Tripolis - Libyjské vládní síly v sobotu oznámily dobytí letecké základny u města Syrta, které je baštou ozbrojenců hlásících se k uskupení Islámský stát (IS). Základna je vzdálena od města asi 70 kilometrů na jih. Libyjský premiér Fajíz Sarradž vyloučil mezinárodní vojenskou intervenci v zemi, připustil ale potřebu zahraniční pomoci v boji proti islamistům.
Jde o další významný úspěch poté, co provládní jednotky obsadily ve středu teplárnu stojící od centra města 23 kilometrů. Stejné síly převzaly kontrolu také nad významnou lokalitou ležící 15 kilometrů jihovýchodně od Syrty.
Toto pobřežní město je v držení islamistů od konce roku 2014. Od té doby z města uprchly až dvě třetiny z původních 80.000 obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály.
Libye prochází vleklou politickou a bezpečnostní krizí od revolučního roku 2011, kdy byl svržen bývalý vůdce Muammar Kaddáfí. Západní státy doufají, že nová vláda národní jednoty spojí množství ozbrojených frakcí a zaměří se na boj proti IS. Vláda funguje od března a západní země jí nabídly, že zajistí jejím jednotkám výcvik, pokud o to kabinet požádá.
Libyjský premiér Fajíz Sarradž v rozhovoru pro dnešní vydání francouzského nedělníku Le Journal du Dimanche řekl, že jeho vláda vskutku potřebuje mezinárodní pomoc pro boj proti terorismu a že ji také do jisté míry dostává. "Nehovoříme tu ale o mezinárodní intervenci," upozornil. "Naproti tomu potřebujeme satelitní snímky, zpravodajské informace a technickou pomoc, ne bombardování," dodal Sarradž.
Premiér také řekl, že vítězství proti IS v Libyi je již na dosah ruky. Vyjádřil naději, že právě boj proti terorismu, který ještě bude hodně dlouhý, nakonec zemi sjednotí.
Související
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
Evropa čelí sílící krizi. Situace v libyjských detenčních zařízeních je kritická, říká Zwiefelhofer Čáslavová
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
před 1 hodinou
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
před 3 hodinami
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
Americký prezident Donald Trump vystoupil v Bílém domě při příležitosti jmenování nového ministra pro vnitřní bezpečnost a nečekaně se rozpovídal o aktuálním stavu konfliktu s Íránem. Podle jeho slov je válka v podstatě u konce a Spojené státy již jednají s těmi správnými lidmi. Íránští představitelé prý po dohodě touží tak zoufale, jak jen je to možné.
Zdroj: Libor Novák