Regulace Facebooku je zapotřebí, tvrdí Bělobrádek

Praha - V Německu od ledna platí zákon, který nařizuje provozovatelům internetových stránek, aby mazali příspěvky, které hrozí násilím nebo podněcují k nenávisti. Britští inzerenti zase požadují, aby firmy jako Facebook nebo Google založily a financovaly nezávislý orgán, který by takový obsah z jejich webových stránek mazal.

"Regulace být má, jako je tomu v jiných médií. Jestli něco napíšete co časopisu nebo do knihy nebo na Facebook, tak by to mělo být stejné, protože je to šíření. Pokud se jedná o nenávist, tak tu máme ústavní pořádek, kde svoboda slova je zachována, ale zároveň tu nesmí být něco, co bude ohrožovat druhé," vysvětlil svůj postoj na problematiku v debatě Českého rozhlasu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Poslanec Pirátů Mikuláš Peksa si myslí, že regulace nutná není. "Současná úprava jaká je umožňuje postihovat šíření nenávistných zpráv. Naopak je tady riziko, že to povede ke zkomplikování podnikání na internetu," argumentoval Peksa, který to vnímá jako velké riziko. Odkázal se totiž na výši pokuty, jakou může Facebook dostat v Německu (50 miliónů eur), kterou považuje za likvidační. "Jsem přesvědčen, že musí jít o kombinaci různých nástrojů. Chápu, že to je obtížné a technické komplikace tu jsou. Nedomnívám se, že je možné říct, že to v podstatě nejde, a s tím se smířit," uvedl Bělobrádek, jenž si je vědom i technické proveditelnosti. 

Lidovecký předseda však tvrdí, že každý je provozovatel je zodpovědný za obsah. Situaci přirovnal k řádění fotbalových fanoušků na stadionu, kdy je v tomto případě viníkem pořadatel, třebaže to není jeho vina. "Když na tom fotbalovém stadionu někoho prohledáváte, také mu nemůžete udělat rentgen. Facebook už něco dělá, a je to určitě krok správným směrem," je přesvědčený Bělobrádek.

"Na stadion přijdou stovky, nejvýše tisíce lidí. Na internetu se pohybují stovky milionů až miliardy lidí. Tam opravdu nemáte technickou možnost, jak to řešit," oponoval poslanec Peksa. "Facebook je spíše obrovská nástěnka, na kterou si v podstatě může připíchnout kdokoliv cokoliv. A vzhledem k tomu, jak velká nástěnka to je, je velmi obtížné ji kontrolovat," uvedl poslanec Pirátů, který se domnívá, že pokud by se takové mechanismy opravdu nařídily zákonem a byly následně vynucovány, tak se situace ještě více zhorší. 

Související

Více souvisejících

internet Facebook Google Pavel Bělobrádek Mikuláš Peksa (Piráti)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy