Súdánská vojenská junta chce do devíti měsíců vypsat předčasné volby a ruší veškeré dosud platné dohody s civilní opozicí. V reakci na pondělní násilné potlačení demonstrace, které podle nové bilance stálo život nejméně 35 lidí, to dnes v televizi oznámil zástupce prozatímní vojenské vlády Abdal Fattáh Burhán. Opozice s tím ale nesouhlasí a chce pokračovat v protestech.
Armáda v pondělí násilně rozehnala pokojný protest lidí nespokojených s vývojem v zemi, kde armáda v dubnu svrhla prezidenta Umara Bašíra. Jednání mezi juntou a hlavní opoziční koalicí, která měla přinést dohodu o budoucí podobě správy země, v posledních týdnech uvázla a demonstranti požadovali rychlý přechod k civilní vládě.
Burhán dnes nad ránem podle agentury Reuters uvedl, že junta ruší veškerá dosažená ujednání s opozicí. Do devíti měsíců budou vypsány předčasné volby, dodal.
#SudanProtests #sudan The army shoots the demonstrators and killeds dozens of them at this moment. pic.twitter.com/r0QDFOn5E7
— Voice Of Africa (@theVoiceAfrica_) 3. června 2019
Opoziční svaz v reakci na násilně potlačený protest oznámil, že s armádou přerušuje veškerý kontakt a ukončuje jednání o přechodné vládě. Súdánce také vyzval k neomezené stávce a k občanské neposlušnosti s cílem svrhnout režim.
V tom chce opozice pokračovat, dokud vojenská rada neodstoupí. Její zástupce po Burhánově projevu prohlásil, že vraždění, zraňování a ponižování oponentů je systematický a plánovaný způsob útisku.
Chartúmské ulice byly dnes podle agentury AP prázdné. Agentura upozornila, že Burhán v televizním projevu řekl, že armáda sestaví dočasnou vládu, která volby připraví. Hovořil o devíti měsících, ale v přepisu jeho projevu stojí, že volby budou do sedmi měsíců. Nejasnost v časovém údaji zatím nebyla vysvětlena.
Armáda podle AP v centru Chartúmu rozmísťuje zábrany kolem dějiště předchozích protestů, ale demonstranti začali stavět barikády na okraji města.
Obě strany se po dubnovém Bašírově pádu dohodly na struktuře přechodných institucí a na tříletém období, jež má vést k volbám. Zásadní neshoda však panovala ohledně poměru sil mezi oběma stranami v dočasné vládě.
Související
Masakr v Súdánu je vidět z vesmíru. Svět nadále sedí se založenýma rukama
Masakr v Súdánu. Důkazy o etnických čistkách oživují děs z Dárfúru, svět to jen sleduje
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
před 1 hodinou
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 2 hodinami
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 3 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 4 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 4 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 5 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 6 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 6 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 7 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 8 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 8 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 9 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 10 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 11 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 12 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 12 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 13 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 14 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 14 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Zdroj: Jan Hrabě