Fiasko Ruska a Číny: Internet se cenzurovat nebude!

Dubaj - Snaha některých vlád prosadit na konferenci v Dubaji celosvětový dohled nad internetem skončila fiaskem. Řada západních zemí totiž odmítla přistoupit na kompromisní návrh, který podle nich dává až příliš velké pravomoci OSN a dalších činitelům.

Konečný návrh smlouvy má být delegátům konference předložen k podpisu dnes.

Tvrdě proti omezení svobody internetu byly především Spojené státy, Velká Británie, Austrálie. Tyto státy smlouvu rozhodně nepodepíšou.

Podle serveru BBC už smlouvu jednoznačně odmítla podepsat i Kanada. Naopak vyjednávači za Českou republiku, Dánsko, Švédsko, Nizozemsko, Nový Zéland, Kostariku a Keňu uvedli, že o dalším postupu se ještě budou muset poradit se svými vládami. To znamená, že svůj podpis pod smlouvu dnes také nebudou moci připojit.

Cenzura internetu se provádí filtrací toho, co se sítí smí přenášet, omezováním přístupu na určité weby či jejich blokováním, kontrolou obsahů elektronické pošty nebo toho, co uživatel zaznamenává do vyhledávačů.

„Může to vést až k té mezní situaci, kdy na základě toho, že něco někam napíšete, vám příští den zazvoní u dveří pánové z tajné policie, a odvedou si vás za to, že rozvracíte stát," připomíná provozovatel blogu pooh.cz Daniel Dočekal situaci v Číně.

Na druhou stranu ale hrozí, že pokud se nepodaří dohodnout žádný společný postup, bude internet v budoucnu v různých částech světa fungovat rozdílně.

Konference pod hlavičkou Mezinárodní telekomunikační unie se v Dubaji konala dva týdny. Jejím cílem bylo dohodnout nová pravidla volání do zahraničí a přenosu dat přes internet. Naposledy se podobná konference konala v roce 1988, tedy v době, kdy o internetu prakticky nikdo nevěděl a celosvětová síť byla teprve v plenkách.

Související

Dubaj

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na dodržování

V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích, obchodních centrech i na ulicích se striktně dbá na dodržování tohoto opatření. Na lehátku na pláži nebo u bazénu lidé mít roušky nemusí, stejně jako při konzumaci jídla a nápojů. Měli by ale vždy dodržovat dvoumetrové odstupy od ostatních. Samozřejmostí je dezinfekce a důkladné mytí rukou.

Více souvisejících

Dubaj internet OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy