20 let od masakru v Beslanu: Teroristický útok se stovkami mrtvých je jednou z nejhorších tragédií v historii

Masakr v Beslanu, také známý jako Beslanská tragédie, je jednou z nejtragičtějších událostí v novodobých dějinách Ruska. Odehrál se přesně před 20 lety, v prvních zářijových dnech roku 2004 v městečku Beslan v severní Osetii, autonomní republice na jihu Ruska.

Vše začalo 1. září 2004, kdy teroristé obsadili školu č. 1 v Beslanu, kde se právě slavila tradiční ceremonie na začátku školního roku, známá jako „Den znalostí“. Útočníci, odhadem v počtu mezi 30 až 50 ozbrojenci, vtrhli na školní dvůr a vzali více než 1 100 lidí, včetně dětí, učitelů a rodičů, jako rukojmí. Teroristé byli vyzbrojeni automatickými zbraněmi, granáty a výbušninami, které rozmístili po celé budově.

Teroristé, kteří byli většinou čečenští separatisté a jejich spojenci, požadovali stažení ruských vojsk z Čečenska a uznání nezávislosti této republiky. Po dobu tří dnů drželi rukojmí v nelidských podmínkách, bez vody, jídla a lékařské pomoci. Vyjednávání mezi ruskými úřady a únosci bylo neúspěšné a situace se stále více komplikovala.

3. září 2004, po třech dnech hrůzy, došlo k dramatickému zvratu. V odpoledních hodinách zazněly ve škole výbuchy, které spustily chaos. Přesně se neví, co výbuchy způsobilo, ale následně vypukla intenzivní přestřelka mezi teroristy a ruskými speciálními silami. Ruské jednotky vtrhly do školy a pokusily se osvobodit rukojmí. Během následujících hodin došlo k nesmírnému krveprolití.

Konečný počet obětí byl děsivý: 334 mrtvých, z toho 186 dětí. Více než 800 lidí bylo zraněno. Mnoho obětí zahynulo při výbuchu a následném požáru, další byli zastřeleni teroristy, když se pokoušeli uniknout.

Beslanský masakr otřásl nejen Ruskem, ale celým světem. Následovaly dny smutku, politických otázek a obvinění z nedostatečné reakce bezpečnostních složek. Mnozí kritizovali ruské úřady za to, že situaci nezvládly lépe a že nasazení těžkých zbraní vedlo k vysokému počtu civilních obětí.

Prezident Vladimir Putin reagoval na tragédii slovy, že "teroristé zaměřili útok na celou zemi" a slíbil tvrdá opatření proti terorismu. Událost také vedla k zásadním změnám v ruské bezpečnostní politice, včetně centralizace moci v Kremlu a zpřísnění kontrol nad regionálními vládami.

Masakr v Beslanu zůstává jednou z nejtemnějších kapitol v boji proti terorismu v Rusku. Událost je připomínána každý rok 1. září, kdy lidé přicházejí k ruinám školy položit květiny a zapálit svíčky na památku obětí. Tento útok zdůraznil zranitelnost civilního obyvatelstva tváří v tvář terorismu a zanechal hluboké jizvy v myslích těch, kteří přežili, i celé ruské společnosti.

Související

Více souvisejících

Rusko Beslanská tragédie (1.- 3. září 2004)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ústavní soud zamítl stížnost na kampaň SPD. Podobné chování je i nadále možné, zlobí se advokátka

Ústavní soud zamítl další stížnost na nenávistnou a xenofobní kampaň SPD, tentokrát v Jihočeském kraji. Údajně nenašel procesní cestu, jak ji podpořit.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy