Jako první lidmi vyrobený objekt prolétla pásmem asteroidů za Marsem, poslala první snímky Jupitera a jako první člověkem vytvořené těleso opustila v červnu 1983 orbitu nejvzdálenější známé planety sluneční soustavy. I poté americká sonda Pioneer 10, vypuštěná před půl stoletím, 3. března 1972, zkoumala tajemný vesmír, než v lednu 2003 vyslala k Zemi poslední signál. Odmlčela se asi 12 miliard kilometrů od Země, směřujíc rychlostí zhruba 12 kilometrů za sekundu ven ze sluneční soustavy.
Tato sonda, která na palubě nese vzkaz pro mimozemské civilizace - destičku s obrázkem muže a ženy a polohou Země v galaxii, však dnes není nejvzdálenějším lidmi stvořeným objektem ve vesmíru. Předběhla ji v roce 1998 americká sonda Voyager 1, která směřuje opačným směrem od Země. Sonda Voyager 1, vypuštěná v roce 1977, se totiž pohybuje rychleji a v současnosti se nachází zhruba 23 miliard kilometrů od Země. I ona směřuje ven ze sluneční soustavy. Na rozdíl od Pioneeru 10 Voyager 1 ale stále funguje a odesílá data.
Sondu Pioneer 10, která váží 259 kilogramů, je široká 71 centimetrů a vysoká 25,5 centimetru, vypustil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) 3. března 1972 z floridského mysu Canaveral. Po startu dosáhla tehdy rekordní rychlosti - asi 14,4 km za sekundu a za 11 hodin přeťala oběžnou dráhu Měsíce. V polovině července 1972 jako první lidské těleso vstoupila do pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a bezpečně z něj vyšla v únoru 1973.
Během pobytu na oběžné dráze Jupitera, k němuž se dostala nejblíže (asi 130.000 km) na začátku prosince 1973, poslala na Zemi tři stovky fotek této největší planety sluneční soustavy. Díky nim se mimo jiné potvrdilo, že Jupiter je takzvaný plynný obr, tedy že většina jeho hmoty je plyn či plyn stlačený do kapalného skupenství.
Sonda Pioneer 10, která má na své palubě přístroje pro měření magnetických polí, slunečního větru, vesmírného záření a mikrometeoroidů, přinesla řadu dalších vědeckých poznatků. V červnu 1983 pak přeťala dráhu planety Neptun a dostala se tak do takzvaného Kuiperova pásu. Tato oblast sestává z několika desítek tisíc těles větších než 100 km a mnohem více menších těles, jejichž počet se odhaduje řádově v miliardách. Patří mezi ně například i trpasličí planeta Pluto.
V roce 1997 NASA projekt Pioneer 10 formálně ukončila, ale sledování sondy pokračovalo. Rádiový kontakt s ní byl naposledy navázán v lednu 2003, následující měsíc už sonda na vyslaný signál neodpověděla; podle NASA už na to neměla dostatečnou energii. Elektrickou energii dodávaly sondě čtyři radioizotopové generátory o maximálním výkonu 155 wattů.
Poslední kontakt se sondou Pioneer 10 byl navázán, když byla někde na pomezí Kuiperova pásu a takzvaného Oortova oblaku. Toto mračno asi bilionu dlouhoperiodických komet se nachází asi ve vzdálenosti 7500 až 15000 miliard kilometrů od Slunce. Je tak zřejmě nejsvrchnější vrstvou sluneční soustavy. Ta je ohraničena dosahem gravitačního působení Slunce, tedy zhruba 18750 miliard kilometrů. V Oortově oblaku, jehož existence zatím nebyla prokázána, je ale gravitační síla Slunce již velmi slabá.
Program Pioneer zahájila NASA v roce 1958 a původně byl jeho cílem výzkum Měsíce, k němuž bylo neúspěšně vysláno prvních několik sond programu. Teprve od Pioneeru 5 se program zaměřil na průzkum vesmíru mezi Zemí a dalšími planetami. Nejúspěšnější byla vedle sondy Pioneer 10 sonda Pioneer 11, která prováděla úspěšné průzkumy u Jupiteru a Saturnu.
Související
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
Nebývale opatrná NASA. Astronauti šli po přistání do nemocnice, jeden tam zůstává
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák