ZOH: Padesátku klasického lyžování ovládl Fin Niskanen, Jakš skončil na skvělém osmém místě. Sjezd družstev vyhráli Švýcaři

Pchjongčchang - V sobotu byly vedle ostře sledovaného a nakonec pro Českou republiku tak úspěšného paralelního obřího slalomu ve snowboardu na programu i další závody s českou účastí. Například se jelo v klasickém lyžování padesát kilometrů, které absolvovali muži. Tohoto běhu na lyžích se zúčšastnili i čtyři čeští reprezentanti, přičemž tím nejlepším byl Martin Jakš, jenž nakonec skončil na výtečném osmém místě. Zlato putuje do Finska zásluhou Iivo Niskanena, který od začátku závodu svým soupeřům unikal natolik, že mu ostatní nestačili. Svou premiéru si na olympijských hrách odbyla i týmová soutěž ve sjezdovém lyžování, kterou nakonec vyhráli Švýcaři i s Wendy Holdenerovou v sestavě, pro kterou je to tak třetí cenný kov z těchto Her. Připomeňme, že tato Švýcarka získala stříbro ze slalomu a bronz z kombinace.

Ve většině případů vidí fanoušci, kteří sledují klasickou padesátku, neustále stejný průběh závodu. Všichni závodníci jedou od začátku pospolu a až v době, kdy se blíží cíl, se toto startovní pole roztrhá a až tehdy se útočí na medilové pozice. Na olympiádě v Pchjongčchangu už si ale všichni zvykli, že  nemusí platit nic, co doposud normálně v závodech platívá a nejinak tomu bylo i v tomto závodě. Od samého začátku totiž svým soupeřům unikal Fin Iivo Niskanen a přestože se k němu zanedlouho dostal Alexander Bolšunov, nikdo další na toto tempo nedokázal zareagovat.

Ztráta zbytku startovního pole v čele s tehdy třetím Alexejem Poltoraninem se neustále navyšovala, na vedoucí finsko-ruskou dvojici ztrácelo už něco přes minutu. A i když dělal Poltoranin co mohl, dohnali pak stejně Norové, kteří si taktéž brousili zuby na bronzovou medaili. Mezitím se ocitl na čele ruský reprezentant Bolšunov, kterému se podařilo osm kilometrů před cílem odtrhnout se na chvíli od Fina a to i půroto, že se narozhodl vyměnit si na závěrečnou pasáž lyže, tak jak to udělali všichni ostatní.

Jenže pak se projevily naplno lyžařské schopnosti klasika Niskanena a i díky lépe jedoucím lyžím se za chvíli na vedoucí Rusa dotáhl. Na zavěrečném sjezdu se pak podařilo Finového Bolšunova předjet a na stadion tak vjížděl s náskokem před ním a jel si tak pro zlatou olympijskou medaili. Olympijští sportovci z Ruska získali nejen stříbro, ale i bronz, o který se  bojovalo do posledních metrů. Nakonec si pro něj dojel Andrej Larkov, když v posledním stoupání udal takové tempo, že na něj už včas nestihli zareagovat Alex Harvey a Martin Johnsrud Sundby. Larkov pak projel cílem ve chvíli, kdy ztrácel na prvního Niskanena dvě minuty a 37 vteřin. S více než čtyřminutovou ztrátou se pak v cíli objevil na velice slušné a pro něj až nečekané osmé pozici Martin Jakš.

Premiérová soutěž družstev alpských lyžařů přinesla pro Holdenerovou třetí cenný kov z těchto Her

To čeští alpští lyžaři ve složení Gabriela Capová, Martina Dubovská, Ondřej Berndt a Filip Forejtek nikterak nepřekvapili v premiérové olympijské soutěži družstev alspkých lyžařů, pro které to byl navíc poslední závod v rámci programu letošních Zimních olympijských her. České kvarteto totiž vypadlo už v osmifinále, kde nestačilo na Itálii, proti které vybojovala bod akorát Dubovská, jejíž soupeřkou byla Costazzaová. V další jízdě byla Capová pomalejší než Irene Curtoniová, oba čeští muži pak své jízdy ani nedokončili.

Nejen Denise Feierabendová, Daniel Yule a Ramon Zenhäusern byli součástí nejúspěšnějšího švýcarského kvarteta, ale především i Wendy Holdenerová měla také podíl na tomto úspěchu pro zemi helvétského kříže. Ke stříbru a bronzu z této olympiády tak si do své sbírky přidala rovnou zlato a vedle toho to tak byl i sedmý cenný kov pro švýcarskou výpravu ze sjezdového lyžování. Vyrovnala tak tím lyžařskou velmoc Rakousko, kterému v sestavě chyběl Marcel Hirscher. Nebyl jediným, kdo tento závod vynechal. Za Američany například nezávodila ani Mikaela Shiffrinová.

Sedmou medaili ze sjezdu v Pchjongčchangu získali i Norové, pro které to byla navíc 38. medaile na těchto Hrách, což je rekordní počet v historii olympiády.

ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V PCHJONGČHANGU 2018 - konečné výsledky (24.2.2018):

Běh na lyžích, muži - 50 km klasicky: 

1. Niskanen (Fin.) 2:08:22,12. Bolšunov -18,73. Larkov (oba OSR) -2:37,54. Harvey (Kan.) -2:43,65. Sundby -2:43,76. Holund (oba Nor.) -2:50,17. Rickardsson (Švéd.) -3:50,48. Jakš -4:10,59. D. Cologna (Švýc.) -4:21,110. Iversen (Nor.) -4:36,9

...

41. Razým -13:44,755. Knop -20:58,8Rypl nedokončil

Alpské lyžování - týmová soutěž:

1. Švýcarsko2. Rakousko3. Norsko

Související

Češi vítají na Staroměstském náměstí naše olympioniky

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou

Praha - Úspěšní čeští sportovci ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu stále nedostali odměny za medaile, i když jim premiér v demisi Andrej Babiš 23. dubna předal symbolické šeky. Peníze by měli obdržet zhruba v červenci. Ve vyjádření pro ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga. Zpoždění souvisí s tím, že odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV). Musí se kvůli tomu schválit nové nařízení vlády.

Více souvisejících

Olympijské hry 2018

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 5 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 7 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 12 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony

Napětí mezi Ukrajinou a Maďarskem dosáhlo nového dna. Série zatčení, diplomatických vyhoštění a veřejných obvinění opět narušila už tak napjaté vztahy mezi válkou zmítanou Ukrajinou a jejím sousedem – členem NATO a EU – Maďarskem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy