Vyvracíme fake news: Koronavirus Covid-19 vytvořila CIA, máme důkazy, tvrdí dezinformátoři

S přibývajícím počtem nakažených stoupá i počet dezinformací, které se točí kolem koronaviru Covid-19. Internetem například koluje patent, který má údajně dokazovat, že si virus nechala patentovat americká výzvědná služba CIA. Ve skutečnosti lze ale lehce ověřit, že to není pravda.

Patent, který má údajně potvrzovat umělou výrobu koronaviru
doporučujeme

Dezinformační weby v posledních týdnech zaplatilo hned několik patentů, které mají údajně prokazovat, že koronavirus Covid-19 vzniknul na objednávku americké CIA.

Zastánci těchto teorií nejčastěji publikují upravenou úvodní stránku patentového úřadu, v němž je zmíněn jak Coronavirus, tak datum patentu. Mnohdy k nim ještě připíší, že jde o patent právě CIA.

Ve skutečnosti jsou všechny tyto patenty poměrně lehce dohledatelné a jednoduše lze zjistit, že skutečnost je o poznání jiná. Jako příklad může sloužit patent s označením US7220852B1, jeden z těch, které se hojně objevují na dezinformačních webech.

img-responsive

Údajný patent CIA | foto: Reprofoto

Dezinformační weby a profily na sociálních sítích totiž zveřejňují onu první stránku patentu. Celý patent je ale na internetu dostupný ke stažení a lze se v něm dočíst, k čemu vlastně slouží.

Patent nepochází od CIA, ale od CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a jedná se o patent na zjištěnou sekvenci nukleových kyselin izolovaného viru. Její znalost může pomoci v diagnostice koronaviru a následné terapii.

Jak se lze v patentu dále dočíst, ve skutečnosti nemá nic společného s koronavirem Covid-19. Jde o patent na SARS z roku 2002, resp. 2003. Nejde ale o jediné důkazy, které dezinformaci o umělé výrobě viru vyvrací.

img-responsive

Patent, který vyvrací dezinformaci o koronaviru | foto: Reprofoto

Ačkoliv se vědcům na poli medicíny daří, vytvářet viry či jiné původce nemocí není tak jednoduché, jak se může zdát. Obecně platí že nic jako vytvoření neexistuje, každý podobný pokus vzniká díky již existujícím nemocem a virům, a dochází pouze k jejich modifikaci.

O tom, že koronavirus Covid-19 ale nepatří mezi výsledky laboratorních pokusů, svědčí i řada dalších důkazů. Bylo potvrzeno, že se začal šířit z tržiště ze zvířecího masa, a co je průkaznější, základy viru byly nalezeny u některých zvířat. Je tedy jasné, že jde o virus, který vznikl přirozenou cestou a k lidem se dostal skrze zvířecí maso.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statistiky covidu si lidé vykládají špatně. Proto si myslí, že chřipka je…

27.09.2020 08:58 Statistiky celosvětové pandemie covid-19 se po internetu množí jako houby po dešti. Můžeme si…

Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe…

26.09.2020 15:56 Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou…

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Populární přírodovědec Attenborough (94) je na instagramu. Svět je v…

25.09.2020 08:16 Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama