Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg po amerických prezidentských volbách kvůli lavině dezinformací povolil zásah do algoritmu, který utváří výběr příspěvků na "hlavních stránkách" uživatelů jeho sociální sítě. Změna zvýšila důraz na kritérium "kvality zpravodajského ekosystému" a ve výsledku zviditelnila obsah od tradičních amerických médií. S odvoláním na tři osoby obeznámené s interním procesem to v úterý napsal list The New York Times (NYT).

Intervence popsaná v novém článku představuje další z řady pozoruhodných opatření, která správci největší sociální sítě světa přijali v souvislosti s volbami ve Spojených státech. Facebook mimo jiné omezil prodej politické reklamy, dočasně přestal uživatelům doporučovat politicky zaměřené skupiny, zpřísnil pravidla kolem nepravdivých tvrzení o volbách a snažil se různými způsoby propagovat důvěryhodné informace.

Přesto se na hlavní platformě společnosti stejně jako na dalších sociálních sítích ve velkém šířily nejrůznější dezinformace ohledně průběhu hlasování, falešných volebních lístků či podvodů při vyhlašování výsledků. Analytici Facebooku podle NYT v reakci na znepokojivý vývoj navrhli úpravu klíčového algoritmu, který servíruje obsah více než dvěma miliardám uživatelů stejnojmenné platformy.

Návrh zahrnoval posílení důležitosti tzv. "kvality zpravodajského ekosystému" (NEQ), což je ukazatel přiřazovaný mediálním organizacím na základě interního žebříčku o kvalitě jejich tvorby. "Skóre NEQ běžně nehraje velkou roli v určování toho, co se objeví ve výběru příspěvků. Ale několik dní po volbách Zuckerberg schválil zvýšení váhy, kterou NEQ ve facebookovém algoritmu má, ve snaze docílit, aby se důvěryhodné zprávy dostaly více do popředí," píše NYT s odkazem na nejmenované zdroje.

Výsledkem byl údajně významný nárůst dosahu u příspěvků od "mainstreamových" vydavatelů, jako jsou televize CNN, veřejnoprávní rozhlasová společnost NPR, a také The New York Times. Naopak obsah od populárních stránek s jasnou politickou agendou, jako je Breitbart na straně republikánů nebo Occupy Democrats na straně demokratů, potkal pokles viditelnosti. Úprava algoritmu byla pravděpodobně zavedena coby dočasné opatření, zdali už byla vrácena zpět, nebylo jasné.

Skupiny jako Breitbart, Occupy Democrats a stránky některých komentátorů nakloněných americkému prezidentu Donaldu Trumpovi patří na facebooku dlouhodobě mezi nejúspěšnější tvůrce obsahu s politickou tematikou. Některé z těchto kanálů s miliony fanoušků se výrazně podílely na šíření dezinformací o volebních podvodech.

To platí i o oficiálních účtech samotného prezidenta Trumpa, který soustavně propaguje tvrzení o "zmanipulovaných volbách", ačkoli žádný z amerických států problémy v tomto směru nenahlásil. Data z analytického nástroje Crowdtangle provozovaného Facebookem ukazují, že prezidentovy povolební příspěvky sbíraly nevídané množství interakcí ve srovnání s předchozími měsíci a roky.

I proto se začínají objevovat analýzy, které za hlavní motor dezinformační vlny kolem voleb v USA označují relativně malý počet vlivných aktérů na sociálních sítích. "Často se setkáváme s předpokladem, že dezinformace nebo fámy se uchycují jen tak. Tito 'superpřenašeči' ukazují, že máme co do činění se záměrnými snahami přetvořit veřejný narativ," komentoval zjištění o povolebním vývoji Fadi Quran z mezinárodní lidskoprávní organizace Avaaz.

Podobně nedávno situaci hodnotil bývalý bezpečnostní šéf Facebooku Alex Stamos, který je nyní jednou z tváří iniciativy Election Integrity Partnership mapující volební dezinformace. "Obrovskou součástí problému jsou dobře známí influenceři," řekl týden po konci hlasování v USA.

"Máte relativně malý počet lidí s velmi velkými počty sledujících, kteří mají schopnost někde vyhledat jistý narativ,... jeden tweet, jednu fotku, jedno video, a pak to zabudovat do větších narativů," popsal Stamos proces šíření některých manipulací. "A myslím si, že tohle bude pro platformy absolutně největší výzva směrem do budoucna," dodal.

Související

Více souvisejících

internet Facebook Volby USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy