Vánoce byly ve znamení cukroví, užily se vaše jazýčky, ale možná břicho a svědomí trochu zaplakaly. Novoroční předsevzetí je ale ideální čas k tomu, abyste si dali od sladkých trochu pauzu, domnívá se Brooke Alpert, specialista na výživu. Stačí jeden měsíc a uvidíte zázraky.
Nikoho asi neláká myšlenka, že by se měl celý měsíc živit jen zeleninou a ovocem a rozmixovaným jídlem. Dlouhodobý detox místo diety není ani zdravý, ani lákavý, ovšem měsíční detox od cukru, taky někdy zvaný jako "bílý jed" prospěje všem, domnívá se Brooke Alpert. Nejenže tím zhubnete, zlepší se vám i kvalita pleti a vlasů.
"Po cukru je každý tlustý, ošklivý a starý," netajil se svým názorem nutriolog Brooke Alpert. "V posledních letech jsme nashromáždili dost důkazů o škodlivosti cukru, způsobuje obezitu, jsme po něm zbytečně unavení, zvyšuje riziko srdečních chorob, má špatný stav na kůži a urychluje stárnutí," řekl Alpert.
Existuje taky podezření, že cukr způsobuje i závislost. "je těžko donutit lidi, aby vynechali cukr úplně, jsou na něm opravdu závislí. Velkou roli hraje i psychika, spoustu z nás se domnívá, že sladké zmírňuje nervozitu či deprese, dodá nám energii a cítíme se po něm dobře. Jenže vždycky se jedná jen o krátkodobý efekt, po chvilce se vše vrátí a je to horší a my po cukru saháme znova," varuje odborník.
Podle profesora Roberta Lustiga z Kalifornie má kolem 10 procent populace USA skutečnou závislost na cukru a vykazuje podobné symptomy jako drogově závislí. Skutečné nebezpečí však leží v tom, že cukr mnohdy nekonzumujeme dobrovolně, schovává se i ve zdánlivě zdravých jídel. Nikdo by nechtěl na posezení sníst balení cukru, ale vypít láhev limonády je mnohem snazší.
"Není vůbec nikdo, komu by omezení cukru zdravotně neprospělo, a to včetně dětí nebo lidí zabývající se zdravým stravováním," uvedl Lustig s tím, že pozitivních změn si začneme všímat už po devíti dnech, aniž bychom jakkoliv museli snižovat příjem kalorií. "Ovšem důležité je s tím přestat nadobro, ne jen trošku omezit. Alkoholikovi taky neřeknete, že může vypít dva půl litry piva a pak dost," řekl Lustig.
To ovšem znamená, že kromě cukru a sladidel musíte vynechat i ovoce a některé druhy zeleniny, jako je hrášek, dýně, kukuřice nebo sladké brambory. Žádné mléko, žádná zrna a samozřejmě ani alkohol. V podstatě bude vaše strava složená jen z masa, vhodné zeleniny a zdraví prospěšných tuků.
Po prvních tří zdařilých dnech můžete do jídelníčku zařadit i jablko. "Budete překvapení tím, jak sladké je. Cibule bude sladká, mandle budou sladké," tvrdí Alpert. Jakmile se na krátkou dobu zbavíte přílišné konzumace cukru, vaše chuťové buňky si zvyknou a začnou znovu vnímat přirozenou sladkost v jídle, hlavně ovoci.
Postupně budete moci vrátit do jídelníčku i mléčné produkty (ovšem neslazené) a začněte taky konzumovat více ovoce. Ve čtvrtém týdnu detoxu pak většina lidí už jí normálně, jak je zvyklá, ovšem chuť na cukr je přešla a sami ho přestanou vyhledávat. "Cílem detoxu je, abyste získali kontrolu nad svými chuťovými buňkami. Nic však netrvá věčně a je vhodné jednou za čas detox zopakovat," míní Lustig.
"Dieta, ke které se budete nutit a necítíte se po ní dobře, není správná," radí Alpert. "Záleží na tom, jak moc jste na cukru závislí, může se klidně stát, že budete mít zdravotní potíže v podobě točení hlavy, stavů slabostí a podobně. V těchto chvílích je důležité se netýrat a dát si klidně kousek jablka," říká odborník. Důležité je podle něj i podpora rodiny. Pokud jste na dietě, ale všichni před vámi si budou dopřávat dortíky k odpolední kávě, pak bude pravděpodobné, že ve svém snažení nevydržíte.
Související
Řetězce a obchodníci si prý loni a jen na cukru „namastili kapsu“ 500 miliony korun navíc
Cukr loni vydělal obchodům stovky milionů korun, tvrdí ekonom
cukrová řepa, cukr , zdraví , obezita, nadváha, hubnutí , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 2 hodinami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 2 hodinami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 2 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 2 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 3 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 3 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 4 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 5 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 6 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 6 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 7 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 8 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 9 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 10 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 10 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 12 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
Velká vlna útoků v rámci probíhající vojenské operace proti Íránu teprve přijde, řekl americký prezident Donald Trump. Přiznal, že jej překvapily íránské útoky na jiné země v arabském regionu. Podle Trumpa nebylo možné se s Íránci dohodnout.
Zdroj: Lucie Podzimková