
Jako první lidmi vyrobený objekt prolétla pásmem asteroidů za Marsem, poslala první snímky Jupitera a jako první člověkem vytvořené těleso opustila v červnu 1983 orbitu nejvzdálenější známé planety sluneční soustavy. I poté americká sonda Pioneer 10, vypuštěná před půl stoletím, 3. března 1972, zkoumala tajemný vesmír, než v lednu 2003 vyslala k Zemi poslední signál. Odmlčela se asi 12 miliard kilometrů od Země, směřujíc rychlostí zhruba 12 kilometrů za sekundu ven ze sluneční soustavy.
Tato sonda, která na palubě nese vzkaz pro mimozemské civilizace - destičku s obrázkem muže a ženy a polohou Země v galaxii, však dnes není nejvzdálenějším lidmi stvořeným objektem ve vesmíru. Předběhla ji v roce 1998 americká sonda Voyager 1, která směřuje opačným směrem od Země. Sonda Voyager 1, vypuštěná v roce 1977, se totiž pohybuje rychleji a v současnosti se nachází zhruba 23 miliard kilometrů od Země. I ona směřuje ven ze sluneční soustavy. Na rozdíl od Pioneeru 10 Voyager 1 ale stále funguje a odesílá data.
Sondu Pioneer 10, která váží 259 kilogramů, je široká 71 centimetrů a vysoká 25,5 centimetru, vypustil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) 3. března 1972 z floridského mysu Canaveral. Po startu dosáhla tehdy rekordní rychlosti - asi 14,4 km za sekundu a za 11 hodin přeťala oběžnou dráhu Měsíce. V polovině července 1972 jako první lidské těleso vstoupila do pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a bezpečně z něj vyšla v únoru 1973.
Během pobytu na oběžné dráze Jupitera, k němuž se dostala nejblíže (asi 130.000 km) na začátku prosince 1973, poslala na Zemi tři stovky fotek této největší planety sluneční soustavy. Díky nim se mimo jiné potvrdilo, že Jupiter je takzvaný plynný obr, tedy že většina jeho hmoty je plyn či plyn stlačený do kapalného skupenství.
Sonda Pioneer 10, která má na své palubě přístroje pro měření magnetických polí, slunečního větru, vesmírného záření a mikrometeoroidů, přinesla řadu dalších vědeckých poznatků. V červnu 1983 pak přeťala dráhu planety Neptun a dostala se tak do takzvaného Kuiperova pásu. Tato oblast sestává z několika desítek tisíc těles větších než 100 km a mnohem více menších těles, jejichž počet se odhaduje řádově v miliardách. Patří mezi ně například i trpasličí planeta Pluto.
V roce 1997 NASA projekt Pioneer 10 formálně ukončila, ale sledování sondy pokračovalo. Rádiový kontakt s ní byl naposledy navázán v lednu 2003, následující měsíc už sonda na vyslaný signál neodpověděla; podle NASA už na to neměla dostatečnou energii. Elektrickou energii dodávaly sondě čtyři radioizotopové generátory o maximálním výkonu 155 wattů.
Poslední kontakt se sondou Pioneer 10 byl navázán, když byla někde na pomezí Kuiperova pásu a takzvaného Oortova oblaku. Toto mračno asi bilionu dlouhoperiodických komet se nachází asi ve vzdálenosti 7500 až 15000 miliard kilometrů od Slunce. Je tak zřejmě nejsvrchnější vrstvou sluneční soustavy. Ta je ohraničena dosahem gravitačního působení Slunce, tedy zhruba 18750 miliard kilometrů. V Oortově oblaku, jehož existence zatím nebyla prokázána, je ale gravitační síla Slunce již velmi slabá.
Program Pioneer zahájila NASA v roce 1958 a původně byl jeho cílem výzkum Měsíce, k němuž bylo neúspěšně vysláno prvních několik sond programu. Teprve od Pioneeru 5 se program zaměřil na průzkum vesmíru mezi Zemí a dalšími planetami. Nejúspěšnější byla vedle sondy Pioneer 10 sonda Pioneer 11, která prováděla úspěšné průzkumy u Jupiteru a Saturnu.
19. května 2025 10:36
Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
Související

Srážka se Zemí 22. prosince 2032: NASA varuje, že smrtící asteroid má zvýšenou šanci zasáhnout planetu

Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje
před 19 minutami

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS
před 26 minutami

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu
před 2 hodinami

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
před 2 hodinami

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
před 4 hodinami

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
před 5 hodinami

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
před 5 hodinami

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
před 6 hodinami

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
před 6 hodinami

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
před 7 hodinami

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
před 8 hodinami

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
před 8 hodinami

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
před 8 hodinami

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
před 8 hodinami

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
před 9 hodinami

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
před 9 hodinami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
před 10 hodinami

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord
před 11 hodinami
Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.
Zdroj: Libor Novák