Pouhé tři týdny stačí takzvaným nočním sovám na to, aby "přetočily" své biologické hodiny a stala se z nich ranní ptáčata. Tvrdí to britští a australští vědci v nové studii, o které informoval server Sky News. Lidem, kteří chodí spát pozdě, podle nich navíc změna spánkových návyků prospěje, například pozitivně ovlivní jejich duševní pohodu.
Účastníci studie, kteří se naučili vstávat brzy, pociťovali menší stres a sklíčenost a během dne nebyli tak ospalí.
Na výzkumu univerzit v Birminghamu a v Surrey a Univerzity Monash v Melbourne se podílelo 22 "nočních sov", které se v průměru ukládaly ke spánku ve 2:30 ráno a vstávaly okolo 10:15.
Od vědců dostali tito lidé pokyny, které bylo nezbytné po tři týdny dodržovat. Ráno museli vstávat o dvě až tři hodiny dříve než obvykle a dopřávat si pořádnou dávku denního světla. Následovala co nejčasnější snídaně, oběd každý den ve stejnou dobu a poslední jídlo nejpozději do 19:00. Poslední příděl kofeinu v 15:00 a po 16:00 už žádný "šlofík". Do postele pak museli jít o dvě až tři hodiny dříve než jindy a večer omezit světlo. Fyzické cvičení pak vědci doporučili jen ráno.
Výsledky studie, zveřejněné v časopise Sleep Medicine, podle Sky News ukázaly ráno zlepšení kognitivního výkonu (reakční doby) i fyzického výkonu (síla stisku) a vrchol sil se dostavil odpoledne místo navečer.
"Když chodíte spát pozdě v noci, míjíte se se standardním rozvržením dnů ve společnosti, což může mít mnohé nežádoucí účinky, od ospalosti během dne po horší duševní zdraví," uvedl spoluautor studie Andrew Bagshaw ze střediska pro zdraví lidského mozku Birminghamské univerzity. Noční sovy se například špatně přizpůsobují školním nebo pracovním rozvrhům.
Vědci podle Bagshawa chtěli zjistit, zda existuje jednoduché "domácí" řešení těchto potíží. Po třítýdenní změně režimu se lidé naučili vstávat a chodit spát o dvě hodiny dříve než předtím. "Nejzajímavější je ale to, že změna se projevila na zlepšení duševní pohody a vnímání ospalosti, což byl pro účastníky velmi pozitivní výsledek," uvedl Bagshaw.
Související
Jak vybrat správnou matraci podle toho, v jaké poloze spíte
Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?
spánek , zdraví , život , Vědci
Aktuálně se děje
včera
Země kvůli ebole zavádí zákazy cestování. WHO je silně proti
včera
Evropu spaluje stále extrémnější počasí. Proč s tím vlády nic nedělají?
včera
Politico: EU zahájí ještě v červnu přístupové rozhovory s Ukrajinou
včera
Historie se opakuje. Trump pohrozil zavedením cel 60 obchodním partnerům
včera
Rozhodnutí Trumpa jmenovat nového šéfa amerických tajných služeb vyvolalo vlnu kritiky a údivu
včera
Poslanci jednají o návratu EET. Zasedat mohou až do noci
včera
Křehké příměří opět narušeno. Evropská komise ostře zkritizovala plán USA
včera
Sledujeme vlakové neštěstí v přímém přenosu. Situace se vymkne kontrole, varuje uznávaný expert na ebolu
včera
Designové sprchové sety mění pravidla možností
včera
Schillerová představila zásadní změny důchodového systému
včera
Rusko války proti Ukrajině nelituje. Jedna věc se přesto mění
včera
Ukrajina vrací úder. Na Rusko posílá stovky dronů
včera
Bahrajn likviduje íránské rakety a drony, Kuvajt po útocích zavřel letiště
včera
Deštivé počasí úřaduje. Došlo i na bouřky, místy má občasně pršet až do neděle
včera
Američané a Íránci na sebe vzájemně útočili. Mírová jednání jsou na mrtvém bodě
včera
Počasí bude do víkendu poměrně deštivé. Nejtepleji má být zítra
2. června 2026 21:59
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
2. června 2026 21:07
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
2. června 2026 19:53
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
2. června 2026 19:06
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
Mýtný systém v České republice čeká zásadní modernizace. Její podobu představil ministr dopravy Ivan Bednárik na pondělním zasedání vlády. Kabinet projednal mimo jiné i návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty nebo několik závěrů z kontrolních akcí Nejvyššího kontrolního úřadu.
Zdroj: Jan Hrabě