Data uživatelů ruské sítě Telegram unikly na internet

Do běžně nedostupných částí internetových sítí unikla data o uživatelích internetové komunikační sítě Telegram, která je oblíbená v Rusku i v jiných zemích právě díky obvykle vysoké ochraně osobních údajů a šifrovanému zabezpečení zpráv. Únik podle ruské redakce Deutsche Welle oznámil v úterý portál Kod Durova. Představitelé Telegramu uvedli, že nejméně 60 procent uniklých dat už není aktuální.

Podle tiskového oddělení Telegramu patří 70 procent účtů uvedených v souboru, který se objevil v části internetu, na takzvaném darknetu, uživatelům z Íránu, 30 procent účtů je ruských. Konkrétní počet účtů zatím není jasný, server Deutsche Welle ale hovoří o milionech. V uniklém souboru lze na základě přezdívky, kterou má uživatel na Telegramu, nalézt telefonní číslo dotyčné osoby a unikátní identifikátor, který má každý uživatel této sítě.

Telegram vysvětlil, že podobná databáze vzniká při zneužití speciální funkce při importu kontaktů uživatele. Firma míní, že žádná platforma, která uživatelům umožňuje používat kontakty z jejich telefonního seznamu, nemůže podobné zneužití zcela vyloučit. Telegram ale doplnil, že od roku 2019, kdy zavedl nová opatření, se mu podařilo objem podobných zneužití výrazně snížit.

Aplikace Telegram je kvůli tomu, že šifruje komunikaci uživatelů, několik let trnem v oku ruským úřadům. Spor začal, když zakladatel Telegramu Pavel Durov odmítl ruské tajné službě FSB dešifrovat zprávy několika lidí, kteří měli být podle FSB zodpovědní za bombový útok v petrohradském metru v dubnu 2017. Durov ale tvrdil, že část lidí, jejichž informace FSB požadovala, Telegram vůbec nepoužívala a účty dalších byly kvůli neaktivitě smazány. Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor se pokoušel od jara 2018 Telegram na ruském území blokovat, fungování platformy ale nedokázal technicky zabránit a počet jejích uživatelů naopak narůstal. Zákaz používání Telegramu nakonec ruské úřady minulý týden zrušily.

Související

Více souvisejících

Telegram (mobilní síť) Rusko mobily

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 13 minutami

před 31 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy