90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa výrazně zasáhla do americké zahraniční pomoci, když zrušila více než 5 300 grantů a kontraktů spravovaných Agenturou Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) v celkové hodnotě přesahující 27 miliard dolarů. 

Tento krok, který je součástí politiky „America First“, vyvolává obavy mezi globálními zdravotnickými a humanitárními organizacemi, které varují před nárůstem nemocí a úmrtí v nejzranitelnějších oblastech světa, uvedl server Politico, který má k dispozici podrobný dokument.

Podle dokumentu, který v pondělí obdržel Kongres, byla zároveň zachována téměř tisícovka programů v hodnotě 8,3 miliardy dolarů. Informace jsou aktuální k 21. březnu a potvrzují, že USAID si ponechává 869 pracovníků, kteří ve spolupráci s ministerstvem zahraničí pokračují v poskytování „život zachraňujících a strategických programů“. Agentura přitom na začátku roku disponovala více než 10 000 zaměstnanci, než bylo její fungování postupně omezeno nově zřízeným Ministerstvem vládní efektivity, které vede Elon Musk.

Mezi nejvýznamnější zrušené programy patří 880 milionů dolarů určených pro Gavi, alianci pro očkování, která pomáhá rozvojovým zemím získávat vakcíny, 262 milionů dolarů pro program OSN zaměřený na boj proti HIV a 57 milionů dolarů na výzkum tuberkulózy, který realizovala Johns Hopkins University. Byly rovněž zrušeny granty ve výši 6,5 milionu dolarů na zlepšení léčby multirezistentní tuberkulózy v zemích podporovaných USAID.

Navzdory rozsáhlým škrtům některé klíčové programy pokračují. Patří mezi ně potravinová pomoc v zemích jako Zimbabwe a Tanzanie nebo boj proti podvýživě dětí v Jemenu. Zachována byla také část projektů zaměřených na HIV, včetně 458milionového programu na nákup a distribuci rychlotestů na HIV a iniciativy na snižování infekcí v Malawi.

Ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že pokračující programy jsou v souladu s národními zájmy Spojených států. „USAID nadále podporuje koordinovanou reakci USA na epidemii eboly v Ugandě, poskytuje životně důležité služby v oblasti HIV, zajišťuje nouzovou pomoc v konfliktních zónách a posiluje strategická partnerství Spojených států,“ uvedl mluvčí ministerstva.

Tento rozsáhlý zásah do americké zahraniční pomoci má potenciálně vážné důsledky. Spojené státy jsou největším světovým dárcem v oblasti globálního zdraví a humanitární pomoci a experti varují, že snížení financování povede k nárůstu nemocnosti a úmrtí na léčitelné nemoci, zejména v rozvojových zemích. Organizace jako Světová zdravotnická organizace a mezinárodní neziskové organizace dlouhodobě argumentují, že americká pomoc je klíčová pro zvládání globálních zdravotních krizí a zmírňování humanitárních katastrof.

Na druhé straně však Kongresoví republikáni podporují škrty s argumentem, že je nutné snížit narůstající americký státní dluh, který přesahuje bilion dolarů. Pro ně je omezování zahraniční pomoci v souladu s prioritou, aby peníze amerických daňových poplatníků sloužily především domácím zájmům.

Očekává se, že pravomoc administrativy ukončovat tyto programy bude čelit právnímu a politickému odporu ze strany demokratů. Kongres má tradičně rozhodující slovo v otázkách rozpočtu a demokraté mohou zpochybnit, zda má výkonná moc oprávnění tak rozsáhle měnit financování schválené legislativním sborem.

Zásah do zahraniční pomoci zároveň vyvolává širší otázky ohledně budoucnosti amerického vlivu ve světě. Kritici varují, že omezení podpory v klíčových oblastech, jako je zdravotnictví, potravinová bezpečnost a krizová pomoc, může oslabit globální postavení Spojených států a otevřít prostor pro větší vliv jiných mocností, zejména Číny a Ruska, které aktivně investují do rozvojových regionů.

Zda Trumpova administrativa uspěje ve své snaze o výrazné přesměrování americké zahraniční politiky, závisí na nadcházejících měsících. Demokraté v Kongresu avizovali, že budou hledat způsoby, jak škrty zvrátit nebo alespoň omezit jejich nejzávažnější dopady. V sázce je nejen osud tisíců humanitárních a zdravotnických projektů po celém světě, ale také otázka, zda Spojené státy zůstanou lídrem v globálních otázkách nebo ustoupí do role izolacionistické velmoci. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat

Po víkendu se v Česku očekává poměrně chladné počasí, které však dlouho nevydrží. Přijde totiž oteplení. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na příští týden. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy