Americká internetová společnost Meta Platforms pohrozila, že pokud ve Spojených státech projde nový mediální zákon posilující vyjednávací schopnost zpravodajských organizací, mohla by ze své platformy v USA odstranit kanál zpravodajských příspěvků. V pondělí o tom informovaly tiskové agentury. Meta je vlastníkem sociální sítě Facebook a dalších projektů.
Firmě vadí, že nový zákon byl dal mediálním společnostem více možností při vyjednávání o poplatcích za využívání zpravodajství na platformách, jako je právě Facebook. Podobný zákon, který už dříve schválila Austrálie, vedl k tomu, že zprávy tam z Facebooku na nějaký čas zmizely.
Meta je přesvědčena, že její platforma ve skutečnosti mediálním společnostem pomáhá, protože zvyšuje návštěvnost jejich vlastních internetových stránek. Mediální firmy se podle Mety samy rozhodly dávat svůj zpravodajský obsah na facebook, protože je to přínosné pro jejich hospodaření.
Příslušnou legislativu, v USA známou pod zkratkou JCPA (Journalism Competition and Preservation Act), v Kongresu předložila senátorka za stát Minnesota Amy Klobucharová z Demokratické strany prezidenta Joea Bidena. Má ale podporu v obou hlavních stranách, tedy i mezi republikány.
Pokud návrh projde, budou mít vydavatelé a vysílací společnosti větší sílu kolektivně vyjednávat s provozovateli sociálních sítí o vyšším podílu na příjmech. Mediální firmy tvrdí, že Meta generuje obrovské sumy peněz ze zpravodajství sdíleného na své platformě.
Zejména regionální zpravodajství se za pandemie potýkalo s problémy, zatímco Meta vytvářela vysoké zisky, píše server stanice BBC. Meta se ale brání a říká, že takový výklad není správný. Z jejího pohledu je to právě Meta, kdo mediálním společnostem pomáhá, a to tím, že provoz na síti směruje na zpravodajské weby, tedy ke zdroji článků, které se objevují na její platformě.
"Pokud Kongres schválí nepromyšlený mediální zákon jako součást legislativy o národní bezpečnosti, pak budeme nuceni zvážit i tu možnost, že zprávy ze své platformy odstraníme úplně," řekl mluvčí Mety Andy Stone. Meta Platforms také uvádí, že sdílení zpráv na facebooku jí přináší jen zlomek z celkových tržeb.
Zdroje agentury Reuters uvádějí, že právě o to se zákonodárci snaží - tedy zařadit legislativu JCPA k návrhům zákonů obranného charakteru, které je nutné schválit. Je to podle nich způsob, jak zajistit, že se dostane pomoci místním zpravodajským společnostem, které se potýkají s problémy. Podle obchodní skupiny The News Media Alliance, která zastupuje vydavatele tisku, už místní noviny další roky zneužívání ze strany velkých technologických firem nepřežijí.
Podobný zákon schválený v Austrálii, který tam začal platit loni v březnu, vedl k tomu, že zpravodajství tam z facebooku přechodně zmizelo. Když se ale proti Metě následně v Austrálii zvedla vlna kritiky, firma od svého rozhodnutí rychle ustoupila a nakonec se s australskou vládou dohodla. Ve sdělení k návrhu zákona v Austrálii Meta loni uvedla, že pro síť Facebook je obchodní přínos ze zpravodajství minimální. "Zpravodajství tvoří méně než čtyři procenta obsahu, který lidé ve své službě News Feed vidí," uvedla tehdy firma.
Americká legislativa je součástí většího souboru zákonů, jejichž cílem je omezit sílu velkých technologických společností. Stoupenci legislativy JCPA říkají, že sociální média se v Americe stanou "de facto místními novinami", pokud návrh nebude schválen.
"Snaha společnosti Meta vydírat Kongres znovu dokazuje, proč je tento monopol hrozbou pro demokracii na celém světě," řekl šéf výzkumu v organizaci American Economic Liberties Project Matt Stoller. Meta podle něj mediální firmy "žere zaživa".
19. listopadu 2024 15:33
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Související
Meta zakázala ruským médiím přístup na své sociální sítě. Kreml promptně zareagoval
13 euro za zachování soukromí? Meta je kvůli FB a Instagramu terčem kritiky
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.
Zdroj: Libor Novák