Kano (Nigérie) - Džihádisté z teroristické skupiny Boko Haram mají v Nigérii na svědomí smrt dalších 21 lidí. Zahynuli při dvou incidentech, které se odehrály o víkendu na severovýchodě země, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na obyvatele a členy místní domobrany, která v boji proti Boko Haram pomáhá armádě.
Incidenty se odehrály v neděli na hranicích s Kamerunem u dvou sousedících lokalit Ngala a Gamboru ve spolkovém státě Borno. "Přišli jsme o 21 lidí při dvou různých útocích povstalců z Boko Haram," sdělil člen domobrany v Gamboru Umar Kachalla.
Při prvním incidentu bylo podle něj v blízkosti lesa Wulgo asi 15 kilometrů od Gamboru zastřeleno 18 mužů, kteří se vydali pro dříví. "(Ozbrojenci) zahájili na tuto skupinu palbu, když se vracela do vesnice," upřesnil Kachalla.
Podle dalšího člena domobrany Shehua Mady byli dřevaři zabiti při pokusu o útěk. "Těla ležela na ploše několika stovek metrů. Většina měla střelné rány v hlavě a v zádech," řekl.
AFP poznamenala, že les Wulgo je známý jako útočiště Boko Haram. V lednu džihádisté v této oblasti už zabili deset dřevorubců a třicet dalších unesli.
Při druhém incidentu najel jeden vůz z konvoje doprovázeného armádou na minu, kterou nastražili povstalci. Výbuch připravil o život tři lidi, včetně řidiče, a 11 dalších osob utrpělo zranění, sdělil Kachalla. Tento incident se odehrál u vesnice Wumbi asi 20 kilometrů od Ngaly.
V Ngale žije podle AFP kolem 80.000 lidí, kteří sem utekli z domovů před islamisty z Boko Haram. Ngala leží jen tři kilometry od Gamboru.
Související
Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií
Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 1 hodinou
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 2 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou bezpečnostní dohodu, která představuje kolektivní obranný pakt ve stylu NATO. Podle podepsané smlouvy bude případný útok na některou z těchto tří zemí považován za útok na všechny členy aliance, což má posílit odstrašující sílu v regionu.
Zdroj: Libor Novák