Tokio - Evoluční teorie nás učí, že lidé a obecně všichni savci a plazi na zemi pochází z ryb. Odborníci už dlouho ví, že vlivem vývoje trvajícího miliony let ryby vylezly na souš a začaly se pohybovat po pevnině. Jeden z posledních objevů ale vůbec poprvé odhalil, jak to vše probíhalo.
Na Zemi se dnes můžeme setkat jak s rybami, tak s plazi. Chybějící mezičlánek jsou ale ryby, které se umí pohybovat po souši i ve vodě. Právě ty se zasloužily o jeden z největších evolučních skoků.
Za jeden z takových mezičlánků lze považovat Lezce obojživelného, rybu, která dokáže strávit určitý čas na souši. Ryba dýchá směs vzduchu s vodou, kterou zvládá zadržovat v žaberních komorách. Přesto, že mimo vodu nevydrží dlouho a více času tráví pod hladinou než na souši, dokáže se pohybovat i v korunách stromů. Právě tam totiž hledá potravu.
Vědcům sice tato ryba dokázala odpovědět řadu otázek týkajících se evoluce, stále ale nevysvětlovala, jak k tomu skoku došlo. To se změnilo poté, co se rozhodli prozkoumat moře poblíž Japonska a Thajska. Do hlubin těchto vod se totiž ještě nikdo nevydal.
Objev, který zde vědci nalezli, za to ale rozhodně stál. Našli totiž nový druh ďasa, který má tělo stavěné podobně jako obojživelníci. Ačkoliv nedokáže dýchat na souši a k životu potřebuje vodu, dokáže na dně moře chodit. Jeho ploutve mají totiž na rozdíl od všech ostatních ryb klouby.
Odborníci mají podle Animal Planet za to, že právě tato ryba by mohla být oním chybějícím mezi článkem mezi rybami, které mimo vodu nepřežijí, a plazi, kteří nepřežijí pod vodou. Spolu s Lezcem tak dávají dobrý obraz o tom, jak ve skutečnosti evoluční vývoj probíhal.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Zemřela vědecká ikona Jane Goodallová. Truchlí i známé osobnosti
Peking dostal od USA nechtěný dárek. Trump vyštval největší mozky naší doby, opouští USA a míří do Číny
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 55 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".
Zdroj: Libor Novák