U řady produktů na českém trhu existují u obchodníků dohody, které jsou ale velmi obtížně prokazatelné. Jinak však nelze vysvětlit například vývoj cen cukru, díky kterému obchodníci loni vydělali zhruba 500 milionů korun navíc. ČTK to řekl ekonom z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity Tomáš Maier.
Podle Maiera je nutné brát v úvahu i současnou situaci na trhu, která je kvůli ruské invazi na Ukrajinu velmi rozkolísaná a nemá v české novodobé historii obdobu od liberalizace trhu v roce 1991, kdy se uvolnily maloobchodní ceny. Upozornil, že trh s potravinami se do normálu vrací v delším časovém horizontu.
Trh s potravinami prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zaměřil se na mléko, máslo, vejce, mouku a kuřecí maso. Tento týden zveřejnil své závěry, podle kterých trh reaguje na růst cen vstupů, a nezjistil tak porušení hospodářské soutěže. U maloobchodu, který kritizoval za růst cen i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), úřad uvedl, že jde o oligopolní tržní strukturu. "Oligopol je situace, kdy na trhu je jen několik málo nabízejících, kteří mají páky na to, aby hýbali s rovnovážnou cenou a množstvím. Tomuto se se u nás v agropotravinářství hodně přibližují obchodní řetězce vůči spotřebitelům," uvedl Maier.
Oligopolní struktura podle něj naopak není v zemědělské výrobě, kde je velké množství subjektů, přičemž i odbytová družstva jsou značně rozdrobená. Zároveň nejsou tyto subjekty majetkově propojené s potravináři, takže je to staví do postavení, kde je jen málo kupujících na straně poptávky a ti mohou svým chováním ovlivnit nakupované množství a cenu. Dochází k tomu podle Maiera například v mlékárenství. "Chovatelů dojnic je opravdu mnoho, ale každý z nich má v dojezdové vzdálenosti jen několik málo mlékáren," doplnil. Obecně však podle Maiera nelze celý agropotravinářský sektor klasifikovat jako oligopol, protože je v něm příliš mnoho hráčů. "Osobně jsem ale přesvědčen o tom, že u řady produktů má obchodní článek dohody, ale toto je velice obtížně prokazatelné. Jinak opravdu nelze vysvětlit nedávné cenové chování u vajec či cukru," uvedl.
ÚOHS ve svých závěrech uvedl, že řetězce jednoznačně mají výraznou vyjednávací sílu a schopnost prosazovat své podmínky vůči dodavatelům. Předseda úřadu Petr Mlsna řekl, že hospodářská soutěž z trhu nezmizela, ale nekompromisně zareagovala na ekonomickou situaci, kdy rostly vstupní náklady a ceny potravin se zvýšily v celé Evropě. Úřad podle něho nezjistil ani nepřiměřené navyšování obchodní přirážky a nelze tedy říci, který článek dodavatelského řetězce může za růst cen. Mlsna k tomu poznamenal, že lze vést diskusi, jestli průměrná marže obchodníků na jednom vejci na úrovni zhruba jedné koruny je přiměřená nebo zda je marže na máslu kolem devíti korun vysoká či nízká. To ale není úkolem ÚOHS, dodal.
Související
Řetězce a obchodníci si prý loni a jen na cukru „namastili kapsu“ 500 miliony korun navíc
Cukr v Česku zdražil o 98 procent, nejvíce v EU
cukrová řepa, cukr , Obchody , ceny potravin
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 1 hodinou
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 2 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 2 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 4 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
včera
Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče
včera
Politika SPD a Motoristů vyhovuje oligarchům, Babiš se v EU může chovat jako Meloniová, říká politoložka
Politoložka Daniela Ostrá z olomoucké Univerzity Palackého v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, jak vnímá budoucí složení nové vlády. Zejména se jí ale nezamlouvá oligarchizace české politiky a zdůraznila, že nyní již premiér Andrej Babiš ani zdaleka není jediným problémem. „Andrej Babiš se ze dne na den nestane obyčejným občanem s lehce nadprůměrnými příjmy. Stále je to člověk, který dokázal nakumulovat velké bohatství i moc. U něj nicméně uplatnění bohatství i moci vidíme relativně transparentně,“ říká.
Zdroj: Jakub Jurek