Covid-19 a krevní skupiny? Nechrání vás ani ta nejméně riziková, tvrdí vědci

Několik studií zveřejněných od začátku celosvětové pandemie covidu-19 naznačuje, že lidé s krevní skupinou 0 mají menší pravděpodobnost nákazy tímto onemocněním nebo lehčí průběh infekce.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejnovější studie o krevních skupinách zveřejněná minulý týden zahrnovala 1 300 pacientů z pěti nemocnic v Massachusetts přijatých v březnu a dubnu. Podle vědců byla krevní skupina 0 spojena s nižším rizikem pozitivního testování. Krevní skupina B a AB naopak podle studie představují riziko mnohem vyšší. Skupina A byla neutrální.

Předběžná zjištění nové studie jsou v souladu s předchozími výzkumy. Studie zveřejněná v březnu pracovala s více než dvěma tisíci pacienty s covid-19 ve třech nemocnicích v Číně. Její autoři došli k závěru, že lidé s krevní skupinou 0 mají pravděpodobně nižší riziko nákazy virem, uvádí Science Alert.

Další studie z dubna letošního roku vypozorovala podobnou souvislost, kdy z 1 559 pacientů z New Yorku mělo výrazně nižší podíl krevní skupiny 0. „Nikdo by si ale neměl myslet, že to poskytuje ochranu,“ řekl hlavní autor dubnové studie Nicholas Tatonetti.

Minulé studie také uváděly, že lidé s krevní skupinou A mají větší pravděpodobnost vzniku závažného průběhu covidu-19, jako je respirační selhání, nebo mají vyšší riziko nákazy. Nová studie však uvádí, že větší riziko mají lidé s krevní skupinou B nebo AB.

„Důkazy jsou předběžné a nestačí k tomu, aby souvislost potvrdily,“ řekl Eric Topol, ředitel výzkumného institutu Scripps. S jeho názorem souhlasí většina vědců. Spojení covid-19 s krevními skupinami je tak nepatrné, že by tyto souvislosti neměly být uváděni jako jeden z potenciálních faktorů. „Ani jsem si to nemyslela,“ řekla spoluautorka nové studie Anahita Duaová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lze se nakazit z peněz či zásilky? Myjte si ruce, ne zboží, vzkazují…

02.03.2021 07:51 Část odborníků se domnívá, že přílišná dezinfekce povrchů je v boji s koronavirem přeceňovaná. Než…

Nový web má pomoci přenosu vědeckých poznatků do praxe

01.03.2021 15:55 Pomoci přenosu vědeckých poznatků do praxe má nový web, který spadá pod Akademii věd ČR (AV).…

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama