Placebo může pomoci. I když pacienti vědí, že jde o něj, tvrdí studie

Placebo se používá jako kontrolní vzorek při testování účinnosti nových léků. Je upraveno do stejné formy jako lék a v případě, že pacienti s placebem vykazují stejné zlepšení jako pacienti s lékem, je to výsledek sugesce tzv. placebo efektu. Nová studie prokázala, že placebo může mít terapeutickou účinnost na emoční tíseň i v případě, že pacienti vědí, že se jedná o placebo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědci tvrdí, že užívání placeba, o kterém pacienti vědí, má měřitelné psychobiologické změny. Tradičně se placebo využívá při experimentech, kdy se při klinickém testování zkoumá účinnost nového léku a skupina s placebem slouží jako kontrolní. Kontrolní skupina nikdy neví, zda užívá účinný lék nebo pouze fyziologický roztok, ale vědci se často setkávají s placebo efektem.

Pacient se v takovém případě domnívá, že dostává účinný lék, a ví, že by se jeho stav měl po určité době zlepšit. Tato očekávání opravdu stav pacienta zlepší. Sugesce má takovou sílu, že pacienti pociťují fyziologické přínosy.

Vědci se poslední dobou zabývají převážně otázkou etiky, jestli je správné zatajit pacientům do jaké skupiny patří, a právě toto morální dilema přimělo vědce k nové studii. Účastnici byli jasně informováni, že jim bude podáváno placebo s tím, že za určitých okolností může přinést prospěšné výsledky, a to i bez přítomnosti léků. Vědci zjistil, že dobrovolníci, kteří užívali placebo a byli o tom informováni, vykazovali pozitivní fyziologické výsledky, uvádí server Science Alert.

„Co když si někdo vezme pilulku dvakrát denně, uvidí krátké přesvědčivé video o síle placeba a v důsledku toho pocítí snížení stresu? Naše výsledky tuto možnost zvyšují,“ říká psycholog a hlavní autor studie Darwin Guevarra.

Guevarra a jeho tým provedli hned dva experimenty, při kterých museli účastníci sledovat fotografie vyvolávající negativní pocity. První experiment se skládal z 62 dobrovolníků a polovině z nich bylo sděleno, že budou užívat placebo. Vědci jim vysvětlili, jaký pozitivní přínos to může mít na jejich psychiku. Druhá polovina se domnívala, že podávaný roztok pomůže lékařům lépe porozumět jejich fyziologickým hodnotám. Dobrovolníci pouze uváděli, jaké mají pocity při sledování negativních obrázků.

Při druhém experimentu bylo již dobrovolníků 198 a lékaři zapojili EEG, aby mohli sledovat i mozkovou aktivitu dobrovolníků. V prvním i druhém experimentu výsledky ukázaly, že dobrovolníci, co věděli, že placebo užívají, vykazovali významné snížení emoční tísně. Při druhém experimentu, kdy byla zapojena i technika, vědci naměřili výrazné snížení evokovaných potenciálů v mozku s jasným snížením nervových markerů.

„Tato zjištění představují skutečné psychobiologické účinky,“ uvádějí ve své studii vědci, podle kterých by tato metoda mohla být zaváděna jako praktická léčebná procedura v terapeutické oblasti. Než ovšem bude psychologům dovoleno používat placebo jako účinnou léčbu emočních tísní, jsou důležité další výzkumy. „Takže místo předepisování léků by lékaři mohli dát pacientovi placebo. Když jim řeknete, že to skutečně pomůže a lidé tomu budou věřit, tak tomu tak bude,“ míní spoluautor a psycholog Jason Moser.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama