Bamako - V Mali dnes začal třídenní státní smutek za oběti útoku teroristů na luxusní hotel v Bamaku. Mezi 19 mrtvými je 18 hotelových hostů a jeden místní policista.
Ze solidarity se ke smutku v Mali připojily také Mauritánie, Guinea a Senegal, jehož jeden občan je mezi 19 oběťmi atentátníků. K atentátu se přihlásily dvě teroristické skupiny působící v Africe. Jednou z nich je podle médií skupina Murábitún.
Mauritánská zpravodajská služba Al-Achbár dnes oznámila, že jí skupina Murábitún zaslala informaci se jmény dvou mužů, kteří prý atentát spáchali. Jsou to Abdal Hakím Ansárí a Muáz Ansárí. Ve vzkazu stojí, že atentát spáchali pouze oni dva. Svědci a malijští představitelé ale předpokládali, že za útokem, mohlo být až deset atentátníků. Dva přišli o život v hotelu, kde se našla jejich těla.
Skupina Murábitún má vazby na teroristickou síť Al-Káida a ve svém prvním prohlášení vydaném ještě v pátek oznámila, že se na útoku podílela také další odnož Al-Káidy, která si říká Saharský emirát.
Svědci a malijští představitelé předpokládali, že za útokem, mohlo být až deset atentátníků. Dva přišli o život v hotelu, kde se našla jejich těla.
Malijské bezpečnostní síly nepovažují otázku počtu a národnosti atentátníků za uzavřenou a po případných spolupachatelích útočníků se stále pátrá. Úřady dnes zveřejnily fotografie hledaného muže a ženy, kteří jsou podezřelí ze spoluúčasti na útoku.
Prokurátor Boubacar Sidiki Samaké, který se zabývá teroristickými případy, oznámil, že atentátníci měli "komplice, kteří jim pomohli dostat se do hotelu a spáchat zločin". V hotelové hale se našel kufřík, který patřil atentátníkům a v němž byly uloženy granáty. Samaké řekl, že vyšetřování se účastní také francouzští kriminalisté a pracovníci mise OSN (MINUSMA).
22. srpna 2026 14:03
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
Související
"Byl odvážný." V Mali padl významný ruský bloger, naposledy se ozval před týdnem
Wagnerovci údajně utrpěli v Mali těžké ztráty
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
před 2 hodinami
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
před 4 hodinami
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
před 5 hodinami
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
před 6 hodinami
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
před 7 hodinami
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
před 8 hodinami
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
před 10 hodinami
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
před 12 hodinami
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
před 13 hodinami
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
před 15 hodinami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 16 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
Do České republiky postupuje od západu zvlněná studená fronta, která s sebou přináší dešťové srážky, přeháňky a místy i silné až velmi silné bouřky. Nejpravděpodobnější výskyt intenzivních bouřkových jevů meteorologové očekávají v jižních a jihozápadních Čechách. Naopak nejnižší riziko bouřek i výraznějších srážek platí pro jihovýchodní polovinu Moravy a Slezska.
Zdroj: Libor Novák