Vojska libyjského polního maršála Chalífy Haftara dnes propustila šest zajatých tureckých námořníků. S odvoláním na mluvčího tureckého ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Stalo se tak poté, co turecká diplomacie v neděli pohrozila, že se síly polního velitele stanou legitimním cílem, jestliže turečtí občané nebudou okamžitě propuštěni na svobodu.
Haftarova samozvaná východolibyjská armáda v sobotu dostala příkaz, aby její síly útočily na turecké lodě v libyjských teritoriálních vodách. Její velitel rovněž zakázal jakékoli lety z Libye do Turecka i v opačném směru. Oznámila také, že na tripoliské vojenské letecké základně Mitiga zničila turecký bezpilotní letoun.
"Zadržení šesti našich občanů nelegální milicí s napojením na Haftara je aktem banditismu a pirátství. Očekáváme okamžité propuštění našich občanů, v opačném případě se Haftarovy síly stanou legitimním cílem," uvedla v neděli v prohlášení turecká diplomacie, která doporučila svým občanům, aby se nezdržovali v oblasti bojů a dbali své zvýšené bezpečnosti.
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Ankara politicky i vojensky podporuje vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za kterou stojí OSN. Proti této vládě bojuje Haftar, jenž hájí odpadlický parlament na východě země. Stojí za ním Egypt a Spojené arabské emiráty.
Související
OSN: Jednání o Libyi skončila bez jmenování prozatímní vlády
Libye na cestě z chaosu. V Tunisu začala pod záštitou OSN historická jednání
Chalífa Haftar , Libye , Turecko
Aktuálně se děje
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
včera
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
včera
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
včera
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
23. března 2026 21:48
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
23. března 2026 20:43
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Tato otázka se stala velmi aktuální poté, co se Írán minulý pátek pokusil zasáhnout společnou britsko-americkou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že byly vypáleny dvě rakety – jedna selhala a druhá Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? la úspěšně sestřelena.
Zdroj: Libor Novák