finském Lahti, což tedy bylo pro něj doposud nejlepší umístění. I přes pozávodní pochopitelnou radost přišlo ze strany jednatřicetiletého reprezentanta zvážnění a přemýšlení o tom, proč se umístil poprvé v elitní desítce až v tomto závodě. "Asi se za ta léta všechno nastřádalo. Mám zkušenosti a teď zřejmě i dobrá příprava," přemýšlel nahlas.

Vedle toho bylo samozřejmě důležité i to, že před Pchjongčchangskou olympiádou nedošlo k žádnému vážnějšímu zranění, které by ho vyřadilo ze hry. "Což se mi léta zpátky taky trochu vyhýbalo. Vždycky mi to něco narušilo, pak jsme to doháněli a byla to taková jedna velká improvizace," připomněl Jakš minulé přípravy na podobně vrcholné akce.

Ani v této olympijskéí sezóně se mu však zdravotní problémy nevyhly, naštěstí ale přišly na pořadu dne již na začátku této sezóny, do které tak vstupoval s antibiotiky. Proto tak tento ročník 2017/18 byl z jeho strany poněkud pomalejší, jakmile ale vstoupil do kolotoče závodů Tour de ski, postupně se zlepšoval. Že by to mohlo na letošní olympiádě konečně klapnout podle jeho představ, mu napoověděla generálka v Seefeldu, kde se taktéž zařadil poprvé v rámci Světového poháru do první desítky.

Navíc je od této sezóny Jakš novým svěřencem pro finského kouče Illku Jarvaho. I on má veliký podíl na vzestup českého reprezentanta. "Jedu všechno pod ním a myslím si, že hlavně v závěrečné přípravě mě přemluvil jet ji trochu v klidu a nedostat se do nějaké větší únavy, abych nebyl náchylnější k nemocem," chválil Jakš svého kouče, ovšem přiznal, že se mu skoro až zježily vlasy, když během pětidenního volna na přípíravu se chystal na soustřední před olympiádou a uviděl tréninkový plán. "Asi hodinu jsme spolu mluvili a vysvětlovali si to," řekl a přiznal, že i když zkoušel v italském Passo Lavazé sem tam přidat něco nad plán, nebylo to úplně ono. "Byl jsem z toho zničený, tak jsem si říkal, že zkusím tu jeho druhou cestu, trochu víc odpočívat. A nakonec mi to bylo docela příjemné," uznal nakonec koučovy tréninkové metody.

Jelikož to nebylo Jakšovo poslední představení v olympijském Pchjongčchangu, závodník vnímá své deváté místo ze skiatlonu jako dobrý vklad právě do dalších závodů. "Byl jsem desátý, teď devátý, a kdybych byl dál osmý a ještě se posouval, bylo by to fajn," řekl Jakš, jenž se představí opět v pátek, kdy je na programu volná patnáctka. "Bruslení se mi jelo dobře. Kdybych mohl zajet podobný výsledek, tak to by bylo skvělé," přeje si.

Související

Češi vítají na Staroměstském náměstí naše olympioniky

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou

Praha - Úspěšní čeští sportovci ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu stále nedostali odměny za medaile, i když jim premiér v demisi Andrej Babiš 23. dubna předal symbolické šeky. Peníze by měli obdržet zhruba v červenci. Ve vyjádření pro ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga. Zpoždění souvisí s tím, že odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV). Musí se kvůli tomu schválit nové nařízení vlády.

Více souvisejících

Olympijské hry 2018 Lyžování Martin Jakš (lyžař)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy