Západ jako nepřítel. Jaký je skutečný pohled Rusů?

Moskva - Výsledek ruských prezidentských voleb bude znám už tuto neděli. Očekává se, že současný ruský prezident Vladimir Putin obhájí svůj mandát. Stane se tak ve stínu britského skandálu, kdy je Rusko obviněno z otravy bývalého ruského agenta. Podle mnohých analytiků to však Putinovi spíše pomůže, protože to potvrdí jím prosazovaný obraz obleženého Ruska, kterého ohrožují cizí mocnosti. Sdílejí ale Rusové skutečně tento pohled? Stanice BBC to zjišťovala u několika lidí z různých sociálních a kulturních vrstev Ruska.

„Putin, jedině Putin,“ odpovídá důchodce Ljubov na otázku, koho bude volit v nadcházejících prezidentských volbách. Nové tváře se obává, s s ní by dle něj věci museli začít znovu od začátku a „kdo ví, jak by to probíhalo? Naše důchody nejsou nic moc. Ale jsou dostatečné. Věci jsou stabilní,“ tvrdí Ljubov.

Právě příslib stability je to, co mnohé Rusy vede k volbě Putina. Obecným konsensem je, že nikdo si nepřeje návrat do divokých 90. let. Mnozí lidí jsou přesvědčeni, – a Putinovův volební tým na tom samozřejmě dovedně staví – že Putin v podstatě zachránil zemi od chaosu ranných let následujících po pádu SSSR. "Putin prakticky obnovil stát. V porovnání s [bývalým prezidentem Borisem] Jelcinem byl reformátorem," říká 18letá Alja Bazarová.

Jiní však upozorňují i na temnější stránky Putinovi vlády. Viktor Shmyrov, zakladatel muzea gulagu Perm-36, nemůže ruskému prezidentovi přijít na jméno. Vyčítá mu, že se pokouší o zakrývání zločinů komunismu, které se mu nehodí do jeho nacionalistického poselství o velkém Rusku. „ Dominantní idea nyní je, že gulag byl nutný, oboje ekonomicky i proto, že přinášel disciplínu a pořádek,“ stěžuje si Shmyrov. Noví tým muzeu přiznává, že proběhly určité změny, které měly ospravedlnit represe – např. oficiální stránka muzea tvrdila, že zajetí vědců bylo správné,protože tak pracovali pro stát.

Shyrov byl vyhozen s odvodněním, že je podle kontroverzního zákona zahraniční agent, protože získal na svůj projekt dotace ze Západu. Jiným na Západě velmi kritizovaným opatřením je zákon z roku 2013 zakazující propagaci homosexuality. LGBT komunita začala raději své sexuální preference skrývat. „Věci jsou nyní přijatelné. To znamená, že nás nezabijí, " tvrdí Nadja s dodatkem, že se jí nedostává žádné újmy jen proto, že svoji orientiaci skrývá před světem.

Transvestita Ruslan je poněkud více optimistický. Poukazuje na to, že hranice jsou otevřené a pokud chce někdo chodit se svým přítelem na ulici a veřejně se líbat, stačí vyjet. „Není to SSSR,“ říká. Nicméně i on uznává, že „je fajn být gay, ale nemůžete říct, že být gay je dobrá věc." Jako jiní homosexuálové v Rusku, i on žije dvojí život.

Putin vysvětluje svůj odpor vůči homosexualitě tím, že to nepomáhá rození dětí, jeho hlavnímu politickému cíli a naznačuje, že se jedná o degenerační výmysl ze Západu. Toto přesvědčení sdílí řada ruských konzervativců, kteří se po pádu SSSR obrátili k náboženské, respektive k ortodoxní pravoslavné církvi – mimo jiné tak učinil i Putin. Jedním z těchto konzervativců je i Igor Dymahakov, podle něhož železná opona padla „příliš brzy“ a propustila do nepřipraveného Ruska „potopu erotiky, hororových filmů a všech druhů smetí.“

Západ: Skutečně nepřítel?

Ačkoliv Dymahakov si stěžuje na korupční vlivy pocházející ze Západu, není nepřátelský vůči návštěvám ze zahraničí, i z Ameriky. Nevěří státní propagandě, že Západ je zarputilý nepřítel Ruska. Podle něj státní kanály jen řídí rozkazy seshora a hrají tuto politickou hru, která však není vážná a v budoucnu ustane. Podobně i důchodce Ljubov - ačkoliv si myslí, že určitá forma rusofobie na Západě existuje, jak dokládají nedávní zimní olympijské hry – má za to, že současná nevraživost mezi Západem a Ruskem je pouze dočasnou záležitostí.

I patriotističtí Kozáci přiznávají, že vůči Západu nemají žádné negativní myšlenky a že se zajímají jen o svoji zemi. Nicméně, tento vlastenecký zájem mívá i podobu participace na ukrajinské válce, která rozdělila Západ a Rusko na dvě nesmiřitelné poloviny. Ruští nacionalisté obvykle věří, že se jedná o Západem iniciovanou situaci, jejímž cílem je pokračovat ve studené válce a poškodit Rusko.

Sankce, které na Rusko za anexi Krymu uvalil Západ, spíše posilují tuto konspirační teorii. Ne všichni Rusové ji však sdílejí. Podnikatelka v módě Maria Alandarenková z vlastní zkušenosti ví, jak velmi tvrdě se sankce podepsali na ruské ekonomice. Zatímco před nimi v jejích obchodě kupovali zákazníci oblečení jen „z rozmaru“ po sankcích přestali chodit nebo se ptali na slevy. 

Přesto však Alanderenková klade vinu ruské vládě, nikoliv Západu. Vyčítá Putinovi, že namísto řešení vnitřních problémů setrvává na opakování slov o Rusku obklopeném nepřáteli a bojí se dalších šesti jeho prezidentských let. Na Západ pohlíží nejen jako na důležitého obchodního partnera. „Máme evropskou mentalitu a jsme Evropané. Ráda si myslím, že existují evropské hodnoty, které mají Rusové v sobě samých."

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Západ 2017 (manévry)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

před 1 hodinou

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 9 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku

Od nočních hodin vyšetřuje jihočeská policie vážný incident, který se odehrál před barem v Milevsku na Písecku. Dva lidé utrpěli zranění a skončili v nemocnici. Policisté v souvislosti s případem zadrželi celkem čtyři osoby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy