Rumuni slavili 100 let od připojení Sedmihradska, Bukureští pochodovali vojáci

Desítky tisíc Rumunů se dnes po celé zemi zúčastnily oslav státního svátku a připomněly si 100 let od vzniku moderního státu. Právě v roce 1918 totiž bylo k Rumunsku připojeno Sedmihradsko, do té doby součást Rakousko-Uherska. Lidé však využili sváteční den i k protestům proti sociálnědemokratické vládě, kterou obviňují z toho, že blokuje boj proti korupci, uvedla agentura AFP.

Hlavním bodem dnešních oslav byla velká vojenská přehlídka, která se dopoledne konala v centru Bukurešti. Spolu s 20.000 diváky jí přihlížel i prezident Klaus Iohannis a předseda parlamentu a šéf sociálních demokratů Liviu Dragnea. Naopak premiérka Viorica Dancilaová se rozhodla pro oslavy ve východorumunském městě Focšani.

Agentura DPA připomněla, že Iohannis a Dancialová jsou v ostrém sporu kvůli vládním reformám justice, která podle prezidenta, ale i podle Evropské komise ohrožuje nezávislost soudců, omezuje pravomoci státních zástupců a ztěžuje boj proti korupci. Dancilaová stanula v čele rumunské vlády v lednu, ale fakticky má menší výkonnou moc než předseda vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Dragnea, který se nemohl stát premiérem kvůli pravomocnému odsouzení za volební podvody a podplácení.

Prezident se dnes zúčastnil také akce v sedmihradském městě Alba Iulia, kde lidé členy vládní sociální demokracie vypískali. Večer se sešly tisíce lidí na náměstí Vítězství a požadovaly odstoupení kabinetu. Protivládní protest se konal i ve městě Kluž.

V Rumunsku se konají protivládní protesty pravidelně už více než rok. Jejich účastníci se obávají, že vláda svými reformami chce oslabit justici, které se v poslední době podařilo usvědčit řadu zákonodárců, ministrů a starostů, a to včetně lídra sociálních demokratů. Jejich vyšetřování odhalilo střety zájmů, zneužívání moci, podvody a udělování státních zakázek za úplatky.

Související

Více souvisejících

Rumunsko Demonstrace v Rumunsku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy