Demonstrace v Rumunsku

Ilustrační foto

Rumunsko zachvátily demonstrace proti vládnímu dekretu. Hanba, skandoval dav

Tisíce Rumunů dnes demonstrovaly v městech po celé zemi proti svévolným vládním změnám právních předpisů upravujících soudnictví, které vyvolaly vážné obavy o zachování principů právního státu v Rumunsku. Silné protesty následují po úterním výnosu vlády, jenž omezuje nezávislost prokuratur.
Rumunsko, ilustrační foto

Rumuni slavili 100 let od připojení Sedmihradska, Bukureští pochodovali vojáci

Desítky tisíc Rumunů se dnes po celé zemi zúčastnily oslav státního svátku a připomněly si 100 let od vzniku moderního státu. Právě v roce 1918 totiž bylo k Rumunsku připojeno Sedmihradsko, do té doby součást Rakousko-Uherska. Lidé však využili sváteční den i k protestům proti sociálnědemokratické vládě, kterou obviňují z toho, že blokuje boj proti korupci, uvedla agentura AFP.
Stovky zraněných při protestech proti vládě v Bukurešti (11. srpna 2018)

OBRAZEM: Stovky zraněných při protestech proti vládě v Bukurešti

Bukurešť - Ve vlnu násilností se v pátek zvrhla protivládní demonstrace v rumunské metropoli Bukurešti. Zraněno při ní bylo více než 450 lidí a v nemocnici skončilo dalších 70 lidí, z toho 11 policistů. Dva policisté jsou ve vážném stavu. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla, při střetech bylo také několik lidí zadrženo, uvedla dnes agentura AP. Organizátoři svolávají další protesty na dnešní večer, informoval server Balkan Insight.
Rumunsko, ilustrační foto

Rumunsko zachvátily protesty zdravotníků, do ulic jich vyšly tisíce

Bukurešť - Tisíce rumunských zdravotníků protestovaly dnes před vládními budovami v Bukurešti kvůli snižování platů. Kvůli demonstraci musela být v centru metropole omezena doprava. Na protest dorazilo až 10.000 zaměstnanců ve zdravotnictví z různých částí země, uvedla agentura AP. Zdravotníci vyhrožují, že vstoupí do stávky, jestliže vláda jejich problém s nízkými platy nevyřeší.
Rumunsko, ilustrační foto

Rumuni se bouří proti reformě justice. Rudý mor, skandovali lidé u parlamentu

Bukurešť - Desetitisíce lidí po celém Rumunsku dnes demonstrovaly proti plánované reformě, která podle kritiků podrobí justici politikům. Protestní akce se obešly bez větších incidentů, podle agentury APA došlo jen ke slovním potyčkám s policií. Organizace Transparency International řadí Rumunsko k jedné z nejvíce zkorumpovaných zemí Evropské unie.
Rumunsko, ilustrační foto

Tisíce lidí demonstrovaly v Bukurešti proti vládě

Bukurešť - Tisíce lidí dnes v Bukurešti opět demonstrovaly proti rumunské vládě. Jejich počet byl ale výrazně nižší než v neděli, kdy se protivládního protestu jen v hlavním městě zúčastnilo kolem 300.000 osob.

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy