Vědci vyvíjejí nový přípravek. Má omezit šíření koronaviru

Vědci ze Stanfordovy univerzity vyvíjejí nosní sprej, který má omezit šíření nového typu koronaviru. Přípravek, který by měl poskytnout několikahodinovou ochranu dýchacích cest, vstoupil do fáze klinické studie.

Vědci, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco svět čeká na široce dostupnou, bezpečnou a účinnou vakcínu proti covidu-19, vědci jsou při hledání dalších způsobů ochrany lidí stále kreativnější. 

V Austrálii začala klinická studie, která má zjistit, zda může nosní sprej ochránit dýchací cesty proti koronaviru SARS-CoV-2. Informoval o tom magazín Sciencemag.

Základem spreje by měly být protilátky odebrané z vaječných žloutků kuřat. Podle vědců by si lidé mohli sprej nastříkat do nosu například před vstupem do nemocnice. Krátkodobý účinek kapek by je měl ochránit. Protilátky by měly viru zabránit v napadení buněk.

Lidé by přípravek mohli použít také například před nástupem do letadla, v přeplněném prostoru či před setkáním s rodinou. Zároveň ale vědci mírní nadšení prohlášením, že zatím neexistují důkazy o tom, že by něco takového mohlo fungovat.

Daria Mochly-Rosenová na webu univerzity dodala, že vědci budou mít jasno až v prosinci, kdy skončí první fáze testů. Vědci ale upozorňují, že sprej by v žádném případě nebyl náhradou vakcíny, pouze jakýmsi doplňkem k již stávajícím opatřením.

Pokud by se ale povedlo sprej vytvořit, šlo by o levný způsob, jak udržet zranitelné osoby v bezpečí, dokud nebude vakcína široce dostupná. Odhaduje se totiž, že náklady na jednu dávku by vyšly na méně než 50 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama