Chcete mít rychlejší a stabilnější internet? Zkuste tyto vychytávky

Rychlý a stabilní internet je dnes základem většiny domácností. Přesto není zcela samozřejmý, naopak se tisíce lid dennodenně potýkají s kolísáním rychlosti a stabilitou. Spoustu problémů přitom mohou uživatelé vyřešit poměrně rychle a jednoduše.

Jednou z nejúsměvnějších a nejčastějších pomůcek je alobal. Vysoce reflektivní materiál totiž dokáže bezdrátové vlny nasměřovat tam, kde jsou nejvíc potřeba a naopak jim zabrání proniknout do míst, kde je příliš nevyužijete. Ovšem neplatí to za všech podmínek, pro efektivní zesílení signálů musí váš dům splňovat několik podmínek a hlavně musí být správně postaven.

Ve skutečnosti se nejedná o posílení signálu jako takového, ale o přesměrování již existujícího. Pokud signál někde zesílíte, jinde ho budete muset ubrat. To má však zajímavý důsledek na bezpečnost domácí sítě, protože pro hackery bude mnohem těžší se dostat na vaši wi-fi, pokud se nerozprostírá po domě všude stejně.

Zatímco na obalení wi-fi antén alobalem a jejich správné nasměřování zvládne každý laik, většina dalších rad vyžaduje alespoň elementární znalosti počítače. Velmi častým problémem, který způsobuje pokles rychlosti internetu, je množství mallware a spyware v počítači.

K jejich odstranění lze použít řadu programů, z nichž některé jsou pro domácí použití zdarma. Lze použít například AdAware, či antivirové programy, které si dnes umí s těmito potvůrkami poradit.

Vhod přijdou také programy, které mají za úkol takzvaně vyčistit počítač. Tedy odebrat z něj nepotřebné soubory, pročistit registry a promazat cache prohlížeče. K tomu je vhodný například program Ccleaner.

Opomíjeným, avšak důležitým faktorem, je také množství programů, které se spouští automaticky při startu počítače. Podívat se na ně můžete ve Správci úloh, kde se rovněž dají zablokovat. Čím méně programů poběží hned při startu počítače, tím méně jich bude běžet po celou dobu jeho fungování na pozadí.

Častým problémem jsou také aplikace běžící na pozadí. Ať už jde o torrent nebo stahování aktualizací aplikací či samotného systému Windows, ukusují drahocennou rychlost. U většiny z nich ale lze nastavit, v jakých časových intervalech mají být aktivní.

Pokud vás zlobí nejen rychlost internetu, ale i rychlost prohlížeče, zvolte jinou alternativu. Mezi ty rychlejší patří Opera a Firefox, Chrome, který je nejpoužívanější, naopak zatěžuje systém víc, než je zdrávo. To může být problematické zejména u starších strojů.

Pokud jsou pro vás čísla z nezávislých měřičů rychlosti jako je Speedtest.net noční můrou, nezapomeňte si také ověřit, jaké máte připojení k internetu. Poskytovatel vám sice může "garantovat" například až dvacetimegabajtovou rychlost stahování, pokud ale máte vysokou agregaci, nejste sami. Při níž se totiž rychlost dále dělí mezi desítky jiných uživatelů, a internet v plné rychlosti si tak vychutnáte jen když budou ostatní sousedé spát.

Máte-li pocit, že stabilita neodpovídá normálu a nízká rychlost se projevuje na všech strojích i mobilních telefonech, problém řešte v poskytovatelem připojení. Konkurence je dnes veliká a změnit ho je otázkou několika týdnů. Většinou je ale jádro problémů skryto v počítači, nikoliv u poskytovatele.

Související

Více souvisejících

internet počítače

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy