90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa výrazně zasáhla do americké zahraniční pomoci, když zrušila více než 5 300 grantů a kontraktů spravovaných Agenturou Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) v celkové hodnotě přesahující 27 miliard dolarů. 

Tento krok, který je součástí politiky „America First“, vyvolává obavy mezi globálními zdravotnickými a humanitárními organizacemi, které varují před nárůstem nemocí a úmrtí v nejzranitelnějších oblastech světa, uvedl server Politico, který má k dispozici podrobný dokument.

Podle dokumentu, který v pondělí obdržel Kongres, byla zároveň zachována téměř tisícovka programů v hodnotě 8,3 miliardy dolarů. Informace jsou aktuální k 21. březnu a potvrzují, že USAID si ponechává 869 pracovníků, kteří ve spolupráci s ministerstvem zahraničí pokračují v poskytování „život zachraňujících a strategických programů“. Agentura přitom na začátku roku disponovala více než 10 000 zaměstnanci, než bylo její fungování postupně omezeno nově zřízeným Ministerstvem vládní efektivity, které vede Elon Musk.

Mezi nejvýznamnější zrušené programy patří 880 milionů dolarů určených pro Gavi, alianci pro očkování, která pomáhá rozvojovým zemím získávat vakcíny, 262 milionů dolarů pro program OSN zaměřený na boj proti HIV a 57 milionů dolarů na výzkum tuberkulózy, který realizovala Johns Hopkins University. Byly rovněž zrušeny granty ve výši 6,5 milionu dolarů na zlepšení léčby multirezistentní tuberkulózy v zemích podporovaných USAID.

Navzdory rozsáhlým škrtům některé klíčové programy pokračují. Patří mezi ně potravinová pomoc v zemích jako Zimbabwe a Tanzanie nebo boj proti podvýživě dětí v Jemenu. Zachována byla také část projektů zaměřených na HIV, včetně 458milionového programu na nákup a distribuci rychlotestů na HIV a iniciativy na snižování infekcí v Malawi.

Ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že pokračující programy jsou v souladu s národními zájmy Spojených států. „USAID nadále podporuje koordinovanou reakci USA na epidemii eboly v Ugandě, poskytuje životně důležité služby v oblasti HIV, zajišťuje nouzovou pomoc v konfliktních zónách a posiluje strategická partnerství Spojených států,“ uvedl mluvčí ministerstva.

Tento rozsáhlý zásah do americké zahraniční pomoci má potenciálně vážné důsledky. Spojené státy jsou největším světovým dárcem v oblasti globálního zdraví a humanitární pomoci a experti varují, že snížení financování povede k nárůstu nemocnosti a úmrtí na léčitelné nemoci, zejména v rozvojových zemích. Organizace jako Světová zdravotnická organizace a mezinárodní neziskové organizace dlouhodobě argumentují, že americká pomoc je klíčová pro zvládání globálních zdravotních krizí a zmírňování humanitárních katastrof.

Na druhé straně však Kongresoví republikáni podporují škrty s argumentem, že je nutné snížit narůstající americký státní dluh, který přesahuje bilion dolarů. Pro ně je omezování zahraniční pomoci v souladu s prioritou, aby peníze amerických daňových poplatníků sloužily především domácím zájmům.

Očekává se, že pravomoc administrativy ukončovat tyto programy bude čelit právnímu a politickému odporu ze strany demokratů. Kongres má tradičně rozhodující slovo v otázkách rozpočtu a demokraté mohou zpochybnit, zda má výkonná moc oprávnění tak rozsáhle měnit financování schválené legislativním sborem.

Zásah do zahraniční pomoci zároveň vyvolává širší otázky ohledně budoucnosti amerického vlivu ve světě. Kritici varují, že omezení podpory v klíčových oblastech, jako je zdravotnictví, potravinová bezpečnost a krizová pomoc, může oslabit globální postavení Spojených států a otevřít prostor pro větší vliv jiných mocností, zejména Číny a Ruska, které aktivně investují do rozvojových regionů.

Zda Trumpova administrativa uspěje ve své snaze o výrazné přesměrování americké zahraniční politiky, závisí na nadcházejících měsících. Demokraté v Kongresu avizovali, že budou hledat způsoby, jak škrty zvrátit nebo alespoň omezit jejich nejzávažnější dopady. V sázce je nejen osud tisíců humanitárních a zdravotnických projektů po celém světě, ale také otázka, zda Spojené státy zůstanou lídrem v globálních otázkách nebo ustoupí do role izolacionistické velmoci. 

Související

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

19. dubna 2025 21:58

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

19. dubna 2025 20:18

Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

19. dubna 2025 19:35

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

19. dubna 2025 18:42

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

19. dubna 2025 18:24

19. dubna 2025 17:36

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo

Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy