Vědci chtějí kvůli vakcíně nakazit dobrovolníky koronavirem. Neetické, mohou zemřít, tvrdí odpůrci

V současné době je přes sto vakcín proti covidu-19 ve vývoji a dvě desítky již postoupily do klinického testování. První výsledky z klinických studií naznačují, že experimentální očkovací látky vyvolávají dobrou imunitní odpověď bez vedlejších účinků. Vyvstává otázka, jak nejrychleji zjistit, jestli očkování poskytne dlouhodobou ochranu a tím i urychlit její vývoj. Otevřený dopis Národnímu institutu zdraví podepsaný vědci žádá, aby mohli dobrovolníky záměrně infikovat koronavirem.

Ilustrační foto
doporučujeme

V současné době se v klinických studií nachází 23 potenciálních vakcín proti covidu-19. Jediný způsob, jak zjistit, jestli je vakcína účinná, je vystavit dostatečné množství dobrovolníků viru SARS-CoV-2, kteří se poté navzájem neinfikují. Podle organizace 1 Day Sooner by to nemělo být ponecháno náhodě, nabízí se až 30 tisíc potencionálních dobrovolníků ze 140 zemích světa. Informuje o tom britská BBC.

„Pokud pokusy budou bezpečné a efektivně urychlí proces vývoje vakcíny, existuje obrovský předpoklad k úspěchu, ale vyžadovalo by to přesvědčivé argumenty v otázkách etiky,“ píšou vědci. Dopis, který říká, že mladí dobrovolníci by byli viru úmyslně vystaveni pro dobro společnosti, podepsalo více než 100 významných osobností, včetně 15 držitelů Nobelovy ceny.

Vědci se rozdělili na dva tábory, které řeší, jestli je tato metoda etická. Skupina vědců, kteří jsou proti úmyslné nákaze dobrovolníků covid-19, tvrdí, že je to hazard, protože není žádná dostupná léčba, pokud potencionální vakcína nezabere. Dobrovolníci by mohli vážně onemocnět anebo i zemřít.

Druhá skupina tvrdí, že riziko je velmi nízké, protože studie se omezí pouze na mladé lidi do 20 let, aby se riziko minimalizovalo. Zastánci této metody naopak říkají, že je neetické tyto experimenty neprovádět, protože lze značně urychlit vývoj bezpečné a účinné vakcíny a potenciálně zachránit tisíce životů.

Záměrné infikování dobrovolníků virem není v oblasti výzkumu vakcín nic nového. Britský lékař Edward Jenner, který se proslavil vakcínou proti pravým neštovicím záměrně infikoval osmiletého chlapce kravskými neštovicemi. Všiml si, že lidé, kteří jsou často ve styku s dobytkem ,se málo kdy nakazí pravými neštovicemi. A tak poté, když se chlapec zotavil z kravských neštovic, mu Jenner záměrně píchl pravé neštovice, ale ty se neobjevily. Testy experimentální vakcinace na tyfus, choleru, horečky dengue a malárie se také neobešly bez úmyslné nákazy dobrovolníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama