Varovná analýza: Dezinformace o zdraví mají na facebooku miliardy zhlédnutí

Nejrůznější dezinformace týkající se zdraví nasbíraly na sociální síti Facebook za uplynulý rok 3,8 miliardy zhlédnutí, přičemž ohlas nebezpečných příspěvků vyvrcholil po vypuknutí pandemie covidu-19.

Tvrdí to zpráva sdružení Avaaz, o níž informuje BBC. Autoři analýzy označují facebook za "významnou hrozbu" pro veřejné zdraví, provozovatel platformy se hájí, že se šíření zdravotnických výmyslů snaží bránit.

Studie o jejich popularitě mapovala aktivity amerických, německých, britských, francouzských a italských facebookových stránek. Desítka nejpopulárnějších stránek považovaných za zdroje dezinformací měla údajně na kontě skoro čtyřnásobek zhlédnutí v porovnání s informacemi z oficiálních kanálů, jako je například Světová zdravotnická organizace.

Jako příklad obzvláště úspěšné dezinformace je uveden článek, který tvrdil, že zakladatel firmy Microsoft Bill Gates se podílel na očkovací kampani v Indii, která měla za následek ochrnutí statisíců dětí. Příspěvek údajně nasbíral 8,4 milionu zhlédnutí.

Facebook ve své reakci nezpochybnil konkrétní zjištění Avaazu, zpráva této iniciativy ale podle kalifornské společnosti "nereflektuje opatření, která jsme přijali". Šíření nepravdivých tvrzení ve většině případů není na stejnojmenné sociální síti zakázané, u příspěvků týkajících se pandemie ale platforma zavedla výjimku a na jaře začala dezinformace v závislosti na jejich "škodlivosti" mazat či omezovat jejich šíření. Tento měsíc oznámila, že během období od dubna do června zablokovala sedm milionů sdělení propagujících nepravdivá tvrzení o covidu-19.

"Sdílíme cíl Avaazu, kterým je potlačení dezinformací. Díky naší globální síti ověřovatelů informací jsme od dubna do června opatřili výstražným označením 98 milionů kusů dezinformací o covidu-19 a odstranili jsme sedm milionů kusů obsahu, který mohl bezprostředně způsobit újmu," uvádí Facebook. Firma také připomíná, že do svých služeb zakomponovala odkazy na weby různých zdravotnických orgánů.

Facebook promised to keep people safe & informed during the pandemic - but Avaaz’s new report shows Zuckerberg is failing his biggest test yet. People need reliable information, not toxic lies and conspiracies that are making us sick. #DetoxTheAlgorithm https://t.co/UOVhWnBXwx pic.twitter.com/QOQkJNpkE2

— Avaaz (@Avaaz) August 19, 2020

Podle Avaazu ale dosavadní kroky nejsou dostačující. "Algoritmus Facebooku je významnou hrozbou pro veřejné zdraví," uvedl jeden z lídrů tohoto sdružení mapujícího dezinformace Fadi Quran. "Mark Zuckerberg (šéf Facebooku) slíbil poskytování důvěryhodných informací během pandemie. Ale jeho algoritmus takovouto snahu sabotuje, protože mnohé z 2,7 miliardy uživatelů Facebooku vtahuje do sítí, které šíří zdravotnické dezinformace," dodal.

Na facebooku se v poslední době mimo jiné šířila nepodložená tvrzení spojující nemoc covid-19 se zaváděním tzv. mobilních technologií páté generace, příspěvky o různých neprověřených lécích na nemoc z koronaviru i video, podle kterého nošení roušek škodí zdraví. BBC pak upozorňuje na stránku jisté Kate Shemiraniové, která se označuje za "přírodní sestru v toxickém světě" a chlubí se zdravotnickou kvalifikací, zatímco propaguje nepravdy o koronaviru a brojí proti vakcínám. Britský regulační orgán Nursing and Midwifery Council jí kvůli tomu v červenci pozastavil platnost registrace.

Tento týden se na její stránce s více než 60.000 sledujícími objevil příspěvek, podle kterého očkování proti dětské obrně ve skutečnosti tuto nemoc způsobuje a má na svědomí tisíce obětí. Facebook v reakci na dotaz BBC uvedl, že učinil kroky s cílem snížit viditelnost takovéhoto obsahu.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Facebook Bill Gates Mark Zuckerberg (majitel sítě Facebook) zdraví sociální sítě Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy