Covid-19 a krevní skupiny? Nechrání vás ani ta nejméně riziková, tvrdí vědci

Několik studií zveřejněných od začátku celosvětové pandemie covidu-19 naznačuje, že lidé s krevní skupinou 0 mají menší pravděpodobnost nákazy tímto onemocněním nebo lehčí průběh infekce.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejnovější studie o krevních skupinách zveřejněná minulý týden zahrnovala 1 300 pacientů z pěti nemocnic v Massachusetts přijatých v březnu a dubnu. Podle vědců byla krevní skupina 0 spojena s nižším rizikem pozitivního testování. Krevní skupina B a AB naopak podle studie představují riziko mnohem vyšší. Skupina A byla neutrální.

Předběžná zjištění nové studie jsou v souladu s předchozími výzkumy. Studie zveřejněná v březnu pracovala s více než dvěma tisíci pacienty s covid-19 ve třech nemocnicích v Číně. Její autoři došli k závěru, že lidé s krevní skupinou 0 mají pravděpodobně nižší riziko nákazy virem, uvádí Science Alert.

Další studie z dubna letošního roku vypozorovala podobnou souvislost, kdy z 1 559 pacientů z New Yorku mělo výrazně nižší podíl krevní skupiny 0. „Nikdo by si ale neměl myslet, že to poskytuje ochranu,“ řekl hlavní autor dubnové studie Nicholas Tatonetti.

Minulé studie také uváděly, že lidé s krevní skupinou A mají větší pravděpodobnost vzniku závažného průběhu covidu-19, jako je respirační selhání, nebo mají vyšší riziko nákazy. Nová studie však uvádí, že větší riziko mají lidé s krevní skupinou B nebo AB.

„Důkazy jsou předběžné a nestačí k tomu, aby souvislost potvrdily,“ řekl Eric Topol, ředitel výzkumného institutu Scripps. S jeho názorem souhlasí většina vědců. Spojení covid-19 s krevními skupinami je tak nepatrné, že by tyto souvislosti neměly být uváděni jako jeden z potenciálních faktorů. „Ani jsem si to nemyslela,“ řekla spoluautorka nové studie Anahita Duaová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama