Austin – Čím více toho víme o dinosaurech, tím více se ukazuje, že to nebyli hrůzostrašné monstra, ale spíše velcí podivní ptáci. Draví dinosauři v čele s Tyranosaurem rexem vůbec neřvali, jak můžeme znát z hollywoodských filmů, ve skutečnosti zněli úplně jinak.
Podle výzkumníků z univerzity v Arizoně dinosauři mumlali nebo vrkali se zavřenými ústy, podobně jak můžeme dnes vidět u mnoha ptáků, kteří dokáží vydávat zvuky se zavřenými zobáky.
„Naše výsledky ukazují, že vokalizace se zavřenými ústy se vyvinula u archosaurů minimálně 16 krát. (Archosauři jsou skupina živočichů, kde patří ptáci, krokodýli, ale i dinosauři – pozn. redakce). Zajímavé je, že pouze s větší velikostí těla používají vokalizaci s uzavřenými ústy," řekl Chad Eliason z univerzity v Arizoně.
Psali jsme: 6 zbořených mýtů o dinosaurech Draví dinosauři měli rty? Nová studie to naznačujeNíže je příklad, jak by zhruba mohl znít zvuk vydávaný dinosaury, pštros by mohl být klíčem k úspěchu, jak píše server redorbit.com.
Zdroj: YouTubeTým vědců zkoumal evoluci vokalizace u ptáků a právě díky tomu, že dinosauři jsou prapředci ptáků, domnívají se, že podobnou vokalizaci měli i velcí obyvatelé Země před miliony a miliony let. I když se nejedná o žádný převratný argument, vědci říkají, že nikdy nebyl ve fosiliích nalezen důkaz, že by dinosauři měli řvát.
„Nejlépe to pochopíme tak, že pořádně prostudujeme vokalizaci živých ptáků," řekla spoluautorka studie Julie Clarková. „Jedná se o další věc, která může přispět k tomu, že na dinosaury nahlížíme úplně jinak, než jací ve skutečnosti byli," dodala.
Související
Vědci našli stejné dinosauří stopy v Americe a Africe. Tehdejší páni tvorstva měli svou „dálnici“
Vydražená kostra tyrannosaura: Kdo ji koupil a co s ní udělá?
Aktuálně se děje
před 50 minutami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 2 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 3 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 4 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 5 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 7 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.
Zdroj: Libor Novák