Poškozený modul Peregrine se vrací k Zemi. Zřejmě na ní nikdy nepřistane

Americký soukromý lunární modul Peregrine, kterému začalo unikat palivo během letu na Měsíc, nyní směřuje k Zemi a pravděpodobně shoří v atmosféře. V sobotu to uvedla společnost Astrobotic.

Modul Peregrine, vypuštěný společností Astrobotic pomocí nové rakety Vulcan Centaur od sdružení United Launch Alliance (ULA), měl původně přistát na Měsíci 15. den po startu. Vážný únik paliva krátce po oddělení modulu od horního stupně rakety ale zhatil plánované přistání.

Přesto tým společnosti Astrobotic aktivně využil modul k provedení vědeckých experimentů a přenosu informací pro NASA a další vesmírné agentury. "Naše poslední hodnocení ukazuje, že kosmická loď je na cestě k Zemi, kde pravděpodobně shoří v zemské atmosféře," uvedla společnost. Tým momentálně zkoumá možnosti a bude je aktualizovat, jakmile to bude možné.

Modul Peregrine měl původně převézt vědecké vybavení a náklady soukromých klientů, včetně unikátního nákladu, jako je plechovka sportovního nápoje, fyzický bitcoin, vzorek DNA bývalých amerických prezidentů, včetně Johna F. Kennedyho, a zpopelněné pozůstatky 69 osob, včetně herců ze Star Treku.

Astrobotic se stala posledním soukromým subjektem, který nesplnil úkol měkkého přistání na Měsíci. I přes tento neúspěch NASA, spolupracující se soukromými firmami v rámci programu Commercial Lunar Payload Services, plánuje pokračovat v experimentálních lunárních misích. Další mise od společnosti Intuitive Machines a Astrobotic jsou naplánovány na únor a listopad. 

Raketa Vulcan Centaur společnosti ULA odstartovala z floridského kosmodromu CCSFS (Cape Canaveral Space Force Station) na svůj první let v pondělí ve 2:18 ráno (8:18 SELČ). Modul Peregrine, připojený k raketě, se od ní následně úspěšně oddělil.

O několik hodin později Astrobotic zaznamenala technické problémy způsobené poruchou pohonného systém, včetně neschopnosti otočit solární panely na modulu směrem ke Slunci a udržet jeho palubní baterii nabitou.

Inženýři se pokusili situaci řešit improvizací a nasměrovat modul správným směrem. Společnost však později oznámila, že pravděpodobnou příčinou poruchy pohonu byla "kritická ztráta pohonných látek."

Firma později uvedla v prohlášení, že kosmická loď je zatím stále funkční a zpátky na Zemi vysílá data. "Vzhledem k úniku paliva bohužel není naděje na měkké přistání na Měsíci," dodala.

Vývoj v oblasti průzkumu Měsíce a vesmírných misí je stále výzvou, a přestože některé soukromé společnosti čelí neúspěchům, NASA se i nadále spoléhá na komerční sektor prostřednictvím programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Společnost Astrobotic získala od NASA více než 100 milionů dolarů na podporu tohoto úkolu, a další smluvní společnost Intuitive Machines plánuje v únoru vyslat modul k jižnímu pólu Měsíce.

modul Peregrine vesmir

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy