I mladí lidé jsou náchylní k těžkému průběhu covidu-19. Vědci už znají příčiny

Pandemie covid-19 zapříčinila úmrtí více než půl miliónů lidí po celém světě. Statistiky od února do května ukazují, že v 80 % se úmrtnost týkala převážně rizikové skupiny lidí starších 65 let. Nová studie odhalila některé faktory, které mohou způsobit horší průběh nemoci anebo dokonce smrt bez ohledu na věk. Studie tvrdí, že jeden ze tří lidí ve věku 18 až 25 let je náchylný k těžkému průběhu covid-19, a to nejen kvůli chronickému onemocnění, ale hlavně kvůli kouření.

Kouření, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mladí dospělí byli označeni za zranitelné v případě, že trpěli chronickým onemocněním jako je cukrovka, astma, obezita, srdeční choroby nebo měli problémy s játry, včetně kouření. Studie se zakládala na 8 400 respondentech, z toho 25 % uvedlo, že kouřilo v posledních 30 dnech tabák, elektronické cigarety nebo doutníky. Pouze 16 % uvedlo, že má chronické onemocnění, nejčastěji to bylo astma s 9 %.

Studie tvrdí, že těžký průběh onemocnění covid-19 má jeden ze šesti mladých dospělých v případě, že je nekuřák, ve srovnání s kuřáky, kde je to jeden ze tří.

Podle Science Alert byla studie zveřejněna několik dní poté, co na souvislost mezi kouřením a závažným průběhem covid-19 upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO). „Kouření zabíjí 8 miliónů lidí ročně, ale pokud lidé potřebují více motivace, pandemie by ji mohla poskytnout,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus na tiskové konferenci a dodal, že důkazy jasně ukazují, že kuřáci jsou více náchylnější k závažnému průběhu covid-19.

Výzkum naznačil, že kuřáci obecně mají více ACE2 receptorů, které virus používá, aby se dostal hlouběji do těla, proto je vyšší pravděpodobnost závažnějšího průběhu onemocnění covid-19. Hospitalizace lidí ve věku 18- 29 let výrazně stoupla. Ve srovnání s 18. dubnem, kdy bylo hospitalizováno 9 lidí v tomto věku na 100 000 obyvatel, se 4. července počet zvýšil čtyřikrát. Na rozdíl od jiných rizikových faktorů je kouření volba, kterou zle změnit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Jaké jsou dopady covidu-19 na funkce mozku? Neurovědkyně prozradila, co…

12.08.2020 11:20 Koronavirus SARS-CoV-2 související s akutním respiračním syndromem se projevuje horečkou, suchým…

"Úlovek" olomouckých přírodovědců: Na Borneu objevili nejmenší druh…

12.08.2020 09:57 Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh…

Matematik Turchin předpověděl nepokoje v USA? Podle některých vědců jde o…

12.08.2020 08:43 Před osmi lety vypočítal vědec Peter Turchin rizika sociálního napětí, která se podle něj objevují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama