Západ jako nepřítel. Jaký je skutečný pohled Rusů?

Moskva - Výsledek ruských prezidentských voleb bude znám už tuto neděli. Očekává se, že současný ruský prezident Vladimir Putin obhájí svůj mandát. Stane se tak ve stínu britského skandálu, kdy je Rusko obviněno z otravy bývalého ruského agenta. Podle mnohých analytiků to však Putinovi spíše pomůže, protože to potvrdí jím prosazovaný obraz obleženého Ruska, kterého ohrožují cizí mocnosti. Sdílejí ale Rusové skutečně tento pohled? Stanice BBC to zjišťovala u několika lidí z různých sociálních a kulturních vrstev Ruska.

„Putin, jedině Putin,“ odpovídá důchodce Ljubov na otázku, koho bude volit v nadcházejících prezidentských volbách. Nové tváře se obává, s s ní by dle něj věci museli začít znovu od začátku a „kdo ví, jak by to probíhalo? Naše důchody nejsou nic moc. Ale jsou dostatečné. Věci jsou stabilní,“ tvrdí Ljubov.

Právě příslib stability je to, co mnohé Rusy vede k volbě Putina. Obecným konsensem je, že nikdo si nepřeje návrat do divokých 90. let. Mnozí lidí jsou přesvědčeni, – a Putinovův volební tým na tom samozřejmě dovedně staví – že Putin v podstatě zachránil zemi od chaosu ranných let následujících po pádu SSSR. "Putin prakticky obnovil stát. V porovnání s [bývalým prezidentem Borisem] Jelcinem byl reformátorem," říká 18letá Alja Bazarová.

Jiní však upozorňují i na temnější stránky Putinovi vlády. Viktor Shmyrov, zakladatel muzea gulagu Perm-36, nemůže ruskému prezidentovi přijít na jméno. Vyčítá mu, že se pokouší o zakrývání zločinů komunismu, které se mu nehodí do jeho nacionalistického poselství o velkém Rusku. „ Dominantní idea nyní je, že gulag byl nutný, oboje ekonomicky i proto, že přinášel disciplínu a pořádek,“ stěžuje si Shmyrov. Noví tým muzeu přiznává, že proběhly určité změny, které měly ospravedlnit represe – např. oficiální stránka muzea tvrdila, že zajetí vědců bylo správné,protože tak pracovali pro stát.

Shyrov byl vyhozen s odvodněním, že je podle kontroverzního zákona zahraniční agent, protože získal na svůj projekt dotace ze Západu. Jiným na Západě velmi kritizovaným opatřením je zákon z roku 2013 zakazující propagaci homosexuality. LGBT komunita začala raději své sexuální preference skrývat. „Věci jsou nyní přijatelné. To znamená, že nás nezabijí, " tvrdí Nadja s dodatkem, že se jí nedostává žádné újmy jen proto, že svoji orientiaci skrývá před světem.

Transvestita Ruslan je poněkud více optimistický. Poukazuje na to, že hranice jsou otevřené a pokud chce někdo chodit se svým přítelem na ulici a veřejně se líbat, stačí vyjet. „Není to SSSR,“ říká. Nicméně i on uznává, že „je fajn být gay, ale nemůžete říct, že být gay je dobrá věc." Jako jiní homosexuálové v Rusku, i on žije dvojí život.

Putin vysvětluje svůj odpor vůči homosexualitě tím, že to nepomáhá rození dětí, jeho hlavnímu politickému cíli a naznačuje, že se jedná o degenerační výmysl ze Západu. Toto přesvědčení sdílí řada ruských konzervativců, kteří se po pádu SSSR obrátili k náboženské, respektive k ortodoxní pravoslavné církvi – mimo jiné tak učinil i Putin. Jedním z těchto konzervativců je i Igor Dymahakov, podle něhož železná opona padla „příliš brzy“ a propustila do nepřipraveného Ruska „potopu erotiky, hororových filmů a všech druhů smetí.“

Západ: Skutečně nepřítel?

Ačkoliv Dymahakov si stěžuje na korupční vlivy pocházející ze Západu, není nepřátelský vůči návštěvám ze zahraničí, i z Ameriky. Nevěří státní propagandě, že Západ je zarputilý nepřítel Ruska. Podle něj státní kanály jen řídí rozkazy seshora a hrají tuto politickou hru, která však není vážná a v budoucnu ustane. Podobně i důchodce Ljubov - ačkoliv si myslí, že určitá forma rusofobie na Západě existuje, jak dokládají nedávní zimní olympijské hry – má za to, že současná nevraživost mezi Západem a Ruskem je pouze dočasnou záležitostí.

I patriotističtí Kozáci přiznávají, že vůči Západu nemají žádné negativní myšlenky a že se zajímají jen o svoji zemi. Nicméně, tento vlastenecký zájem mívá i podobu participace na ukrajinské válce, která rozdělila Západ a Rusko na dvě nesmiřitelné poloviny. Ruští nacionalisté obvykle věří, že se jedná o Západem iniciovanou situaci, jejímž cílem je pokračovat ve studené válce a poškodit Rusko.

Sankce, které na Rusko za anexi Krymu uvalil Západ, spíše posilují tuto konspirační teorii. Ne všichni Rusové ji však sdílejí. Podnikatelka v módě Maria Alandarenková z vlastní zkušenosti ví, jak velmi tvrdě se sankce podepsali na ruské ekonomice. Zatímco před nimi v jejích obchodě kupovali zákazníci oblečení jen „z rozmaru“ po sankcích přestali chodit nebo se ptali na slevy. 

Přesto však Alanderenková klade vinu ruské vládě, nikoliv Západu. Vyčítá Putinovi, že namísto řešení vnitřních problémů setrvává na opakování slov o Rusku obklopeném nepřáteli a bojí se dalších šesti jeho prezidentských let. Na Západ pohlíží nejen jako na důležitého obchodního partnera. „Máme evropskou mentalitu a jsme Evropané. Ráda si myslím, že existují evropské hodnoty, které mají Rusové v sobě samých."

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Západ 2017 (manévry)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku

Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy