Daniel Korte

Pavel Zeman

Komise k Zadehovým odposlechům chce mluvit s šéfem žalobců Zemanem

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dnes přislíbil sněmovní komisi pro kontrolu použití odposlechů, že bude činný v případu nakládání s odposlechy mezi obviněným a obhájcem v kauze česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Novinářům to řekl předseda komise Daniel Korte (TOP 09). Poslanci se znovu sejdou 6. září, na kdy si chtějí pozvat také nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Korte v případu vidí i odpovědnost Zemana, na kterého má připravené trestní oznámení.
Robert Pelikán, 4. celostátní sněm hnutí ANO

Ministr Pelikán má prověřit odposlechy v kauze Zadeh

Praha - Poslanci se zabývají možným pochybením žalobců v kauze česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) má podle sněmovní komise prověřit odposlechy mezi obviněným a obhájcem.
Daniel Korte /TOP 09/

TOP 09 jsou alkoholici? Novinář odhalil zajímavou věc

Praha - Poslanec Daniel Korte (TOP 09) tvrdí, že ministerstvo financí porušilo zákon. Porušuje totiž prý svou povinnost předkládat informaci o odposleších každého půl roku. Podle amerického novináře Erika Besta ale utrpěl porážku, a nejen on.
Hnutí ANO v Brně: Andrej Babiš

Benda a Korte nesouhlasí s Babišem v roli ministra. Opozice začne jednat

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka dostal ve středu pokutu v přestupkovém řízení za to, že Babiše navrhl na ministra financí bez lustračního osvědčení. Tento krok podnítil některé opoziční politiky, kteří vnímají rozhodnutí jako důkaz toho, že jmenování Andreje Babiše ministrem financí bylo v rozporu se zákonem.
Andrej Babiš /ANO/, ministr financí

OBRAZEM: Ostrá výměna názorů mezi Babišem a Kalouskem a Korteho žádost o překlad Babišovy řeči

Praha - Poslanec Daniel Korte (TOP 09) při dnešním jednání Sněmovny žádal, aby byly projevy ministra financí Andreje Babiše (ANO) tlumočeny do spisovné češtiny. Odkazoval se přitom na jednací řád. "Hatmatilka, kterou hovoří pan ministr financí Babiš, se českému jazyku blíží pouze vzdáleně," řekl Korte. U předsedajícího Jana Bartoška (KDU-ČSL) ale neuspěl. Bartošek uvedl, že se naskýtá otázka, zda se i nářečí musí tlumočit do spisovné češtiny. "Pan vicepremiér česky mluví, nevidím žádného důvodu zajišťovat překladatele," podotkl lidovecký místopředseda dolní komory. Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek se pak tázal, o jaké nářečí jde. Babiš je slovenského původu. Korteho požadavek rozproudil několikaminutovou debatu. Josef Hájek (ANO) poznamenal, že v jeho domovském Moravskoslezském kraji nemluví česky skoro nikdo a že někteří poslanci používají latinské výrazy. "Pro nás horníky, prosím vás, přeložte nám je vždycky do češtiny," řekl Hájek. Požadavek na češtinu prý poněkud vyděsil Miroslava Opálku (KSČM); v rodině totiž mluvili slezsky. Podle šéfa sněmovního školského výboru Jiřího Zlatušky (ANO) by Korte musel doložit znaleckým posudkem, že Babiš česky nemluví. "Neexistuje žádná norma," zdůraznil. Sněmovní jednací řád uvádí, že poslanci mají právo mluvit a předkládat návrhy ve svém mateřském jazyce. Pokud poslanec nemluví česky, tlumočí se jeho projev do českého jazyka, pokud o to alespoň jeden poslanec požádá. Písemné návrhy předložené v cizím jazyce se do češtiny musí překládat.
Ilustrační foto

Tito poslanci si nechtěli omezit imunitu! Víme, čím se proslavili

Praha - Dnes sněmovnou prošla novela ústavního zákona, který omezil imunitu zákonodárců a ústavních soudců pouze na dobu výkonu mandátu. Přestože zákon uvítala naprostá většina veřejnosti, našlo se pět poslanců, kteří hlasovali proti. Zde přinášíme přehled těchto poslanců.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 48 minutami

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 1 hodinou

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 9 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy