Americká internetová společnost Meta Platforms pohrozila, že pokud ve Spojených státech projde nový mediální zákon posilující vyjednávací schopnost zpravodajských organizací, mohla by ze své platformy v USA odstranit kanál zpravodajských příspěvků. V pondělí o tom informovaly tiskové agentury. Meta je vlastníkem sociální sítě Facebook a dalších projektů.
Firmě vadí, že nový zákon byl dal mediálním společnostem více možností při vyjednávání o poplatcích za využívání zpravodajství na platformách, jako je právě Facebook. Podobný zákon, který už dříve schválila Austrálie, vedl k tomu, že zprávy tam z Facebooku na nějaký čas zmizely.
Meta je přesvědčena, že její platforma ve skutečnosti mediálním společnostem pomáhá, protože zvyšuje návštěvnost jejich vlastních internetových stránek. Mediální firmy se podle Mety samy rozhodly dávat svůj zpravodajský obsah na facebook, protože je to přínosné pro jejich hospodaření.
Příslušnou legislativu, v USA známou pod zkratkou JCPA (Journalism Competition and Preservation Act), v Kongresu předložila senátorka za stát Minnesota Amy Klobucharová z Demokratické strany prezidenta Joea Bidena. Má ale podporu v obou hlavních stranách, tedy i mezi republikány.
Pokud návrh projde, budou mít vydavatelé a vysílací společnosti větší sílu kolektivně vyjednávat s provozovateli sociálních sítí o vyšším podílu na příjmech. Mediální firmy tvrdí, že Meta generuje obrovské sumy peněz ze zpravodajství sdíleného na své platformě.
Zejména regionální zpravodajství se za pandemie potýkalo s problémy, zatímco Meta vytvářela vysoké zisky, píše server stanice BBC. Meta se ale brání a říká, že takový výklad není správný. Z jejího pohledu je to právě Meta, kdo mediálním společnostem pomáhá, a to tím, že provoz na síti směruje na zpravodajské weby, tedy ke zdroji článků, které se objevují na její platformě.
"Pokud Kongres schválí nepromyšlený mediální zákon jako součást legislativy o národní bezpečnosti, pak budeme nuceni zvážit i tu možnost, že zprávy ze své platformy odstraníme úplně," řekl mluvčí Mety Andy Stone. Meta Platforms také uvádí, že sdílení zpráv na facebooku jí přináší jen zlomek z celkových tržeb.
Zdroje agentury Reuters uvádějí, že právě o to se zákonodárci snaží - tedy zařadit legislativu JCPA k návrhům zákonů obranného charakteru, které je nutné schválit. Je to podle nich způsob, jak zajistit, že se dostane pomoci místním zpravodajským společnostem, které se potýkají s problémy. Podle obchodní skupiny The News Media Alliance, která zastupuje vydavatele tisku, už místní noviny další roky zneužívání ze strany velkých technologických firem nepřežijí.
Podobný zákon schválený v Austrálii, který tam začal platit loni v březnu, vedl k tomu, že zpravodajství tam z facebooku přechodně zmizelo. Když se ale proti Metě následně v Austrálii zvedla vlna kritiky, firma od svého rozhodnutí rychle ustoupila a nakonec se s australskou vládou dohodla. Ve sdělení k návrhu zákona v Austrálii Meta loni uvedla, že pro síť Facebook je obchodní přínos ze zpravodajství minimální. "Zpravodajství tvoří méně než čtyři procenta obsahu, který lidé ve své službě News Feed vidí," uvedla tehdy firma.
Americká legislativa je součástí většího souboru zákonů, jejichž cílem je omezit sílu velkých technologických společností. Stoupenci legislativy JCPA říkají, že sociální média se v Americe stanou "de facto místními novinami", pokud návrh nebude schválen.
"Snaha společnosti Meta vydírat Kongres znovu dokazuje, proč je tento monopol hrozbou pro demokracii na celém světě," řekl šéf výzkumu v organizaci American Economic Liberties Project Matt Stoller. Meta podle něj mediální firmy "žere zaživa".
19. listopadu 2024 15:33
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Související
Meta zakázala ruským médiím přístup na své sociální sítě. Kreml promptně zareagoval
13 euro za zachování soukromí? Meta je kvůli FB a Instagramu terčem kritiky
Aktuálně se děje
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
včera
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
včera
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
včera
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
včera
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
včera
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
včera
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
22. prosince 2024 21:59
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
22. prosince 2024 21:16
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
22. prosince 2024 20:31
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
22. prosince 2024 19:52
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě