Administrativa prezidenta Donalda Trumpa výrazně zasáhla do americké zahraniční pomoci, když zrušila více než 5 300 grantů a kontraktů spravovaných Agenturou Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) v celkové hodnotě přesahující 27 miliard dolarů.
Tento krok, který je součástí politiky „America First“, vyvolává obavy mezi globálními zdravotnickými a humanitárními organizacemi, které varují před nárůstem nemocí a úmrtí v nejzranitelnějších oblastech světa, uvedl server Politico, který má k dispozici podrobný dokument.
Podle dokumentu, který v pondělí obdržel Kongres, byla zároveň zachována téměř tisícovka programů v hodnotě 8,3 miliardy dolarů. Informace jsou aktuální k 21. březnu a potvrzují, že USAID si ponechává 869 pracovníků, kteří ve spolupráci s ministerstvem zahraničí pokračují v poskytování „život zachraňujících a strategických programů“. Agentura přitom na začátku roku disponovala více než 10 000 zaměstnanci, než bylo její fungování postupně omezeno nově zřízeným Ministerstvem vládní efektivity, které vede Elon Musk.
Mezi nejvýznamnější zrušené programy patří 880 milionů dolarů určených pro Gavi, alianci pro očkování, která pomáhá rozvojovým zemím získávat vakcíny, 262 milionů dolarů pro program OSN zaměřený na boj proti HIV a 57 milionů dolarů na výzkum tuberkulózy, který realizovala Johns Hopkins University. Byly rovněž zrušeny granty ve výši 6,5 milionu dolarů na zlepšení léčby multirezistentní tuberkulózy v zemích podporovaných USAID.
Navzdory rozsáhlým škrtům některé klíčové programy pokračují. Patří mezi ně potravinová pomoc v zemích jako Zimbabwe a Tanzanie nebo boj proti podvýživě dětí v Jemenu. Zachována byla také část projektů zaměřených na HIV, včetně 458milionového programu na nákup a distribuci rychlotestů na HIV a iniciativy na snižování infekcí v Malawi.
Ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že pokračující programy jsou v souladu s národními zájmy Spojených států. „USAID nadále podporuje koordinovanou reakci USA na epidemii eboly v Ugandě, poskytuje životně důležité služby v oblasti HIV, zajišťuje nouzovou pomoc v konfliktních zónách a posiluje strategická partnerství Spojených států,“ uvedl mluvčí ministerstva.
Tento rozsáhlý zásah do americké zahraniční pomoci má potenciálně vážné důsledky. Spojené státy jsou největším světovým dárcem v oblasti globálního zdraví a humanitární pomoci a experti varují, že snížení financování povede k nárůstu nemocnosti a úmrtí na léčitelné nemoci, zejména v rozvojových zemích. Organizace jako Světová zdravotnická organizace a mezinárodní neziskové organizace dlouhodobě argumentují, že americká pomoc je klíčová pro zvládání globálních zdravotních krizí a zmírňování humanitárních katastrof.
Na druhé straně však Kongresoví republikáni podporují škrty s argumentem, že je nutné snížit narůstající americký státní dluh, který přesahuje bilion dolarů. Pro ně je omezování zahraniční pomoci v souladu s prioritou, aby peníze amerických daňových poplatníků sloužily především domácím zájmům.
Očekává se, že pravomoc administrativy ukončovat tyto programy bude čelit právnímu a politickému odporu ze strany demokratů. Kongres má tradičně rozhodující slovo v otázkách rozpočtu a demokraté mohou zpochybnit, zda má výkonná moc oprávnění tak rozsáhle měnit financování schválené legislativním sborem.
Zásah do zahraniční pomoci zároveň vyvolává širší otázky ohledně budoucnosti amerického vlivu ve světě. Kritici varují, že omezení podpory v klíčových oblastech, jako je zdravotnictví, potravinová bezpečnost a krizová pomoc, může oslabit globální postavení Spojených států a otevřít prostor pro větší vliv jiných mocností, zejména Číny a Ruska, které aktivně investují do rozvojových regionů.
Zda Trumpova administrativa uspěje ve své snaze o výrazné přesměrování americké zahraniční politiky, závisí na nadcházejících měsících. Demokraté v Kongresu avizovali, že budou hledat způsoby, jak škrty zvrátit nebo alespoň omezit jejich nejzávažnější dopady. V sázce je nejen osud tisíců humanitárních a zdravotnických projektů po celém světě, ale také otázka, zda Spojené státy zůstanou lídrem v globálních otázkách nebo ustoupí do role izolacionistické velmoci.
Související

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , očkování
Aktuálně se děje
před 12 minutami

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí
před 1 hodinou

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
před 2 hodinami

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
před 2 hodinami

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
před 3 hodinami

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
před 5 hodinami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 5 hodinami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 5 hodinami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 6 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 7 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 8 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 10 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera
Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
Burzovní indexy zažívají v polovině druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa mimořádný růst, přesto se nad Wall Street stahují temná mračna. Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad hranicí 6 300 bodů, čímž potvrdil svůj osmý rekord za poslední měsíc. Přesto investory začíná znepokojovat, zda je tento vývoj dlouhodobě udržitelný – a především, jak trhy zareagují na blížící se srpnovou tarifní lhůtu.
Zdroj: Libor Novák