Bloemfontein (JAR) - Nejvyšší odvolací soud v Bloemfonteinu se dnes začal zabývat kauzou handicapovaného atleta Oscara Pistoriuse, jenž byl vloni uznán vinným ze zabití přítelkyně z nedbalosti. Státní zástupce Gerrie Nel usiluje o překvalifikování činu na vraždu, za což by mu hrozilo minimálně 15 let ve vězení.
Státní zástupce i Pistoriusův obhájce Barry Roux přednesli pětičlennému sboru soudců své argumenty a především Roux čelil množství otázek. V poledne bylo jednání odročeno. Zatím není jasné, kdy bude vynesen verdikt, nicméně se neočekává, že by k tomu mohlo dojít už dnes.
Osmadvacetiletý Pistorius, jenž v únoru 2013 zastřelil přes dveře koupelny přítelkyni Reevu Steenkampovou, byl před dvěma týdny propuštěn do domácího vězení. Z vězení v Pretorii vyšel téměř přesně rok po vynesení původního verdiktu, který ho potrestal pětiletým odnětím svobody.
K jednání odvolacího soudu se dnes Pistorius osobně nedostavil, zastupoval ho jen Roux. Mezi obecenstvem naopak nechyběla matka zastřelené modelky June Steenkampová.
Nel chce nyní dokázat, že soudkyně vloni chybovala, když zamítla obvinění z vraždy. Thokozile Masipaová rozhodla, že žaloba nedokázala Pistoriusovi úmysl, podle Nela ale musel šestinásobný paralympijský šampion vědět, že čtyřmi výstřely do prostoru malé koupelny může člověka za dveřmi zabít.
Nejvyšší soud může loňský rozsudek zrušit a uznat Pistoriuse vinným z vraždy, potvrdit původní verdikt nebo nařídit nový proces.
Související
Pistorius je po letech na svobodě. Za vraždu přítelkyně seděl přes šest let
Pistorius po více než 10 letech opustí vězení, bude podmínečně propuštěn
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 2 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 3 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák