Vědecké obci dělají starosti dvě studie o nemoci covid-19. Co je na nich špatně?

Dvě studie o nemoci covid-19, které vyšly v respektovaných lékařských časopisech, dělají starosti vědecké obci. Odborníci poukazují na nedostatky při jejich vzniku. Co bylo špatně?

Studie o hydroxychlorochinu a chlorochinu zveřejněná v prestižním lékařském časopise The Lancet musela být stažena. Výzkum o škodlivosti antimalarik tvrdil, že analýza 96 tisíc pacientů poskytla důkazy o jeho neúčinnosti proti nemoci covid-19 a dokonce pojednávala o vyšším riziku úmrtí než u pacientů, kterým antimalarika nebyla podávána. Data poskytla americká analytická firma Surgisphere.

Díky těmto datům musela Světová zdravotnická organizace (WHO) a výzkumné instituce po celém světě pozastavit klinické hodnocení antimalarik jako vhodného léku proti onemocnění covid-19.

Brzy následovalo stažení další studie zveřejněné v New England Journal of Medicine o dopadu léků na vysoký krevní tlak. Studie zkoumala, jestli lidé, kteří léky užívají, mají větší či menší šanci nakazit se nemocí covid-19. Studie spoléhala na stejnou databázi a její autoři uvedli, že nemohou zaručit pravost základních údajů, a proto oba prestižní lékařské časopisy byly nuceny studie stáhnout. Na chybovost databáze americké společnosti Surgisphere upozornil deník Guardian, který také zjistil, že redakce prestižních lékařských časopisů neviděly nezpracovaná data, přesto články publikovaly.

Skandál vyvolal obavy ve výzkumné komunitě, která spoléhala na vzájemné hodnocení, tzv. peer review. Recenzní hodnocení je proces, při kterém se autorova vědecká práce dostane k posouzení jiným odborníkům ve stejné oblasti. Díky tomuto procesu lze zabránit publikování slabých studií. Jak uvádí Guardian, tento proces je velmi důležitý, protože publikace v prestižních lékařských časopisech ovlivňují lékaře a výzkumná centra po celém světě.

Lancet i New England Journal of Medicine se hájí, že mají nejpřísnější procesy peer review. Mluvčí New England Journal of Medicine uvedl pro Guardian, že studii přezkoumali 4 odborníci a jeden recenzent, ale žádný z těchto oborníků neviděl nezpracovaná data. „Z této recenze jsem se dozvěděli dvě věci, které povedou ke změnám celého procesu,“ řekla mluvčí a dodala, že mají malé zkušenosti s publikováním studií pocházejících z tak rozsáhlé zdravotnické databáze.

Guardian se pokusil oslovit i časopis Lancet, ale ten neposkytl žádné podrobnosti. Mluvčí uvedla, že všechny články podléhají nezávislému vzájemnému hodnocení a že data od Surgisphere byla zkoumána a upravována podle „obvyklých redakčních systémů“. Poté dodala, že v současné době časopis přezkoumává požadavky „na sdílení a validaci dat mezi autory a sdílení dat pro veřejnost“.

Guardian upozornil na skandál časopisu Lancet, který v minulosti již publikoval podvodnou studii. Studie spojovala vakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám s autismem. Studie byla stažena až 12 let poté a autorovi článku, lékaři Andrew Wakefieldovi, byla zakázána lékařská praxe ve Velké Británii. Na článku pracoval editor Richard Horton, který v současné době pracoval i na studii o škodlivosti hydroxychlorochinu a chlorochinu.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda lékaři nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 18 minutami

před 42 minutami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 3 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 7 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

Rada Evropy obvinila Rusko ze smrti Alexeje Navalného. Putina označila za nelegitimního prezidenta

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) jednomyslně přijalo rezoluci, v níž viní ruský stát ze smrti opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení a znovu vyjadřuje své přesvědčení, že Vladimir Putin je nelegitimním prezidentem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy